چه باید کرد اگر حیوانی کودک پیش دبستانی من را گاز بگیرد؟. نی نی بان: این به زخم‌ او بستگی دارد. اگر زخم‌اش سطحی است، با دقت محل گاز گرفتگی را با آب و صابون بشورید و پماد آنتی‌بیوتیک را روزی دو بار به آن محل بمالید. اگر احتمال دارد که محل گاز گرفتگی کثیف شود، آن را با باند ببندید. در غیر این صورت بگذارید هوا بخورد. اگر پوست او کنده شده و خون می‌آید، احتمال دارد زخم‌اش جدی باشد. با باند یا لباسی تمییز آن را ببندید و با انگشت‌هاتان محل خونریزی را فشار دهید. اگر با فشار، خون آن تا چند دقیقه ...

چه باید کرد اگر حیوانی کودک پیش دبستانی من را گاز بگیرد؟

 

نی نی بان: این به زخم‌ او بستگی دارد. اگر زخم‌اش سطحی است، با دقت محل گاز گرفتگی را با آب و صابون بشورید و پماد آنتی‌بیوتیک را روزی دو بار به آن محل بمالید.

 

اگر احتمال دارد که محل گاز گرفتگی کثیف شود، آن را با باند ببندید. در غیر این صورت بگذارید هوا بخورد.

 

اگر پوست او کنده شده  و خون می‌آید، احتمال دارد زخم‌اش جدی باشد. با باند یا لباسی تمییز آن را ببندید و با انگشت‌هاتان محل خونریزی را فشار دهید.

 

اگر با فشار، خون آن تا چند دقیقه  بند نیامد، با اورژانس تماس بگیرید. (گاز گرفتگی حیوانات در قسمت صورت یا گردن کودکان خطرناک است، زیرا ممکن است رگ‌های خونی بزرگ را باز کند.)

 

حتی اگر خونریزی متوقف شد، با پزشک تماس بگیرید تا اگر کودک‌تان به درمان پزشکی احتیاج داشت، سریعا اقدام کنید. احتمال عفونت در گاز گرفتگی حیوانات نسبت به بریدگی‌های دیگر بیشتر است. بنابراین ممکن است پزشک یک دوره آنتی‌بیوتیک تجویز کند.

 

گاز گرفتگی حیوانات، چه وقت جدی بگیریم؟ - تصویر 1

 

آیا باید در مورد بیماری‌های هاری نگران باشم؟

 

اگر حیوان واکسینه شده‌ باشد، ویروس بیماری را منتقل نمی‌کند. اما اگر نمی‌دانید که واکسینه شده یا خیر، می‌توانید با مامور کنترل حیوانات تماس بگیرید تا برای بررسی حیوان اقدام کند.

 

علاه بر گربه و سگ، حیوانات وحشی مثل راکن، روباه، شغال و خفاش می‌توانند مرض هاری را انتقال دهند. اگر حیوانی وحشی کودک شما را گاز گرفت، فورا با پزشک خود تماس بگیرید. اگر احتمال هاری وجود داشته باشد، کودک شما باید داروهای ضد هاری مصرف کند.

مورد دیگری که باید درباره گاز گرفتگی خفاش بدانید این است که کودک شما می‌تواند حتی از یک گاز کوچک او دچار عفونت شود. (حتی آن‌قدر کوچک که شما قادر به تشخیص آن نیستید.)

 

به همین دلیل، اگر کودک‌تان دست به خفاش زده یا حتی در محیطی بوده که خفاش وجود داشته است، ضروری است کودک خود را برای بررسی پیش پزشک ببرید.

 

حیوانات خانگی کوچک مانند جوندگان، همستر، خوکچه هندی و موش سفید بیماری هاری را انتقال نمی‌دهند، اگر چه نیش این حیوانات می‌تواند آلوده باشد. حیوانات کوچک وحشی مانند موش، سنجاب و خرگوش احتمال هاری کمی دارند.

 

آیا کودک‌ام در معرض عفونت‌های دیگری قرار دارد؟

 

در حالی که شما نگران هاری ناشی از گاز گرفتگی کودک‌تان هستید، احتمال عفونت باکتریایی شایع‌ترین مشکل است. به همین دلیل است که باید آن قسمت را کاملا با آب بشویید و پماد آنتی‌بیوتیک مصرف کنید.

 

اگر زخم او جدی است و در قسمت‌هایی که احتمال خطر عفونت زیاد است مثل صورت، دست، پا یا آلت تناسلی، به احتمال زیاد پزشک آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند.

 

برای هر نوع زخمی، حتی کوچک، ممکن است کودک شما احتیاج به واکسن کزاز داشته باشد. شما نیز باید تا چند روز پس از آن محل زخم‌ را کنترل کنید، حتی اگر سطحی است و شما آن را در خانه درمان کرده‌اید.

 

اگر زخم او به نظر عفونی می‌آید (قرمز، متورم یا چرکی شده) یا کودک‌تان تب کرده و احساس مریضی می‌کند، فورا با پزشک تماس بگیرید.

 

گاز گرفتگی چقدر رایج است؟

 

تا به حال رایج‌ترین گاز گرفتگی‌ها توسط سگ‌ها بوده است. هر سال 800000 آمریکایی برای گاز گرفتگی سگ‌ها درمان می‌شوند که نصف آن‌ها کودکان هستند. در این آمار، تعداد پسرها بیشتر از دخترها و تقریبا دو سوم آسیب‌‌ها مربوط به کودکان زیر 4 سال و در قسمت گردن و سر بوده است. بنابراین ضروری است که احتیاط لازم را برای حفظ کودک خود از گاز گرفتگی در پیش بگیرید.

 

چگونه می‌توانم از گاز گرفتگی جلوگیری کنم؟

 

هیچ‌وقت کودک خود را تنها با حیوان خانگی خود یا دیگران تنها نگذارید. (تقریبا نصف کودکانی که دچار گاز گرفتگی شده‌اند، توسط سگ‌های اقوام یا همسایه‌ها بوده است.)

 

به کودک خود آموزش دهید تا تنها به گربه یا سگ نزدیک نشود مگر این‌که شما این اجازه را به او بدهید. (اول از همه از صاحب آن اجازه بگیرید.) به خاطر بسپارید که هر سگی اگر تحریک شود ممکن است گاز بگیرد. به او یاد دهید زمانی که حیوانات در حال خوردن غذا هستند، به آن‌ها نزدیک نشود یا زمان خواب‌شان، به ‌آن‌ها دست نزنند. به او بگویید که اگر سگی به او نزدیک شد، شروع به دویدن نکند و فقط سر جای‌اش بایستد.

 

به او بیاموزید که به حیوانات وحشی دست نزند یا حتی بدون اجازه شما به آن‌ها غذا ندهد. غذا دادن به یک اردک در دریاچه خوب است اما غذا دادن با دست به یک راکن کار درستی نیست. کودک شما باید این تفاوت‌‌ها را درک کند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه