باروری آنلاین: همواره گفته می‌شود که پیشگیری بهتر از درمان است. اما این پرسش ممکن است به ذهن شما خطور کند که مگر می‌توان از ناباروری هم پیشگیری کرد؟ در جواب می‌گوییم که با شناخت درست علل و عوامل ناباروری می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد. در این بخش عوامل دیگر موثر بر ناباروری را بررسی می‌کنیم. 1. بیماری‌ اوریون:. این بیماری در پسران می‌تواند موجب ناباروری شود. مصون‌سازی پسران (تزریق واکسن) علیه بیماری اوریون در دوران کودکی روش پیشگیری خوبی است و می‌تواند از بروز اوریون و پیامدهای آن در پس ...

باروری آنلاین: همواره گفته می‌شود که پيشگيری بهتر از درمان است. اما این پرسش ممکن است به ذهن شما خطور کند که مگر می‌توان از ناباروری هم پیشگیری کرد؟ در جواب می‌گوییم که با شناخت درست علل و عوامل ناباروری می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد. در این بخش عوامل دیگر موثر بر ناباروری را بررسی می‌کنیم.

1. بیماری‌ اوریون:

این بیماری در پسران می‌تواند موجب ناباروری شود. مصون‌سازی پسران (تزريق واكسن) عليه بيماری اوريون در دوران كودكی روش پیشگیری خوبی است و می‌تواند از بروز اوريون و پیامدهای آن در پسران جلوگیری کند.

2. دخانیات، داروها و مواد مخدر:

مصرف داروها و موادی مانند الكل، ماری جوانا، شیشه و ديگر سموم توان باروری فرد را تخریب می‌کند. اين داروها با كاهش ميل جنسی، تخريب توليد اسپرم و تداخل با تخمک‌گذاری همراه‌ هستند كه گاهی اين عوارض برگشت‌ناپذیرند و در اختلالات باروری نقش دارند. سيگار كشيدن نیز به دلیل تأثير بر عملکرد سيستم توليدمثل و با كاستن توليد تخمک، افزايش خطر عفونت لگنی و كاهش تعداد اسپرم توان باروری را دچار اختلال می‌کند. البته اثرات معكوس اغلب موقتی‌اند، بنابراين در صورت عدم مصرف تقریباً تمام علائم برطرف می‌شوند و اثرات مضر بر عملكرد سيستم تولیدمثلی نيز احتمالاً تعديل می‌شود. به‌هرحال بهترين توصيه دراین‌باره عدم مصرف دخانیات، داروها و مواد مخدر است.

3. عوامل شغلی و محیطی:

صدمات شغلی می‌توانند در مردان تعداد اسپرم را كاهش دهند. استفاده یا قرار گرفتن در معرض بسياری از مواد و پرتوهای سمی شامل تشعشع مواد راديو اكتيو، گازهای بيهوشی، مواد شيميایی مانند سرب، آفت‌كش‌ها مانند DBCP و حلال‌های دارویی مانند اكسيد اتيلن نیز می‌توانند با كاهش توليد اسپرم همراه شوند و باروری را مختل سازند.

4. پوشش:

برای بهداشت باروری استفاده از لباس‌های زير نخی به خانم‌ها و آقایان توصيه می‌شود. پوشیدن لباس‌های تنگ به مردان توصیه نمی‌شود زیرا سبب افزايش حرارت بيضه‌ها می‌شود و ممكن است به توليد اسپرم آسيب برساند.

5. شیمی‌درمانی و پرتودرمانی:

درمان سرطان با روش‌های شیمی و پرتودرمانی توان باروری افراد را از بین می‌برد. زیرا در طول درمان سلول‌های جنسی آسیب می‌بینند. از این رو می‌توان پیش از آغاز درمان با انجماد و ذخیرۀ تخمک، اسپرم یا بافت بیضه یا تخمدان توان باروری را حفظ کرد تا در زمان بهبود بتوان صاحب فرزندی سالم شد.

6. آسيب‌های دهانۀ رحم:

نقش رحم در دستگاه تولیدمثل زنان و حفاظت از آن بسیار مهم است. رعایت بهداشت جنسی، شست‌وشو و پاکیزه نگه‌داشتن واژن می‌تواند از عفونت‌های رحم جلوگیری کند. همچنین انجام تست پيشگيری از سرطان يا پاپ اسمير به ‌منظور غربالگری و تشخيص زودرس ضايعات پيش سرطانی زمينه را برای درمان محافظه‌كارانۀ زخم‌های دهانه رحم فراهم می‌سازد و با معالجۀ زخم‌های دهانه رحم عملكرد اين عضو حفظ خواهد شد .

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه