برترین‌ها: اگر فرزند دردانه شما هم به تازگی صاحب دندان شیری شده است، طبیعتاً نگرانی‌ها و سوالاتی از قبیل همین سوالاتی که در این مطلب آمده است برای شما هم پیش خواهد آمد. آیا لازم است پیش از درآمدن دندان‌ها، لثه‌های کودک را تمیز کنم؟. بله. حتی پیش از جوانه زدن دندان‌ها نیز خوب است لثه‌های کودک را با گاز (نوار پانسمان) یا حوله کوچک خیس شست‌وشو دهید. برای این کار به خمیردندان نیازی نیست. فقط کافی است گاز را دور انگشت خود بپیچانید و روی لثه های کودک بکشید. میکروب‌های دهان تا پیش از در آمدن دن ...

برترین‌ها: اگر فرزند دردانه شما هم به تازگی صاحب دندان شیری شده است، طبیعتاً نگرانی‌ها و سوالاتی از قبیل همین سوالاتی که در این مطلب آمده است برای شما هم پیش خواهد آمد.

 

 

آیا لازم است پیش از درآمدن دندان‌ها، لثه‌های کودک را تمیز کنم؟
بله. حتی پیش از جوانه زدن دندان‌ها نیز خوب است لثه‌های کودک را با گاز (نوار پانسمان) یا حوله کوچک خیس شست‌وشو دهید. برای این کار به خمیردندان نیازی نیست. فقط کافی است گاز را دور انگشت خود بپیچانید و روی لثه های کودک بکشید.


میکروب‌های دهان تا پیش از در آمدن دندان‌ها به لثه آسیب نمی‌رسانند. اما از آن‌جا که نمی‌دانیم دندان‌ها دقیقاً چه زمانی در می‌آیند، بهتر است زودتر این کار را آغاز کنیم. به این ترتیب کودک نیز عادت می کند که روزی یک بار باید دندان‌هایش تمیز شوند.

 


بهترین روش شست‌وشوی دندان‌های اولیه کودک چیست؟
هنگامی که دندان‌های کودک درآمد (حدود 6 ماهگی) مسواکی برای او خریداری کنید که سر کوچک داشته باشد و انگشت شما داخل آن جا شود. (باید بدانید برخی از کودکان حتی تا 15 یا 18 ماهگی هم دندان در نمی‌آورند.)


برای مسواک زدن دندان‌های کوچک کودکان به اندازه دانه کوچک برنج یا کنجد فلوراید روی مسواک بگذارید. مراقب باشید خمیردندان زیادی استفاده نکنید.


دوبار در روز  داخل و خارج دندان های کودک و روی زبان او را مسواک بزنید (البته اگر اجازه دهد) تا دهان کودک نازنین شما بوی بد نگیرد. نیازی به آبکشی دهان نیز نیست.

 


کودک چه زمانی به فلوراید نیاز دارد؟
رشد دندان‌های کودک با کمی فلوراید بیشتر و سریع‌تر می‌شود. این ماده معدنی از دندان‌ها در برابر پوسیدگی در اثر بزاق دهان جلوگیری می‌کند و دندان را در مقابل انواع اسیدها و باکتری‌های مضر محافظت می‌کند. می‌توانید از طریق خمیردندان یا آب به دندان‌های کودک فلوراید برسانید.


نکته: با این‌که مقدار کم فلوراید برای کودک مفید است، مقدار زیاد آن می‌تواند باعث فلورزدگی شود که در دندان ایجاد لکه می‌کند و تا بزرگسالی همراه کودک خواهد بود. به همین دلیل باید به مقدار بسیار کم خمیردندان برای شستن دندان‌های کودک استفاده کنید تا زمانی که بزرگ شود و بتواند خودش دهان‌اش را بشوید. بیشتر آب‌های معدنی حاوی فلوراید هستند.

 


کودک را چه زمانی باید به دندان‌پزشکی ببرم؟
برخی از متخصصان کودک اعتقاد دارند، به محض این‌که دندان‌های کودک درآمد، او را نزد دندان‌پزشک ببرید. بسیاری از پوسیدگی‌های دهان کودک تا پیش از درآمدن دندان‌های دائمی او ایجاد می‌شود و به سادگی نیز از بین نمی‌رود. به همین دلیل بسیار مهم است کودک را نزد دندان‌پزشک ببرید تا اگر مشکلی وجود دارد از همان ابتدا برطرف شود.


برخی کارشناسان نیز می‌گویند که کودک را پیش از یک سالگی فقط در صورت بروز مشکل نزد دندان‌پزشک ببرید و تا حد امکان نیز پزشک او را تغییر ندهید تا در جریان همه درمان‌ها و معاینات کودک باشد.


در معاینات دندان‌پزشک، دکتر تشخیص می‌دهد آیا دندان‌های کودک رشد طبیعی دارند یا خیر. در ضمن برای مصرف فلوراید نیز توصیه‌هایی مفید به شما خواهد کرد.

 


آیا غذا روی فاسد شدن دندان کودک تاثیر دارد؟
باید در مصرف خوراکی‌های شیرین مانند میوه، آب‌میوه و غذاهایی چون کره بادام زمینی و ژله کمی بیشتر مراقب باشید. همه این مواد می‌توانند باعث پوسیدگی دندان‌ها بشوند. غذاهای شیرین و نشاسته‌دار را در زمان صرف غذا به کودک بدهید نه به عنوان میان وعده.
هرگز کودک را با شیشه شیر، آب میوه یا آب قند در رختخواب قرار ندهید. این مایعات باکتری دهان را زیاد می‌کنند و باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند.
 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه