ایسنا: رییس کمیته‌ بازی و ورزش استان تهران معتقد است که در سنین زیر هفت سال نباید کودکان را وادار به انجام فعالیت‌های ورزش سنگین و آموزش کلاسیک کرد. دکتر علی حدیدی با بیان این که مغز تا سن 6 سالگی بیش از 90 درصد رشد می‌کند، تصریح کرد: مغز کودک در سن هفت سالگی به اندازه مغز یک فرد بالغ است و بازدهی بالایی برای یادگیری هر گونه آموزش و فعالیت‌های ورزشی پرفشار دارد. کشورهایی همچون آمریکا، استرالیا، ژاپن و . تاکید بسزایی بر آموزش کودکان بر اساس این فرضیه دارند و معتقدند زیر هفت سال ابزار و نوع ...

ایسنا: رييس كميته‌ بازي و ورزش استان تهران معتقد است كه در سنين زير هفت سال نبايد كودكان را وادار به انجام فعاليت‌هاي ورزش سنگين و آموزش كلاسيك كرد.

دكتر علي حديدي با بيان اين كه مغز تا سن 6 سالگي بيش از 90 درصد رشد مي‌كند، تصريح كرد: مغز كودك در سن هفت سالگي به اندازه مغز يك فرد بالغ است و بازدهي بالايي براي يادگيري هر گونه آموزش و فعاليت‌هاي ورزشي پرفشار دارد. كشورهايي همچون آمريكا، استراليا، ژاپن و ... تاكيد بسزايي بر آموزش كودكان بر اساس اين فرضيه دارند و معتقدند زير هفت سال ابزار و نوع آموزش، محتوا و تفكرات آموزش نسبت به بالاي هفت سال متفاوت است.

وي اضافه كرد: كودك زير هفت سال با وجود اين كه قدرت فراگيري زيادي دارد، آگاهي و اشراف كاملي بر بسياري از فعاليت‌ها ندارد در صورت تحميل فشار زياد تعداد سيناپس‌ها و ارتباطات مغزي وي دچار افت مي‌شود و ظرفيت و توانايي‌هاي مغزي كودك كاهش پيدا مي‌كند. بنابراين در سنين زير هفت سال چون مساله‌ي يادگيري كودك مطرح است، اگر بخواهيم وي در اين سن پينگ‌پنگ باز و يا فوتباليست مطرحي شود، تصور اشتباهي است و يادگيري كودك را دچار اختلال مي‌كند.

رييس كميته‌ بازي‌ها و ورزش كودكان استان تهران متذكر شد: بسياري از والدين جلوي بعضي از بازي‌هاي كودكانه از جمله لي لي، بپر، بپر، دنبال بازي و ... را مي‌گيرند و بچه‌هاي زير 6 سال خود را وادار به انجام يكسري فعاليت‌هاي ورزشي پرفشار مي‌كنند كه در نتيجه‌ با اين روش به عملكرد مغزي كودك آسيب مي‌رسانند. در صورتي كه اين حركات و بازي‌هاي به ظاهر ساده نه تنها باعث رشد خلاقيت كودك مي‌شود، بلكه رشد و موفقيت كودك را براي انجام يكسري فعاليت‌هاي ورزشي حرفه‌اي در سن بالاي هفت سال رقم مي‌زند.

حديدي خاطر نشان كرد: بهترين ابزار آموزش براي كودكان زير 6 سال بازي است، كودك از طريق بازي يكسري حركات بدني خود را انجام مي‌دهد و كم‌كم با ابزارهاي ورزشي آشنا مي‌شود تا سن هفت سالگي آن‌ها را كاملتر كند. بنابراين اگر كودك در اين سن حق انتخاب نوع بازي را داشته باشد نه تنها خلاقيت وي رشد پيدا مي‌كند، بلكه استعداد وي نيز بر حسب اين كه در آينده چه نوع ورزشي مي‌تواند عملكرد موفقي داشته باشد، شناسايي مي‌شود.

وي گفت: در خانواده‌هايي كه ارتباط خوبي بين پدر و مادر برقرار است و محيط طنز آلود و شادي را براي كودك فراهم مي‌كنند خلاقيت كودك چندين برابر مي‌شود.

حديدي در پايان با تاكيد بر اين نكته كه وادار كودكان به انجام فعاليت‌هاي ورزش حرفه‌اي زير 6 سال تصور غلط و نادرستي است، خاطر نشان كرد: البته در اين زمينه استثناهايي نيز وجود دارد به طوري كه در بعضي از خانواده‌ها كه پدر و مادر به انجام فعاليت ورزشي حرفه‌اي و قهرماني مي‌پردازند، بدون شك كودك از همان سنين وارد فعاليت‌هاي ورزشي مي‌شود و در آينده همين افراد جزو قهرمانان جهان و المپيك مي‌شوند، اما اگر به صورت علمي بخواهيم به اين تفسير نگاه كنيم، مي‌بينيم در سنين كمتر از 6 سال، ورزش فقط بايد جنبه بازي داشته باشد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه