تبیان: تقریبا تمام پدرها و مادرها با قضیه غذا خوردن فرزندشان مشکل پیدا می کنند. به این دلیل بین کودکان و والدین بر سر غذا خوردن اختلاف نظر پیش می آید که والدین سخت نگران آسایش و سلامتی فرزند خود هستند و می خواهند مطمئن شوند فرزندشان رژیم غذایی درستی دارد. در عین حال، بچه ها در جنگ با پدر و مادرشان نمی خواهند اجازه دهند پدر و مادر پیروز شوند. به همین دلیل، هنگام غذا خوردن می خواهند استقلال خود را نشان دهند. بنابراین در امر تغذیه، والدین و کودکان هر دو می خواهند کنترل را در دست داشته باشن ...

تبیان: تقريبا تمام پدرها و مادرها با قضيه غذا خوردن فرزندشان مشکل پيدا مي کنند. به اين دليل بين کودکان و والدين بر سر غذا خوردن اختلاف نظر پيش مي آيد که والدين سخت نگران آسايش و سلامتي فرزند خود هستند و مي خواهند مطمئن شوند فرزندشان رژيم غذايي درستي دارد. در عين حال، بچه ها در جنگ با پدر و مادرشان نمي خواهند اجازه دهند پدر و مادر پيروز شوند. به همين دليل، هنگام غذا خوردن مي خواهند استقلال خود را نشان دهند. بنابراين در امر تغذيه، والدين و کودکان هر دو مي خواهند کنترل را در دست داشته باشند. البته به نظر مي رسد از بين سه وعده غذايي وعده صبحانه براي بچه ها به خصوص بچه هايي که به مدرسه مي روند اهميت بيشتري دارد و از طرف ديگر بيشتر فرزندان با وعده صبحانه بيش از وعده هاي ديگر غذايي دچار مشکل مي شوند.

 

فرار کودکان از صبحانه، چطور جلویش را بگیریم؟ - تصویر 1

 

پژوهشهاي متعدد نشان مي دهد که خوردن صبحانه باعث افزايش قدرت تمرکز، توانايي حل مساله و داشتن نگرش مثبت نسبت به مدرسه در کودکان مي شود. کودکاني که وعده صبحانه را حذف مي کنند و از خوردن آن سرباز مي زنند بيشتر دچار بي قراري، خستگي، حواس پرتي و گيجي مي گردند. علاوه بر اين بچه هايي که وعده صبحانه را به درستي استفاده نمي کنند بيشتر دچار آسيبهاي حافظه و مهارتهاي کلامي مي شوند.

 

به اين دليل بين کودکان و والدين بر سر غذا خوردن اختلاف نظر پيش مي آيد که والدين سخت نگران آسايش و سلامتي فرزند خود هستند و مي خواهند مطمئن شوند فرزندشان رژيم غذايي درستي دارد. در عين حال، بچه ها در جنگ با پدر و مادرشان نمي خواهند اجازه دهند پدر و مادر پيروز شوند.

 

فوايد وعده صبحگاهي

 

کودکاني که به طور منظم از وعده صبحانه استفاده مي کنند کمتر احتمال دارد که اضافه وزن پيدا کنند و همچنين ريسک ابتلا بيماريهاي قلبي در آينده در آنها کاهش مي يابد. وقتي بچه ها قبل از رفتن به مدرسه، از يک صبحانه کامل برخوردار بوده و استفاده کنند ، کمتر احتمال دارد تا زمان رسيدن به وعده نهار احساس ضعف و گرسنگي شديد بکنند.

 

نتيجه چنين مساله اي به اين معناست که وقتي معده فرزند ما در صبحگاه خالي باشد نمي تواند تمرکز کافي را بر درس و مدرسه نموده و بنابراين سطح يادگيري شان کاهش مي يابد. از طرف ديگر براي رهايي از اين احساس ضعف و گرسنگي سعي مي کنند که در زنگهاي تفريح بيشتر از خوراکيهاي پرکالري و پرچربي استفاده کنند تا تحمل گرسنگي برايشان آسان تر گردد. کيک، شکلات، نوشابه، انواع ساندويچهاي آماده و ...از جمله اين مواد پر کالري و پر چربي هستند. آنچه که مهم است شما والدين گرامي به آن توجه داشته باشيد اين است که وعده صبحانه را مانند ساير وعده هاي غذايي اهميت داده و سعي کنيد از غذاهاي مقوي و مناسبي که حتي در وعده هاي ديگر غذا استفاده مي شود،  بهره مند گرديد تا بتوانيد سطح انرژي را در بدن فرزندتان(در هنگام حضور در مدرسه) در يک حد بهينه نگهداريد. بچه هايي که در برنامه صبحانه خود بيشتر از گروههاي غذايي مانند کربوهيدراتها، پروتئين و چربي(به نسبت غذا ها و نوشيدني هاي شيرين مانند شربت و آبميوه و ....) استفاده مي کنند مي توانند سطح انرژي بدن شان خيلي بيشتر و بهتر تنظيم کرده و از طرف ديگر دچار فربهي و چاقي مفرط نيز نمي شود.

 

عموما والدين به اهميت وعده صبحانه در فرزندان به خصوص کودکان واقف هستند اما اکثريت آنها در شرايطي قرار مي گيرند که فرزندشان از خوردن صبحانه سر باز مي زند. براي مثال از خواب دير برخاستن بچه ها و عجله براي رفتن به مدرسه و بهانه گيري در مورد کيفيت صبحانه، اشتغال والدين و عجله براي رفتن بر سر کلاس و ... همه عواملي است که باعث بي توجهي به اين وعده مهم غذايي مي شود.

 

در ضمن والدين بايد راه و رسم تغذيه و رفتارهاي مناسب هنگام غذا خوردن به خصوص صبحانه خوردن را بدانند و به فرزندشان آموزش دهند. اگر اين اصول از ابتدا به کودکان ديکته شود، ديگر در سنين مدرسه با چنين مشکلاتي مواجه نخواهيد شد.

 

در ادامه توصيه هايي به شما والدين ارايه ميگردد تا کودکان خود را نسبت به وعده صبحانه راغب تر کنيد:

 

- مسلما يکي از بهترين خوراکيها در وعده صبحانه، شير است. البته برخي از بچه ها از خوردن اين نوشيدني مقوي سرباز مي زنند بنابراين پيشنهاد مي شود که براي تحريک اشتهاي فرزندتان، تکه هاي ميوه، بستني و يا حتي کمي کاکائو را با شير سفيد مخلوط کنيد سپس يخ خرد شده را به آن اضافه کنيد. خواهيد ديد که طعمي متفاوت در اختيار شما قرار مي دهد.

 

- اگر فرزندتان بر سر سفره بداخلاقي مي کند و غذايش را نمي خورد يا اينکه صبح دير از خواب برخاسته و فرصت خوردن صبحانه را ندارد، يک لقمه نان و پنير و گردو و يا انواع ديگري از ساندويچ را براي او تهيه کنيد تا در مسير مدرسه آن را ميل کند.

 

- شبها قبل از اينکه به فکر مرتب کردن لباسها و برنامه ريزي درسي فرداي وي باشيد، براي صبحانه وي برنامه ريزي کنيد. سعي کنيد صبحانه را شب قبل تهيه کنيد و از کودکتان بپرسيد که براي صبحانه چه چيزي ميل دارد. قطعه قطعه کردن ميوه ها، آماده کردن آجيل و کشمش و يا گندم بوداده، چيدن کلوچه ها در ظرف روکش دار و ... مي تواند از جمله اين اقدامات باشد.

 

- هميشه از صبحانه هاي سنتي که از قديم رسم بوده، استفاده نکنيد. سعي کنيد تنوع را وارد برنامه غذايي کودکتان بکنيد. در حال حاضر بسياري از خوراکي ها و غذاها تهيه شده که براي وعده صبحانه بچه ها هم بسيار مقوي است و هم بسيار مورد علاقه آنهاست.

 

- در ضمن والدين بايد راه و رسم تغذيه و رفتارهاي مناسب هنگام غذا خوردن به خصوص صبحانه خوردن را بدانند و به فرزندشان آموزش دهند. اگر اين اصول از ابتدا به کودکان ديکته شود، ديگر در سنين مدرسه با چنين مشکلاتي مواجه نخواهيد شد. از جمله اين اصول عبارتند از:

 

• تا وقت صبحانه خوردن به پايان نرسيده، ميز يا سفره صبحانه را ترک نکرده و با فرزندتان همراه باشيد.

• در گفتگوهاي سر ميز يا سر سفره صبحانه کودکتان را شرکت دهيد تا به صبحانه خوردن نيز راغب تر شود.

• با تشويق و توجه، به رفتارهاي درست کودک هنگام صبحانه خوردن پاداش دهيد.

• نقض قوانين يا انجام هرگونه رفتار مخل و مزاحم توسط کودک را با محروم کردن جواب دهيد.

• در زمينه تشويق کودکان به غذا خوردن و حتي صبحانه خوردن کتابهاي بسياري در بازار وجود دارد. تهيه اين نوع کتابها را به شما والدين گرامي توصيه مي کنيم.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه