کلاس اولی‌ها، این‌ موارد از استرس آن‌ها کم می‌کند

تبیان: نخستين روز آغاز تحصيلي، يكي از خاطره انگيزترين روزها است. كلاس اولي‌ها، اين روز را هرگز فراموش نمي‌كنند و والدين با آگاه‌سازي و زمينه‌سازي مناسب نقش مهمي در شيرين ساختن اين خاطره‌دارند. فضاي مدرسه حتي براي آن دسته از دانش‌آموزان كلاس اولي كه تجربه آموزش در مهد كودك يا پيش‌دبستاني را داشته‌اند، ممكن است عجيب يا هولناك به نظر برسد. رويارويي با افزايش ساعات درس، تغيير فرم لباس، كلاس‌هاي بزرگ‌تر و زيادتر شدن تعداد دانش‌آموزان، براي كلاس اولي‌ها، غير منتظره است.

از اين رو بهتر است در روزهاي پاياني تعطيلات تابستاني والدين همراه كودك به دبستان و خيابان‌هاي اطراف رفته و با او در مورد فضاي مدرسه صحبت كنند. بازي در حياط مدرسه، مشاهده كلاس‌ها و صحبت با آموزگار در صورت امكان قبل از آغاز كلاس‌ها از اضطراب كودك مي‌كاهد. ترسيم نقشه ساختمان مدرسه و نشان دادن محل دستشويي، غذاخوري و آبخوري به كودك و آشنا كردن او با چگونگي استفاده از ابزار مختلف، در كاهش استرس دانش‌آموز مؤثر است. يكي از مشكلات و نگراني‌هاي دانش آموزان در نخستين روزهاي سال تحصيلي، چگونگي برقراري ارتباط با همكلاسي‌ها بوده و اكثر آنها از والدين خود مي‌پرسند، بايد با چه كسي دوست شوم و اگر هيچ يك از بچه‌ها مرا دوست نداشته باشندچه اتفاقي مي‌افتد؟ بهتر است براي او توضيح داده شود، مطمئن باش كه با تعداد زيادي از دانش‌آموزان،‌ ارتباط برقرار خواهي كرد. در خصوص ويژگي‌هاي بغل دستي او در كلاس توضيح داده و اگر كودك خجالتي است، با تمرين كردن قصه‌هاي كوتاه يا اجراي نمايش او را بيشتر با فضاي كلاس آشنا كنيد.

به كودك بايد آموزش داد براي ارتباط با هم كلاسي‌هاي خود از چه عباراتي استفاده كند. نگراني از تأخير والدين پس از پايان كلاس، از ديگر دغدغه‌هاي دانش‌آموزان است، والدين بايد به فرزندان خود اطمينان دهند در ساعات مشخص او را ملاقات خواهند كرد بهتر است روزهاي اول، والدين، فرزند را به مدرسه برده و پس از اتمام كلاس او را به خانه ببرند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه