نی نی بان: به کدام دلیل یک پزشک را «مناسب» می‌نامیم؟ اگر شما روی این مسأله تامل زیادی نکرده‌اید، نگران نباشید چون خیلی‌ها این‌گونه هستند. طبق نظر جورج لمایتر، جراح و نویسنده کتاب چگونه پزشکی مناسب انتخاب کنیم؟ اغلب مردم بیشتر زمان‌شان را صرف خرید یک ماشین می‌کنند تا انتخاب یک پزشک مناسب. اما زمانی که شما باردار هستید یا سعی دارید باردار شوید یا در حال مراقبت از کودک‌تان هستید اهمیت این موضوع افزایش می‌یابد. چگونه تواناهایی او را می‌سنجید؟ چه تجربه‌ای باید داشته باشد؟ چگونه مناسب بودن او ...

نی نی بان: به کدام دلیل یک پزشک را «مناسب» می‌نامیم؟ اگر شما روی این مسأله تامل زیادی نکرده‌اید، نگران نباشید چون خیلی‌ها این‌گونه هستند. طبق نظر جورج لمایتر، جراح و نویسنده کتاب چگونه پزشکی مناسب انتخاب کنیم؟ اغلب مردم بیشتر زمان‌شان را صرف خرید یک ماشین می‌کنند تا انتخاب یک پزشک مناسب. اما زمانی که شما باردار هستید یا سعی دارید باردار شوید یا در حال مراقبت از کودک‌تان هستید اهمیت این موضوع افزایش می‌یابد. چگونه تواناهایی او را می‌سنجید؟ چه تجربه‌ای باید داشته باشد؟ چگونه مناسب بودن او را تشخیص می‌دهید؟ ما پس از مشورت با مشاوران، فهرستی از نکات کلیدی را برای شما تهیه کرده‌ایم.

 

 

1-در دسترس بودن

 

یک پزشک خوب ساعات کار مشخص و منظمی دارد، دستورالعمل‌های ثابتی را برای پیشنهاد‌های پزشکی‌اش دنبال و در طول شب و تعطیلات نیز به بیماران‌اش کمک می‌کند. پزشک شما، یا دستیارش اگر او در دسترس نبود، باید بی‌درنگ به تماس‌های شما پاسخ دهد. این زندگی شما را ساده‌تر خواهد کرد.

 

زمانی که به دنبال پزشکی برای کودک‌تان هستید، به دنبال این باشید که آیا می‌شود قرار ملاقاتی را به راحتی ترتیب یا تغییر داد. (زندگی با کودک غیر قابل پیش‌بینی است.) از روش‌های لغو آن نیز مطمئن شوید. برخی از مطب‌ها در صورت لغو قرار، جریمه‌ای را برای شما در نظر می‌گیرند. همچنین سوال کنید که آیا پزشک، قرار ملاقات‌های اضطراری می‌پذیرد یا خیر. در این صورت شما می‌دانید که اگر احتیاج باشد، کودک‌تان هر لحظه می‌تواند معاینه شود.

 

اگر شما پزشک یا مامایی را برای زایمان‌تان انتخاب می‌کنید از چگونگی کار آن‌ها، شخصی که عمل را انجام می‌دهد، مکان زایمان و اتفاق‌هایی که در زمان‌های اضطراری رخ خواهد داد، آگاهی یابید.

 

در نهایت به خاطر بسپارید که کیفیت کار کارکنان مطب پزشک کودک شما اهمیت دارد. بارت متخصص زنان و زایمان از ماساچوسات می‌گوید: «من یک پرستار بی‌نظیر داشتم که در بسیاری از مسایل نسبت به من، به خاطر تجربه با بیماران، مسئول‌تر بود. او از من به موقع نگهداری می‌کرد، زمان زیادی را با بیماران می‌گذارند و به سوال‌های آن‌ها پاسخ می‌داد. او در شرایط اضطراری و پیچیده نیز به آن‌ها کمک می کرد.»

 

2- احترام به وقت بیمار

 

زمانی که صحبت از پزشک کودک‌تان یا پزشک زنان و زایمان می‌شود، از آن‌ها بپرسید به طور متوسط چه مدت زمانی را باید برای ملاقات با پزشک منتظر بمانید. به خاطر بسپارید اگر پزشکی به زمان شما احترام می‌گذارد بدین معنی نیست که شما هیچ‌وقت منتظر نخواهید ماند.

شالتز می‌گوید: «من با هر بیمار به عنوان موردی‌ خاص برخورد می‌کردم و تا جایی که می‌‌توانستم برای درمان بهتر وقت می‌گذاشتم. اگر کودکی شکم درد دارد یا نوجوانی دست به خودکشی زده‌ است، به اندازه‌ لازم برای او وقت می‌گذارم و به ساعت‌ام نگاه نمی‌کنم. این بدان معنی است که گاهی بیماران من مجبورند برای بیمار دیگری که در شرایطی اضطراری به سر می‌برد منتظر بمانند، امیدوارم آن‌ها نیز درک کنند که من همین شیوه را برای آن‌ها وقتی کودک‌شان مشکل ضربان قلب دارد، انجام خواهم داد.»

 

او گفته حتی در روزهای پرمشغله کارکنان مطب نباید شما را به مدت زیادی در انتظار بگذرانند به خصوص وقتی تماس می‌گیرید. آن‌ها باید شما را از مدت زمانی که باید در انتظار بمانید آگاه کنند.

 

3-مجوز پزشکی و ارتباطی قوی

 

حتی بدترین پزشکان نیز می‌توانند مدرکی تجملی و مجوزی چشمگیر داشته باشند، بنابراین تنها بر اساس آن تصمیم نگیرید. اسچالتز می‌گوید: «یک فرد می‌تواند بهترین پزشک از دانشکده‌ای با سطح پایین باشد یا برعکس، پزشکی نامناسب از دانشکده‌ای عالی. من پزشکان بسیار خوبی را می‌شناسم که از دانشکده‌هایی فارغ‌التحصیل شده‌اند که تا به حال اسم‌شان را نیز نشنیدم.»

 

در هر صورت داشتن مجوزی معتبر واجب است. اگر پزشک‌تان مجوزی معتبر ندارد، بهتر است با احتیاط عمل کنید.

 

4-ارتباط با بیمارستان

 

باید بدانید که پزشک شما با چه بیمارستان‌هایی در ارتباط است. شما باید به دنبال آن‌هایی باشید که به راحتی در دسترس‌ و خوش‌نامند تا اگر مجبور شدید خود، کودک یا عضوی از خانواده‌‌تان را بستری کنید با مشکلی مواجه نشوید. از پزشکانی که ارتباطی با بیمارستان‌ها ندارند یا با آن‌هایی همکاری می‌کنند که خوش‌نام نیستند اجتناب کنید. (شما می‌توانید به صورت آنلاین درباره آن تحقیق کنید یا از دوستان و آشنایان سوال کنید.)

 

اگر می‌خواهید کودک‌تان را در بیمارستانی خاص به دنیا آورید، از مادرانی که درباره کارکنان و پرستاران اتاق زایمان تجربه دارند، سوال کنید. همان طوری که بارت پزشک متخصص زنان و زایمان به آن اشاره می‌کند: «پس از زایمان شما بیشتر با کارکنان و پرستاران در ارتباط خواهید بود تا پزشک. من تنها برای آگاهی از چگونگی وضعیت‌تان در طول روز به شما سر می‌زنم اما پرستاران کل زمان‌شان را در اختیار شما می‌گذارند. آن‌ها کارهای بسیاری را برای افزایش کیفیت تجربه‌تان می‌توانند، انجام دهند.»

 

5-تیم پزشکی یا تجربه‌ای فردی

 

مورد دیگری که شما باید به آن توجه کنید این است که بدانید آیا پزشک شما یا پزشک کودک‌تان عضو یک تیم پزشکی است یا خیر.  اسچالتز می‌گوید: «عضو تیم پزشکی بودن هم به کودک و هم به پزشک شما کمک خواهد کرد.» او از زبان خود و دیگر همکاران‌اش بیان می‌کند: «ما از نمونه‌ها، سوالات مطرح‌شده و معماها سخن می‌گوییم و بیماران ما از مجموعه تجربیات و دانش ما سود خواهند برد.» برای بیماران نیز گروه پزشکی موقعیت‌های بیشتری را در دسترس قرار می‌دهند. برای مثال زمانی که شما می‌خواهید پزشکی را در روزهای تعطیل ملاقات کنید، امکان انتخاب‌های بیشتری دارید.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه