ایسنا: عظیم عظیمی، روان‌شناس کودک، معتقد است: «کودکان بیش فعال معمولا مادرانی دارند که دوران بارداری همراه با عصبانیت و استرس را تجربه کرده‌اند. زمانی می‌توان از بیش فعالی به عنوان یک اختلال و عارضه یاد کرد که با نقص در تمرکز و توجه کودک خصوصا به مسائل درسی همراه باشد. در واقع کودکانی که زیاد فعالیت می‌کنند، اما در جزئیات زندگی، کارهای روزمره و امور درسی خود با مشکل مواجه نیستند را نمی‌توان بیش فعال دانست. ». به گفته این روان‌شناس، با بیان این‌که دلایل زیست‌شناختی و بیولوژیکی متعددی برای ب ...

ایسنا: عظیم عظیمی، روان‌شناس کودک، معتقد است: «کودکان بیش فعال معمولا مادرانی دارند که دوران بارداری همراه با عصبانیت و استرس را تجربه کرده‌اند. زمانی می‌توان از بیش فعالی به عنوان یک اختلال و عارضه یاد کرد که با نقص در تمرکز و توجه کودک خصوصا به مسائل درسی همراه باشد.

 

 

در واقع کودکانی که زیاد فعالیت می‌کنند، اما در جزئیات زندگی، کارهای روزمره و امور درسی خود با مشکل مواجه نیستند را نمی‌توان بیش فعال دانست.»

 

به گفته این روان‌شناس، با بیان این‌که دلایل زیست‌شناختی و بیولوژیکی متعددی برای بروز بیش فعالی کودکان مطرح است، گفت: «مشاهده شده برخی مادرانی که اختلالات متابولیکی و تغذیه نامناسب داشته‌اند نیز کودکان بیش فعال دارند.»

 

کودکان بیش فعال اغلب با کارهای جزئی از قبیل «چیدن پازل، نقاشی کردن و ... همچنین مسائل درسی، بازی کردن، جمع آوری وسایل و اسباب‌بازی‌ها و ساماندهی تکالیف و برنامه‌های خود مشکل دارند و نسبت به آن‌ها بی‌توجه هستند.»

 

عظیمی یادآورشد: «کودکان بیش فعال معمولا وقتی که مورد خطاب مستقیم قرار می‌گیرند توجه نشان نمی‌دهند، موقع راه رفتن با اشیا برخورد می‌کنند و نمی‌توانند بدون حرکت یک جا بنشینند، از دستورها پیروی نمی‌کنند، خود را در موقیعت‌های غیرمتعارف قرار می‌دهند و بی‌قرار هستند. کودکان بیش فعال جنب و جوش فراوانی دارند، پرحرف هستند و با اختلالت اضطرابی مواجه می‌شوند.»

 

وی توصیه کرد: «چنانچه خانواده‌ای مشکوک به بیش فعالی کودک خود بود، باید حتما به روان‌شناس کودک مراجعه کند تا تست‌های لازم در این خصوص انجام شود.»

 

عظیمی با تاکید بر این‌که نارسایی مغزی عامل بیش فعالی، با افزایش سن کودک و رشد وی اصلاح می شود، افزود: «این به آن معنا نیست که می‌توان کودک را به حال خود رها کرد چون این اختلال عوارضی از جمله اضطراب، استرس، وسواس، افت تحصیلی و ... را برای کودک به همراه دارد و می‌تواند در شکل‌گیری شخصیت وی موثر باشد و در سلوک رفتاری‌اش اختلال ایجاد کند.»

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه