خانواده سبز: انیشتین می‌گوید: «بازی بهترین شکل تحقیق است. » تمام کودکان حق دارند بازی و استراحت کنند. بنابراین بازی کردن برای آن‌ها ضروری است. اما چرا؟. بازی یکی از مهمترین احتیاجات کودک است. کودکان به زمان و مکانی مناسب برای بازی کردن احتیاج دارند تا بسازند، خیال‌بافی کنند، شگفت‌زده شوند، خلق کنند و از ارتباط با دیگران یا حتی از تنهایی خویش لذت ببرند. والدین باید مطمئن باشند که کودکان‌شان آزادی کافی برای بازی کردن دارند. بازی در زندگی کودکان چه نقشی دارد؟. بازی به کودکان این فرصت را می ...

خانواده سبز: انیشتین می‌گوید: «بازی بهترین شکل تحقیق است.» تمام کودکان حق دارند بازی و استراحت کنند. بنابراین بازی کردن برای آن‌ها ضروری است. اما چرا؟

بازی یکی از مهمترین احتیاجات کودک است. کودکان به زمان و مکانی مناسب برای بازی کردن احتیاج دارند تا بسازند، خیال‌بافی کنند، شگفت‌زده شوند، خلق کنند و از ارتباط با دیگران یا حتی از تنهایی خویش لذت ببرند. والدین باید مطمئن باشند که کودکان‌شان آزادی کافی برای بازی کردن دارند.

 

نقش بازی در زندگی، حواس کودک را بنوازید - تصویر 1

 

بازی در زندگی کودکان چه نقشی دارد؟

بازی به کودکان این فرصت را می‌دهد تا:

·        آرام گیرند، سرگرم شوند و از استرس به دور باشند.

·        سلامت بدن و ذهن خود را تقویت کنند.

·        خلاقانه بیاندیشند و با دست‌هایشان خلاقانه عمل کنند.

·        حس کنجکاوی خود را خشنود سازند.

·        تصورات خود را باور کنند.

·        رعایت قوانین را تجربه کنند.

·        جهان خود را بشناسند.

·        مهارت‌های فیزیکی خود را کشف کنند و پرورش دهند.

·        مهارت‌های جدید را امتحان کنند.

·        خودشان را سرگرم کنند.

·        فعالیت‌های خود را آغاز کنند.

·        قانون‌های خود را بسازند و بر آن کنترل داشته باشند.

·        از ارتباط با دیگران خشنود شوند.

·        بدانند که بازی‌ کردن به معنای پول خرج کردن نیست.

·        با محیط و آدم‌های دیگر ارتباط برقرار کنند.

·        دوست پیدا کنند و از زاویه‌های دیگری به زندگی نگاه کنند.

·        روش ارتباط برقرار کردن را بیاموزند.

·        مهارت‌های زبانی خود را پرورش دهند.

·        یاد بگیرند چگونه به طور مستقل مشکلات خود را حل کنند.

·        احساسات خود را کنترل و بیان کنند.

·        به کار خودشان نظم و ترتیب دهند.

چیزهای زیادی وجود دارد که کودک‌تان از بازی کردن می‌آموزد. مهارت‌‌های اجتماعی، احساسی، فیزیکی و زبانی برای تکامل رشد کودکان ضروری است.

بازی می‌تواند حواس پنج‌گانه کودک را دربر گیرد و این به‌خصوص برای کودکانی که تازه با حس لامسه، بینایی، شنیداری، بویایی و چشایی خود جهان تازه را کشف می‌کنند، ضروری است. والدین می‌توانند به کودکان خود کمک کنند تا با محیط خانوادگی آشنا شوند و مهارت‌های خود را از طریق بازی کردن پرورش دهند. (احتیاجی به اسباب‌بازی‌های گران قیمت نیست. روزانه چیزهای زیادی در خانه شما وجود دارد که می‌تواند به یادگیری کودک شما کمک کند.) این بدان معنی نیست که شما حتما باید تمام وقت‌تان را صرف کودک خود کنید. آن‌ها گاهی احتیاج به تنهایی دارند تا قوانین خود را اجرا و مهارت‌های تمرکزی خود را تقویت کنند.

 

کودکان با چه کسی باید بازی کنند؟

بازی کردن هر روز والدین با کودکان این پیغام را به آن‌ها منتقل می کند که...

بازی ضروری است. بازی سرگرمی است. والدین زمان با ارزش‌شان را با کودکان سپری می‌کنند. ارتباط والدین با کودکان اهمیت دارد.

و این فرصتی برای والدین است تا رفتارهای مورد علاقه خود را برای کودکان الگو قرار دهند.

هنگامی که کودک شما به سن پیش دبستانی می‌رسد، بازی با کودکان دیگر نیز برای او اهمیت می‌یابد. مهارت‌های اجتماعی و زبانی با این بازی‌ها رشد می‌کنند که احتیاجی به هزینه زیادی ندارد. گذراندن یک ساعت در پارک محل یا حیاط پشتی، جایی که مادران می‌توانند با هم چای یا قهوه بنوشند در حالی که کودکان‌شان با هم نقاشی می‌کشند، به کتاب نگاه می‌کنند یا ساختمان‌سازی می‌کنند، می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد. این به کودک شما کمک می‌کند تا مهارت‌های اجتماعی خود را پرورش دهد.

تنها بازی کردن نیز برای کودک شما مساله‌ای حیاتی است، زیرا به او این فرصت را می‌دهد تا برای خود برنامه‌ریزی و قوانین خود را اجرا کند. آزادی در تصمیم‌گیری چیزی است که تمام کودکان به آن احتیاج دارند تا بتوانند جهان و مهارت‌های تازه خود را کشف و به آن‌ها فرصتی می‌دهد تا در زمینه‌های اجتماعی و احساسی بسیاری رشد کنند. آن‌ها اغلب در تنهایی با خودشان حرف می‌زنند و این چیزی است که کودکان را به آن تشویق می‌کنند، به خصوص زمانی که آن‌ها در حال انجام کاری چالش برانگیز‌ند. این روش به آن‌ها تمرکز، تلاش و قدرت حل مشکلات را می‌دهد.

هنگامی که ما به بازی کودکان می‌اندیشیم، اولین چیزی که به ذهن‌مان می‌رسد، اسباب بازی است. اما بدانید که بهترین نوع بازی، خلاقیت است که هزینه‌ای نیز ندارد.

اکنون بسیاری از بازی کودکان شامل تلویزیون دیدن، بازی‌های کامپیوتری، شرکت در کلاس‌های رقص، زبان‌های خارجی، شنا، ویولن یا کاراته است. اما هیچ کدام از این‌‌ها مهارت‌ اساسی، یعنی کنترل کردن را پرورش نمی‌دهد. کودکان احتیاج دارند تا احساسات و رفتارهای خود را کنترل کنند و آن‌هایی که قادر به این کار هستند، در یادگیری موفق‌تر خواهند بود.

به نظر می‌رسد والدین به چیزهایی مادی کودک خود بسیار اهمیت می‌دهند و متاسفانه این مساله مهم را فراموش می‌کنند که بازی یکی از مهم‌ترین جنبه‌های زندگی کودکان است.

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه