شما احتمالا با تشدید حالت تهوع، سوزش معده، خستگی، علائم کششی و گرفتگی عضلات پا و. که مادران باردار را آزار می‌دهد آشنا هستید. اما گاهی بارداری ممکن است کمی بیش از یک ابزار ناخوشایند به نظر آید. حال اگر باور کنید یا خیر، یک کودک تنها چیز خوشایندی که شما از زایمانتان دریافت می‌کنید نیست. آن هرمون‌های اضافی نه تنها باعث رشد جنین می‌شود که روی تندرستی شما نیز تاثیر می‌گذارد. تعدادی از آنها قادرند سلامتی شما را در طول و بعد از زایمان بهبود بخشند. به علاوه، زایمان و شیردهی خود به تنهایی فوای ...

شما احتمالا با تشدید حالت تهوع، سوزش معده، خستگی، علائم کششی و گرفتگی عضلات پا و... که مادران باردار را آزار می‌دهد آشنا هستید. اما گاهی بارداری ممکن است کمی بیش از یک ابزار ناخوشایند به نظر آید.

 

6 فایده بارداری، نکاتی که هر خانمی باید بداند - تصویر 1

 

حال اگر باور کنید یا خیر، یک کودک تنها چیز خوشایندی که شما از زایمانتان دریافت می‌کنید نیست. آن هرمون‌های اضافی نه تنها باعث رشد جنین می‌شود که روی تندرستی شما نیز تاثیر می‌گذارد. تعدادی از آنها قادرند سلامتی شما را در طول و بعد از زایمان بهبود بخشند. به علاوه، زایمان و شیردهی خود به تنهایی فواید سلامتی زیادی دارند.

مطالعات نشان می‌دهد که در کل بیشتر زنان بارداری را تجربه‌ای مثبت می‌دانند. جین بروکس- گان، دکتر و استاد رشد کودکان در کالج معلمان دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک، روی زنان مطالعه کرد و به این نتیجه رسید که تنها تعداد انگشت شماری از آنها علائم منفی را در طول بارداری گزارش دادند: تهوع، خستگی زودرس، ناراحتی و برخی از مشکلات خواب. بروکس- گان گزارش می‌کند که «اغلب زنان احساس مثبت و انرژی بیشتر در طول دوره دوم(3ماه دوم) و سوم(3م ماه سوم) می‌کنند.»

البته فراموش کردن آن احساس‌ها در روزهایی که بیرون آمدن از رختخواب سخت است، ساده است. اما مطمئنا تغییرات شگفت انگیزی در بدن شما رخ خواهد داد و شما بعضی از فواید آن را برای مدت طولانی‌تری تجربه خواهید کرد.

 

مقاربتی درخشان

کریستین نورتراپ نویسنده کتاب بدن زنان، عقل زنان(انتشرات بنتم، 2002) می‌گوید: «در طول دوره دوم(3 ماه دوم)جریان خون در قسمت لگن افزایش می‌یابد.» در نتیجه حساسیت بیشتری در رابطه جنسی و احتمال بیشتری از اوج لذت جنسی وجود دارد. در واقع تعدادی از زنان برای اولین بار اوج لذت جنسی را در اواسط دوران بارداری‌شان تجربه می‌کنند و تعدادی دیگر حتی لذت چند گانه را تجربه می‌کنند.

تجربه هر فردی متفاوت است. احساس خستگی و اضافه وزن‌تان ممکن است شما را وادار کند تا از همسر خود دور شوید که این نیز طبیعی است. اگر برای مقاربت آمادگی ندارید به جای آن از همسرخود بخواهید موهایتان را شانه کند، پاهایتان را ماساژ دهد یا پشت و شانه‌هایتان را بمالد. در این صورت هرمون‌های بارداری و به همان اندازه آندروژن(هورمون‌های مردانه‌ای که توسط هر دو جنین زنانه و مردانه تولید می‌شوند) آزاد می‌شود و میل جنسی شما را افزایش می‌دهد. تا جایی که می‌توانید لذت ببرید. به این نیاندیشید که مقاربت به جنین شما صدمه می‌زند.

 

سلامتی عادت می‌شود

بارداری باعث می‌شود که بسیاری از زنان از عادت‌های بد اجتناب کنند و به جای آن انواع مختلف تغییرات مثبت سلامتی را دنبال کنند. برای مثال کارشناسان می‌گویند که بارداری یکی از تاثیرگذارترین عوامل ترک سیگار است. دیوید اکر، رئیس زنان و زایمان در بریگهام و بیمارستان زنان در بوستون، می‌گوید: «بارداری انگیزه بزرگی برای ورزش و تنفس هوای تازه است.» تحقیقات نیز نشان داده است که یک گروه زنان خاص، آنهایی که دیابت (نوع1 و2) دارند از بارداری استفاده‌ای درست برای کنترل بهتر بیماری‌شان می‌کنند. این عادات جدید اغلب به شیوه سالم‌تری زندگی را تغییر می‌دهند.

 

درد قاعدگی، خداحافظ

دیر یا زود پس از زایمان و شیردهی دوره قاعدگی شما دوباره آغاز خواهد شد. اما در اینجا یک تاثیر جانبی وجود دارد: شما ممکن است درد کمتری داشته باشید یا اصلا دیگر دردی احساس نکنید. این کاهش درد یک پدیده شناخته شده است، اما هیچ کس مطمئنا نمی‌داند که چرا رخ می‌دهد. یک نظریه این است که زایمان محل گیرنده پروستاگلاندین را در رحم از بین می‌برد. پروستاگلاندین‌‌ها یکی از مهمترین واسطه‌های شیمیایی در داخل بدن هستند که با تاثیر روی گیرنده‌های مختلف سلولی تاثیرات متنوع زیادی در بدن می‌گذارند، همچنین نقشی در درد قاعدگی ماهانه دارند. نتیجه؟ هر چه مکان‌های گیرنده درد کمتر باشد، درد کمتر است.

 

 خطر سرطان کاهش می‌یابد

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که بارداری می‌تواند از عامل موثر بر ضد سرطان سینه و تخمدان باشد. هر چه بیشتر و در سن کمتری باردار شوید، تاثیر آن بیشتر است.

به علاوه تعدادی از تحقیقات نشان می‌دهد که شیر دادن بیش از 3 ماه می‌تواند خطر ابتلا به سرطان‌های خاص را کاهش دهد. کوین هاگز، استادیار جراحی در دانشکده پزشکی هاروارد، می‌گوید: «در این مرحله، محققان چیزی بیش از نظریه‌های مربوط به رابطه میان بارداری و سرطان پستان ندارند.» یک فرضیه، که بر اساس این واقعیت است که تخمک گذاری در طول نه ماه بارداری متوقف می‌شود، پیشنهاد می‌کند که زنانی که تخمک گذاری‌شان کم است، احتمال ابتلا به سرطان پستان یا تخمدانشان نیز کمتر است.

 

حواس تشدید می‌یابد

سارا سندل از کالامازوی میشیگان می‌گوید: «من بستنی نعناعی را همیشه دوست داشتم اما از زمانی که باردار شدم طعم آن را دیگر دوست ندارم.»

به نظر می‌رسد بارداری حس چشایی شما را افزایش می‌دهد شاید به این دلیل که حس بویایی شما افزایش می‌یابد. بله همان بینی که در اوایل بارداری به شما حالت تهوع می‌داد می‌تواند طعم غذاها را در اواخر بارداری‌تان خوشمزه‌تر کند. تعدادی از کارشناسان آن را «رادار بینی» که به بالاترین سطح استروژن می‌رسد نامیده‌اند. یک نظریه درباره اینکه چرا حس چشایی شما گسترش می‌یابد این است که شاید به شما کمک می‌کند تا به طور غریزی از مواد خطرناکی مثل الکل، تنباکو و دود سیگار اجتناب ‌کنید.

 

اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد

بارداری می‌تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. مای شومارک، رئيس جمهور سابق انجمن بین المللی آموزش و پرورش زایمان می‌گوید: «بدن آنها با بارداری بهبود یافت. آنها دریافتند که هنوز قادرند فعالیت‌های زیادی را انجام دهند حتی با استرس بیشتری که روی بدنشان است.»

زایمان به دلایلی با دو ماراتون مقایسه می‌شود. بعضی از تحقیقات نشان می‌دهد که زنان احساس جدیدی از قدرت بدنی‌شان پس از زایمان بدست آوردند. به طور خلاصه بارداری و زایمان می‌تواند زاویه دید شما را به شکل بهتری تغییر دهد. زمانی که شما با این دانش زندگی کنید که بدن شما انسان جدیدی متولد می‌کند و تحویل دنیا می‌دهد، مشکلات جزیی برایتان شیرین می‌شود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه