فارس: فرهنگ غریب‌پور، فوق تخصص ارتوپدی کودکان، اظهار داشت: «ضعف کلسیم معمولاً به صورت مادرزادی رخ می‌دهد. علاوه بر آن تغذیه نامناسب مادر در دوران بارداری و شیردهی و در معرض آفتاب نبودن، می‌تواند منجر به کمبود ویتامین D و ضایعات حاصل از آن شود. ». استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: «کمبود کلسیم و ویتامین D می‌تواند عوارضی همچون راشیتیسم، تغییر شکل استخوانی مثل پا پرانتزی - پا ضربدری و شکستگی‌های مکرر دوران نوزادی را در پی داشته باشد. ». فوق‌ تخصص ارتوپدی کودکان افزود: «کمبود ویتامین ...

فارس: فرهنگ غریب‌پور، فوق تخصص ارتوپدی کودکان، اظهار داشت: «ضعف کلسیم معمولاً به صورت مادرزادی رخ می‌دهد. علاوه بر آن تغذیه نامناسب مادر در دوران بارداری و شیردهی و در معرض آفتاب نبودن، می‌تواند منجر به کمبود ویتامین D و ضایعات حاصل از آن شود.»

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: «کمبود کلسیم و ویتامین D می‌تواند عوارضی همچون راشیتیسم، تغییر شکل استخوانی مثل پا پرانتزی - پا ضربدری و شکستگی‌های مکرر دوران نوزادی را در پی داشته باشد.»

فوق‌ تخصص ارتوپدی کودکان افزود: «کمبود ویتامین D می‌تواند منجر به تغییر ارگان‌های استخوانی همچون دنده‌ها و تغییر شکل‌ مفاصل شود که انجام رادیوگرافی آزمایش ویتامین D و عکس گرفتن از مچ دست می‌تواند بیان‌کننده علت این تغییر شکل‌ها باشد.

این استاد دانشگاه گفت: «بر مبنای این آزمایش و عکس‌ها می‌توان در صورت لزوم برای کودک ویتامین D یا شربت کلسیم تجویز کرد.»

فوق تخصص ارتوپدی کودکان به مادران توصیه کرد در زمان بارداری و شیردهی تغذیه مناسب داشته باشند و حتماً از لبنیات، شیر و سبزیجات استفاده کنند و در معرض اشعه آفتاب نیز باشند تا بتوانند ویتامین D بدن خود و نوزاد را تأمین کنند.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه