ایسنا: یک متخصص زنان گفت: در حال حاضر طریقه زایمان طبیعی در مقایسه با ۵۰ سال پیش خیلی تغییر کرده ولی در کشور ما این طور نیست که این مساله یکی از دلایل گرایش زنان به انجام سزارین است. دکتر ملک منصور اقصی با بیان این مطلب اظهار کرد: بیمار امروز با بیمار ۵۰ سال پیش خیلی متفاوت است و این که مادران سزارین را به زایمان طبیعی ترجیح دهند کاملا طبیعی است و باید به آنها حق داد که شرایط بهتری را خواستار باشند. وی در رابطه با علت افزایش آمار سزارین در ایران گفت: همان طور که در دنیا آمار سزارین بالا رفت ...

ایسنا: یك متخصص زنان گفت: در حال حاضر طریقه زایمان طبیعی در مقایسه با ۵۰ سال پیش خیلی تغییر كرده ولی در كشور ما این طور نیست كه این مساله یكی از دلایل گرایش زنان به انجام سزارین است.
 
چرا زنان ایرانی، سزارین را ترجیح می‌دهند؟
 
دكتر ملك منصور اقصی با بیان این مطلب اظهار كرد: بیمار امروز با بیمار ۵۰ سال پیش خیلی متفاوت است و این كه مادران سزارین را به زایمان طبیعی ترجیح دهند كاملا طبیعی است و باید به آنها حق داد كه شرایط بهتری را خواستار باشند.
 
وی در رابطه با علت افزایش آمار سزارین در ایران گفت: همان طور كه در دنیا آمار سزارین بالا رفته در ایران هم همین اتفاق افتاد اما نه مانند استانداردهای دنیا و علت یابی آن نیاز به تحقیقات زیادی دارد ولی با نگاهی كاملا تجربی می توان گفت فاكتور اصلی آن خود بیمار و تفاوتهای آنها با سالهای گذشته است و پذیرش این واقعیت می تواند جواب خیلی سوالها باشد و از طرف دیگر پزشكان نیز سزارین را با خیالی راحت تر انجام می دهند.
 
وی در ادامه توضیح داد: بی انصافی است كه علت تمایل پزشكان و ترجیح آنها به سزارین را تماما مادی و از سر خود خواهی آنها بدانیم در حالی كه شاید علت اصلی این تمایل مطمئن تر بودن و قابل پیش بینی بودن و این كه تمام امور زایمان تحت كنترل خود پزشك است باشد. چون در زایمان طبیعی علاوه بر این كه قابل پیش بینی نیست و هر آن ممكن است مادر آماده برای زایمان باشد به دلیل كمبود امكانات در ایران امكان این كه شرایط اضطراری برای مادر پیش بیاید و یا نیاز به سزارین باشد زیاد است این شرایط نامطمئن موجب ترجیح سزارین می شود.
 
دكتر اقصی پیشنهاد داد: به جای اینكه مدام از آمار بالای سزارین در كشور نسبت به استانداردهای دنیا اظهار نگرانی می كنیم و آن را مشكل بدانیم بهتر است شرایط مناسب و استاندارد زایمان طبیعی را برای مادران فراهم كنیم.
 
حق انتخاب با مادر
 
وی در پایان انتخاب چگونگی زایمان را حق هر مادری دانست و افزود: مادر باید مطمئن باشد كه هر روشی را انتخاب كند به بهترین نحو ممكن آن عمل صورت می گیرد و این اطمینان وقتی حاصل می شود كه شرایط زایمان طبیعی هم به روز و مطابق با استانداردها پیشرفت كند و تسهیلاتی كه برای آن در نظر گرفته می شود منصفانه باشد و این انتخاب از روی ناچاری و ناآگاهی صورت نگیرد.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه