پول توجیبی کودک، اول هر هفته فراموش نشود

همشهری: اختصاص مبلغی به‌عنوان پول توجیبی به فرزندان بحثی است که همواره در خانواده‌ها وجود داشته و در واقع پولی است که قرار است بدون غرغر کردن به‌صورت ماهانه، روزانه یا هفتگی به فرزندان داده شود.

بیشتر کارشناسان بر این باورند که چنین پولی باید به فرزندان تا زمانی که بتوانند نیازهای خود را مستقلاً برآورده سازند، پرداخت شود. اما اینکه این مبلغ چگونه و چطور داده شود مهم‌تر از مبلغ آن است.

دکتر فربد فدایی روانپزشک معتقد است: «دادن پول توجیبی کار مرسومی است که برای برآوردن نیازهای ثانویه فرزندان به آنها داده می‌شود و به وسیله آن بچه‌ها می‌آموزند که چگونه انتخاب کنند، مسئولیت‌پذیر شوند و از پولشان استفاده کنند.

با پرداخت پول توجیبی به کودکان میزان مصرف و محدودیت در زندگی آموزش داده می‌شود و آنها می‌آموزند که منابع محدودی در اختیار دارند و گاهی اوقات باید خواسته‌های خود را به تاخیر بیندازند. کودک باید بیاموزد که خودش پولش را مدیریت کند و چگونه آن را خرج کند. اگر والدین این کار را برای کودکان انجام دهند در واقع آنها هستند که برای فرزندان تصمیم می‌گیرند چه مقدار پس انداز و چه مقدار برای مایحتاج روزانه‌شان در نظر گرفته شود و این هیچ کمکی به آنها نمی‌کند.»

بسیاری از والدین نیز پول را به مقدار کم و به دفعات مختلف به فرزندان می‌دهند در صورتی که این شکل پول دادن‌ها باعث می‌شود که فرزندان تصور کنند پول همیشه در دسترس آنهاست و همیشه وجود دارد و می‌توانند هر چه که دوست دارند و به هر مقدار از والدین بخواهند.

کودک معمولاً پس از 3 سالگی واژه من و مالکیت را می‌آموزد اما مفهوم واژه پول به‌عنوان مقوله‌ای اعتباری که عامل خرید محسوب می‌شود، از 5 سالگی شکل می‌گیرد و بهترین زمان پرداخت پول توجیبی از 8 سالگی است که کودک با مفهوم اعداد آشنا می‌شود.

بهتر است در دوران کودکی پول توجیبی به شکل هفتگی داده شود زیرا کودک قدرت و توانمندی لازم را برای بودجه‌بندی ندارد. همچنین با افزایش سن مقدار پول توجیبی نیز باید افزایش یابد تا فرزندان بتوانند مطابق با نیازهایشان برنامه‌ریزی داشته باشند. 

البته بهتر است این پول ابتدای هفته در اختیار کودک گذاشته و به‌طور دقیق به او توضیح داده شود که این پول توجیبی هفتگی اوست و او خودش باید تا آخر هفته آن را مدیریت کند چرا که ذخایر مالی کم و محدود هستند و ما برای به‌دست آوردن تمام چیزهایی که می‌خواهیم پول کافی در اختیار نداریم و اگر بعد از 2 روز چیزی از آن باقی نماند، بقیه روزهای هفته از پول خبری نیست.

در تصمیم خود جدی باشید
با در پیش گرفتن این رویه به احتمال زیاد در هفته‌های اول کودک با مشکل مواجه خواهد شد و به بهانه اینکه می‌تواند دل پدر و مادر را به دست آورد و پول اضافه بگیرد، بی‌حساب خرج می‌کند. پدر و مادر باید سعی کنند در تصمیم خود جدی باشند.

وقتی درباره این موضوعات با بچه‌ها محکم و قاطع صحبت شود و موضوع برایشان توضیح داده شده و مشخص شود، آنها نه تنها می‌پذیرند بلکه به‌شدت احساس بزرگی می‌کنند اما چیز دیگری که در این بین باید به آن توجه بیشتری شود مقدار پول توجیبی است. ه�� خانواده‌ای دارای ارزش‌های خاص خودش است پس برای هر خانواده‌ای هم مدیریت مالی خاصی باید اجرا شود که شاید برای دیگر خانواده‌ها قابل اجرا نباشد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه