نی نی بان: به کدام دلیل یک پزشک را «مناسب» می‌نامیم؟ اگر شما روی این مسأله تامل زیادی نکرده‌اید، نگران نباشید چون خیلی‌ها این‌گونه هستند. طبق نظر جورج لمایتر، جراح و نویسنده کتاب چگونه پزشکی مناسب انتخاب کنیم؟ اغلب مردم بیشتر زمان‌شان را صرف خرید یک ماشین می‌کنند تا انتخاب یک پزشک مناسب. اما زمانی که شما باردار هستید یا سعی دارید باردار شوید یا در حال مراقبت از کودک‌تان هستید اهمیت این موضوع افزایش می‌یابد. چگونه تواناهایی او را می‌سنجید؟ چه تجربه‌ای باید داشته باشد؟ چگونه مناسب بودن او ...

نی نی بان: به کدام دلیل یک پزشک را «مناسب» می‌نامیم؟ اگر شما روی این مسأله تامل زیادی نکرده‌اید، نگران نباشید چون خیلی‌ها این‌گونه هستند. طبق نظر جورج لمایتر، جراح و نویسنده کتاب چگونه پزشکی مناسب انتخاب کنیم؟ اغلب مردم بیشتر زمان‌شان را صرف خرید یک ماشین می‌کنند تا انتخاب یک پزشک مناسب. اما زمانی که شما باردار هستید یا سعی دارید باردار شوید یا در حال مراقبت از کودک‌تان هستید اهمیت این موضوع افزایش می‌یابد. چگونه تواناهایی او را می‌سنجید؟ چه تجربه‌ای باید داشته باشد؟ چگونه مناسب بودن او را تشخیص می‌دهید؟ ما پس از مشورت با مشاوران، فهرستی از نکات کلیدی را برای شما تهیه کرده‌ایم.

 

پزشک خوب یا بد، چطور تشخیص بدهیم؟ قسمت اول - تصویر 1

 

1-رفتاری محتاطانه، صمیمانه و همدلانه

 

با جستجو در رفتار یک پزشک چیزی نمی‌یابید اما مهم است که به دنبال پزشکی بگردید که مورد اطمینان باشد و با او احساس راحتی کنید. درباره پزشک کودک‌تان نیز باید چنین باشد. ممکن است در نگاه اول مراقبت و همدلی کم‌اهمیت‌تر از مجوز پزشکی درجه یک به نظر برسند، اما پزشکی که به تندرستی کودک شما اهمیت می‌دهد به همان اندازه به علایم بیماری توجه می‌کند و اگر درمانی خاص جواب نداد به تحقیق خود ادامه می‌دهد.

 

همان‌طور که لمایتر می‌گوید: «اگر شما دنبال پزشکی مناسب هستید، در اولین قدم به شخصیت انسانی او برای محافظت از مردم توجه کنید.» رفتار گرم و محتاطانه پزشک می‌تواند تغییر بزرگی در دید شما ایجاد کند. مخصوصاً زمانی که با موقعیت‌هایی پیچیده‌ مانند زمان زایمان یا وقتی که کودک‌تان بیمار است، مواجه می‌شو��د.

 

پزشک کودک‌تان باید مجموعه‌ای از روش‌ها را برای دلجویی از او، منحرف کردن حواس‌اش یا آرام کردن کودک عصبی دبستانی شما داشته باشد. یک متخصص اطفال مناسب و پزشکان خانواده وقتی قادرند آسایش و اطمینان کودکان را فراهم کنند که با کودکان مانند خودشان رفتار کنند و روش‌ها را به شیوه مناسب با سن‌شان توضیح ‌دهند.

 

یکی از کاربران سایت ما می‌گوید: «حتی زمانی که کودکان من خیلی کوچک بودند، پزشک متخصص اطفال به آرامی با آن‌ها صحبت می‌کرد و دقیق به آن‌ها می‌گفت، چه کنند. آن‌ها به دنبال ملاقات با پزشک خود نیستند اما مطمئنا در آن‌جا احساس راحتی می‌کنند.»

 

مطالعات نشان می‌دهد که پزشکی خونگرم و در دسترس نه تنها بیمار را راضی نگه می‌دارد که فایده دیگری نیز دارد. منوج پاور، پزشک متخصص اطفال در کتاب مدیریت عمل خانواده می‌نویسد: «زمانی که بیماران به پزشک خود اعتماد می‌کنند، برنامه‌های درمانی و پیشنهادها را بهتر می‌پذیرند و دنبال می‌کنند.» و این خبر خوبی برای تمام اعضای خانواده‌‌تان است.

 

2-گوش شنوا و پاسخگویی

 

 

پزشک مناسب کسی است که به شما گوش می‌دهد و برای پاسخ به سوال‌ها و نگرانی‌هایتان وقت می‌گذارد. گوش کردن تنها نشانه فروتنی نیست. شما از پزشک‌تان می‌خوا‌هید در تشخیص بیماری  درست عمل کند. لورا اسچالتز، پزشک متخصص اطفال منطقه بای در سان فرانسیسکو می‌گوید: «برای این کار او باید با دقت به گفته‌های ما گوش دهد.» «من فقط 10 دقیقه از وقت‌ام را به تشخیص بیماری اختصاص می‌دهم ولی شاید این حساس‌ترین بخش کارم باشد.»

 

همچنین مهم است که پزشک شما نسبت به خواسته‌ها و نگرانی‌های شما پاسخگو باشد. اگر باردارید این بدان معنی است که شما در پی یافتن پزشک یا مامایی هستید که شما را در تجربه زایمان دلخواه‌تان یاری دهد.

 

متخصص زنان و زایمان ویلیام بارت جر، رییس بخش طب مادر و جنین در بیمارستان عمومی ماساچوست می‌گوید: «من ملاقات‌های زیادی را صرف مشاوره قبل از زایمان کرده‌ام. مهم است که بنشینید و درباره مسایلی که برایتان اهمیت دارد، سخن بگویید.»

 

وقتی صحبت از پزشک امراض کودکان می‌شود به دنبال این باشید که پزشک با نظر شما درباره روش غذا دادن، خواب، واکسن و دیگر مسایل موافق باشد یا حداقل به آن احترام بگذارد. یکی از کاربران سایت ما می‌گوید: «پزشک متخصص اطفال‌اش آن‌قدر رفتاری تند نسبت به باهم خوابیدن آن‌ها نشان داد که او برنامه خواب خانواده‌اش را به صورت یک راز نگه داشت و از مطرح کردن دوباره آن خودداری کرد. او گفت پزشک‌ام آن‌قدر مخالفت کرد که من موضوع را دوباره مطرح نکردم. کوته‌بینی او نسبت به موضوع مرا وادار کرد تا درباره دیگر پیشنهاد‌های او نیز تحقیق کنم و این موضوع در نهایت به تغییر پزشک‌ام منجر شد.»

 

3-دانش و توانایی گسترش آن

 

پزشک خوب تنها به مشکلات اضطراری بیمار که او را به مطب کشانده، پاسخ نمی‌دهد بلکه به بخشی بزرگ‌تر از سلامت کلی‌ بیمارش و چگونگی حفظ و بهبود آن می‌اندیشد. برای این کار او باید شما را در جریان جدیدترین تحقیقات پزشکی در زمینه‌ای که تخصص دارد، قرار دهد. البته دانش به تنهایی کافی نیست. پزشکان خوب قادرند و تمایل دارند تا دانش‌شان را به زبانی که شما درک می‌کنید، نه به زبان پزشکی، با شما تقسیم کنند.

 

پزشک شما و کودک‌تان باید اطلاعات زیادی را، شامل بخش‌های غذایی، در اختیار شما بگذارد در این صورت با اقدامی پیشگیرانه شما می‌توانید مراقب سلامت خود و خانواد‌تان باشید و مطابق با آخرین پیشرفت‌های پزشکی پیش روید. پرستارتان باید مطمئن باشد که شما با مراحل بارداری سالم و به همان نسبت توصیه‌های عملی مانند چگونگی درک نشانه‌های درد زایمان و علایم بارداری که می‌تواند مشکل‌ساز شود، آشنا هستید.

 

اگر شما والدینی تازه‌کار هستید، پزشک کودک‌تان منبع اطلاعات مهمی درباره شیر دادن، دستور غذایی، معرفی غذاهای جامد، واکسن‌ها، نقاط عطف رشد و نمو و دیگر مسایل را می‌‌تواند در اختیار شما قرار دهد.

 

جنیفر شو، پزشک متخصص اطفال و سخنگوی  طب اطفال در آکادمی آمریکایی می‌گوید: «یکی از مهم‌ترین  وظایف متخصصین آگاه کردن والدین است.» او می‌گوید: «والدین لزوما نمی‌دانند چه سوالاتی را مطرح کنند بنابراین واجب است برای آن‌ها راهنمای مقدماتی تهیه کنند. به این معنی که اطلاعات جدید را درباره سلامت و مسائل مهمی که احتمال دارد پیش بیاید، به آن‌ها انتقال دهد.»

 

4-خوشنامی

 

شما باید پزشک‌تان را پس از مشورت‌های بسیار انتخاب کنید، نه تنها از طریق صمیمی‌ترین دوست‌تان. بیشتر مردم پزشک‌شان را از طریق روش صحبت کردن‌شان انتخاب می‌کنند. این خوب است اما سعی کنید با اشخاص بسیاری مشورت کنید تا فرصت انتخاب و مقایسه داشته باشید. پزشک متخصص کودکان منطقه بای می‌گوید: «به مردمی که به منطقه جدیدی نقل مکان کرده‌اند پیشنهاد می‌کنم از هر کسی که ملاقات می‌کنند نام پزشک‌شان را بپرسند و ببینند چه اسم‌هایی بیشتر تکرار می‌شود.»

 

در موارد خاص، خوب است از پزشک دیگری که می‌شناسید پیشنهاد بخواهید. شما می‌توانید آن‌ها را به صورت آنلاین (اگر سایت داشته باشند) مورد ارزیابی قرار دهید، اما پزشکی را تنها به خاطر بازدیدهای اندک‌اش انتخاب یا رد نکنید، بلکه به رفتار مثبت یا منفی آن به طور مداوم توجه کنید. برای آگاهی از این‌که آیا یک پزشک مرتکب خطای جدی یا انحراف اخلاقی شده است یا خیر با سازمان نظام پزشکی در ارتباط باشید.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه