كودک را در فضای مجازی تنها نگذاريد

کودک را در فضای مجازی تنها نگذارید

ایسنا: یک روان‌شناس گفت: در عصر ارتباطات نمی‌توان فرزندان را از استفاده وسایل ارتباطی منع کرد ولی لازم است بر نحوه استفاده از این وسایل نظارت شود.

 

كودک را در فضای مجازی تنها نگذاريد - تصویر 1

 

مریم زمان‌پور، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ایسنا - منطقه خوزستان، اظهار داشت: در عصر ارتباطات اجتماعی و حاکمیت وسایل ارتباط جمعی قرار داریم و بسیاری از افراد با استفاده از وسایل ارتباطی مدرن با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. بسیاری از ارتباطاتی که در دنیای امروز برقرار می‌شود در محیط مجازی است و این نوع ارتباط علاوه بر سرعت بالا می‌تواند آسیب‌رسان نیز باشد.

 

وی افزود: زمانی ارتباطات افراد با یکدیگر به صورت کلامی و رو در رو انجام می‌شد. این نوع ارتباط اگر چه کامل‌ترین نوع ارتباط است ولی محدودیت‌های زمانی و مکانی دارد.

 

زمان‌پور تصریح کرد: ارتباطات مدرن که از طریق وسایلی مانند تلویزیون، رادیو، اینترنت و تلفن همراه انجام می‌شوند، دارای سرعت بسیار زیادی است ولی این نوع ارتباط کامل نیست و می‌تواند آسیب‌هایی نیز به همراه داشته باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: در عصر ارتباطات وسیع و سریع نمی‌توان به روش‌های گذشته عمل کرد. در زمانی که با استفاده از اینترنت می‌توان با هر نقطه از جهان ارتباط برقرار کرد، نمی‌توان انتظار داشت که از علایم دیداری مانند استفاده از دود و آتش برای ارتباط استفاده کرد.

 

این روان‌شناس بیان کرد: استفاده از وسایل ارتباطی مدرن در دنیای امروز اجتناب‌ناپذیر است ولی لازم است به نحوه استفاده از این وسایل نیز توجه شود.

 

زمان‌پورگفت: فضای اینترنت، ماهواره و حتی تلفن‌های همراه فضایی مجازی است که هر فردی می‌تواند وارد آن شود و والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که نباید فرزندان را به ویژه در سنین کودکی و نوجوانی در فضاهای مجازی تنها گذاشت.

 

وی اظهار داشت: والدین باید همراه کودک وارد فضای مجازی شوند و به وی بیاموزند که چگونه باید از این دنیای جدید درست استفاده کرد.

 

این روان‌شناس افزود: در برخی خانواده‌ها وسایل ارتباطی مانند کامپیوتر را در اتاق کودک و یا نوجوان قرار می‌دهند و او را در استفاده از این وسایل آزاد می‌گذارند در حالیکه می‌شود کامپیوتر را در اتاق نشیمن و یا اتاق والدین قرار داد تا کودک در حضور والدین و با اطلاع آنها از وسایل ارتباطی استفاده کند.

 

وی خاطرنشان کرد: برخی خانواده‌ها به محض درخواست کودک، تلفن همراه در اختیار او قرار می‌دهند و او را در استفاده از این وسیله آزاد می‌گذارند و این کار می‌تواند آسیب‌های جدی به همراه داشته باشد.

 

کامپیوتر
اینترنت
تلفن
ارتباطات
مجازی
ماهواره
تلویزیون
آسیب
نظارت
کودک
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه