کودکان مبتلا به اوتیسم چه ویژگی‌های دارند؟

کودکان مبتلا به اوتیسم چه ویژگی‌های دارند؟

ایسنا: یک پزشک مشاور ژنتیک در دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با بیان این‌که اوتیسم نوعی بیماری روانی است که از ارتباط افراد با دنیای خارجی جلوگیری می کند گفت: علایم اوتیسم طی سه سال نخست زندگی بروز می‌کند و یکی از ویژگی‌های اساسی این اختلال آن است که توانایی کودک در پاسخ دهی به دیگران طی 30 ماه نخست زندگی رشد نمی‌کند.

 

کودکان مبتلا به اوتیسم چه ویژگی‌های دارند؟ - تصویر 1

 

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) دکتر شاهرخ محمدی افزود: افراد مبتلا به اوتیسم در ارتباط برقرار کردن با دیگران مشکل دارند، گوشه گیر هستند و حتی با چشمان خود با دیگران ارتباط برقرار نمی‌کنند و مانند دیگر کودکان به بازی و حرف زدن هم نمی پردازند.

 

وی از اوتیسم به عنوان کودکان درخود مانده یا در خود فرو رفته یاد می کند و اظهار داشت: با توجه به آن که عامل به وجود آورنده این نوع ناهنجاری به درستی مشخص نشده است اما توارث و ژنتیک در بروز آن نقش مهمی دارد.

محمدی با بیان این که پسران بیش از دختران به این اختلال دچار می شوند تصریح کرد: کودکان مبتلا به اوتیسم گفتار ندارند و مانند یک کودک عادی روند تحول گفتار را به شکل بیان واژه‌ها و جملات کوتاه ادا نمی کنند.

 

وی توضیح داد: این کودکان حتی قبل از آن که توانایی گفتار پیدا کنند قادر به نگاه کردن مادر و تعقیب او با حرکات چشم و لبخند زدن هم نیستند.

 

این پزشک مشاور ادامه داد: کودکان مبتلا به این اختلال پاسخ‌های نامأنوس به محیط می دهند و در واقع علاقه‌ای به پاسخ سئوالات دیگران ندارند و نمی توانند دلبستگی ایجاد کنند.

 

وی عنوان کرد: در نوباوگی، ویژگی‌های یاد شده با ناتوانی آنها در بغل کردن، نداشتن تماس چشمی یا بیزاری کامل از تماس بدنی و محبت آشکار می شود.

 

محمدی خاطرنشان کرد: این کودکان در بیان نیازها مشکل دارند و بیشتر از اشاره استفاده می کنند،‌ خنده و گریه بی دلیل دارند و بدون دلیل مشخص نگران و مضطرب می شوند، قشقرق به پا می کنند و دوست ندارند در آغوش گرفته شوند.

 

وی ادامه داد: به صحبت‌ها و یا صداها پاسخ نمی دهند به طوری که به نظر می رسد ناشنوا هستند اگر چه حس شنوایی آنها مشکلی ندارد.

 

محمدی با بیان این که مبتلایان به اوتیسم احساس درد کمتر یا بیش از حد را دارند گفت: این کودکان احساس خطر نمی‌کنند و از چرخیدن و تاب خوردن به شدت لذت می برند.

 

وی بیان کرد: مهم ترین اصل در بهداشت روانی خانواده،‌ پذیرش استعدادها، تفاوت‌های فردی و در نهایت معلولیت فرزند است.

 

وی تصریح کرد: والدین این کودکان می‌توانند با در نظر گرفتن توانایی‌های فرزند خود و دلگرمی و شناسایی هرچه بیشتر در کنار نقایص کودک خود نظیر مشکلات حسی، جسمی، حرکتی و ذهنی به طور حتم شاهد پیشرفت هر چه بیشتر فرزندان خود باشند.

 

وی عنوان کرد: آگاهی از روش‌های رفتاری و آموزشی مناسب در کاهش رفتارهای ناسازگارانه این کودکان بسیار موثر است.

اوتیسم
ناشنوا
گفتاری
گوشه گیر
دلبستگی
ژنتیک
ارتباط
خنده
گریه
ناسازگار
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه