وب سایت کودکانه: هنوز ترس از درد زایمان یکی از دلایل عمده امتناع زنان کشورمان از زایمان طبیعی است. با وجود تکنیک های ساده و دردسترس بی دردی، آگاهی زنان از شیوه های کمکی زایمان بسیار اندک است و اغلب آنان به سزارین روی می آورند. دشواری تحمل درد طاقت فرسای زایمان بر کسی پوشیده نیست. هرچند که دانش پزشکی برای بسیاری از زنان دنیا این فرصت را فراهم آورده تا بر این درد جسمانی غلبه کنند، هنوز ترس از درد زایمان یکی از دلایل عمدهٔ امتناع زنان کشورمان از زایمان طبیعی است. با وجود تکنیک های ساده و درد ...

وب سایت کودکانه: هنوز ترس از درد زایمان یكی از دلایل عمده امتناع زنان كشورمان از زایمان طبیعی است. با وجود تكنیك های ساده و دردسترس بی دردی، آگاهی زنان از شیوه های كمكی زایمان بسیار اندك است و اغلب آنان به سزارین روی می آورند.
 
دشواری تحمل درد طاقت فرسای زایمان بر كسی پوشیده نیست. هرچند كه دانش پزشكی برای بسیاری از زنان دنیا این فرصت را فراهم آورده تا بر این درد جسمانی غلبه كنند، هنوز ترس از درد زایمان یكی از دلایل عمدهٔ امتناع زنان كشورمان از زایمان طبیعی است.
 
با وجود تكنیك های ساده و دردسترس بی دردی، آگاهی زنان از شیوه های كمكی زایمان بسیار اندك است و اغلب آنان به سزارین روی می آورند.
 
دكتر لاله وثوقیان، متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه، ضمن اشاره به شیوه های جدید زایمان بی درد، زایمان طبیعی با كمترین درد را حق مسلم تمام زنان می داند.
 
استفاده از روش های كاهندهٔ درد برای تسهیل زایمان در اغلب كشورهای دنیا متداول است.
 
این شیوه های كمكی تا چه اندازه در كشور ما شناخته شده هستند؟
امروزه در اكثر مراكز درمانی دنیا از روش های مهار درد برای زایمان طبیعی استفاده می شود. بر اساس آمارهای موجود رد منابع معتبر بیهوشی، ۸۱ درصد بیمارانی كه در كشور امریكا زایمان طبیعی را انتخاب می كنند از یكی از شیوه های بی دردی دارویی بهره مند می شوند.
 
از ۱۹ درصد باقی مانده نیز شمار زیادی از سایر روش های غیردارویی مانند هیپنوتیزم، زایمان در آب یا طب سوزنی استفاده می كنند.
 
نهایتاً افراد بسیار كمی خود را از روش های كمكی مهار درد بی نیاز می دانند. در كشورهای اروپایی، این رقم به بیش از ۹۰ درصد می رسد و این روش ها در میان مردم شناخته شده اند.
 
متأسفانه در ایران، به دلایل متعددی از جمله نبود شناخت صحیح در مادران از شیوه های مهار درد زایمان، استفاده از این روش ها چندان متداول نیست.
 
چگونه می توان زایمان طبیعی بی درد داشت؟
روش های كاهندهٔ درد زایمانی به دو گروه اصلی تقسیم بندی می شوند:
گروه اول شامل روش های بی دردسازی عمومی از طریق تزریق داخل رگی یا عضلانی داروهای شناخته شده یا گازهای استنشاقی است.
 
گروه دوم مشتمل بر روش های بی دردسازی موضعی یا ناحیه ای است كه شایع ترین انواع آن عبارت اند از: بی حسی نخاعی (اسپانیال)، بی حسی دور نخاعی (اپی دورال) و بی حسی تركیبی (اپی دورال ـ اسپانیال) بهترین و رایج ترین این روش ها بی حسی اپی دورال است.
 
چرا روش بی حسی اپی دورال را بهترین می دانید؟
در صورت انجام شدن صحیح این تكنیك، درد مهار می شود اما قدرت عضلانی باقی می ماند و مادر می تواند در روند زایمان شركت كند.
 
همچنین توانایی حركت دادن پاها و خروج از بستر تا حد زیادی در او حفظ می شود. بنابراین در این روش تخفیف مؤثر درد با بیداری مادر و شركت وی در امر زایمان همراه است.
 
از طرفی، در مقایسه با سایر روش ها، احتمال ورود داروهای مصرفی به بدن جنین و بروز عوارض ناشی از آنها در این روش بسیار كمتر است.
 
آیا عوارضی مانند طولانی شدن سیر زایمان، كمردرد و سردرد در كاهش تمایل زنان باردار به انتخاب شیوه های بی حسی موضعی مؤثرند؟
 
این كه بی حسی های موضعی سیر زایمان را طولانی تر می كنند یا نه، هنوز در محافل علمی دنیا مورد بحث است. آنچه مسلم است، در صورت صحت این امر نیز آسیبی به مادر یا جنین نخواهد رسید.
 
مطالعات متعدد نشان داده اند كه بی حسی اپی دورال باعث ایجاد كمردرد نمی شود و علت اصلی كمردرد پس از زایمان، افزایش وزن مادر در دوران بارداری، فشار جنین بر مهره ها و اعصاب كمری و همچنین قرارگیری نامناسب روی تخت های زایمان و اتاق عمل است، برخلاف تصور عموم، عبور سوزن از فضای بین مهره های كمری آسیبی به ستون مهره ها و نخاع وارد نمی كند.
 
عارضهٔ كمردرد متعاقب بی حسی نخاعی به علت عبور سوزن از پردهٔ محافظ نخاع ایجاد می شود. البته امروزه، به دلیل استفاده از سوزن های بسیار نازك، بروز این عارضه نسبت به گذشته كمتر شده است. در روش بی حسی اپی دورال، به دلیل سالم ماندن لایهٔ محافظ نخاع، احتمال بروز سردرد وجود ندارد.
 
استفاده از روش بی حسی موضعی برای چه كسانی ممنوع است؟
تقریباً می توان از این شیوه برای كاهش درد در تمام زنان باردار استفاده كرد. مورد ممنوعیت مطلق كاربرد بی حسی موضعی، عدم پذیرش زن باردار است. مشكلات بسیار نادری مانند بالا بودن فشار مایع مغزی نخاعی، افت شدید فشار خون، اختلالات عصبی و عفونت موضعی را باید پزشك متخصص بررسی كند.
 
چرا استقبال زنان ایرانی از شیوه های كاهندهٔ درد زایمانی بسیار اندك است؟
یكی از دلایل اصلی امتناع افراد، ترس از عوارض احتمالی این شیوه هاست. زنان ما باید بدانند كه در صورت اجرای صحیح این تكنیك ها به دست متخصصان مجرب، هیچ مشكلی سلامت آنان و جنین را تهدید نخواهد كرد.
 
نقش رسانه های گروهی و مطبوعات در آگاه سازی زنان جامعه و ترغیب آنان به استفاده از روش های موجود بی دردی بسیار كارساز است.
 
بر طبق نتایج به دست آمده، ترس از تحمل درد زایمان طبیعی شمار موارد سزارین را در ایران به میزان قابل توجهی افزایش داده است. اگر زنان كشورمان با روش های كاهندهٔ درد زایمانی آشنا شوند و عوارض جراحی سزارین را در مقایسه با فرایند طبیعی زایمان در نظر بگیرند، از تعداد موارد غیرضروری سزارین كاسته خواهد شد.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه