غربالگری دوران بارداری، آزمایش هایی که قابل چشم پوشی نیست

شهرزاد: دانشمندان تحقیقات زیادی درباره سلامت مادر و جنین در طول بارداری انجام داده اند. امروزه میتوان با بررسیهای لازم از بخش قابل توجهی از بیماریهای مادرزادی جلوگیری کرد. این عمل با آزمایشهایی با عنوان آزمایشهای غربالگری امکانپذیر است. تعداد و انواع این آزمایشها زیاد است و تمام خانواده ها توانایی مالی پرداخت هزینه های این آزمایشها را ندارند اما تعدادی از این آزمایشها حیاتی هستند و متخصصان کشور توصیه میکنند مادران حتما آنها را انجام دهند. دکتر مریم تقوی صفا، این آزمایشهای بحرانی را برایمان توضیح داده است. ما هم چند مورد دیگر از آزمایشهای غربالگری را برایتان معرفی میکنیم. هدف از انجام آزمایشهای غربالگری تشخیص به موقع بیماری یا وضعیتی حاد قبل از آن است که سلامت مادر یا جنین به خطر بیفتد. نتیجه آزمایشهای غربالگری بیشتر خانمهای باردار نگرانکننده نیست اما برخی از آنها هم جوابهای غیر طبیعی را نشان میدهند که باید برایشان بررسیهای دقیقتری انجام شود. برای آگاهی دقیقتر از اینکه کدام تستها برایتان حیاتی است و کدامها را عقل حکم میکند انجام دهید میتوانید با متخصص زنان معالجتان مشاوره ای داشته باشید.

سوابق پزشکی

پس از انتخاب یک متخصص زنان باتجربه و قابل اعتماد و سپردن روند بارداری و زایمانتان به او حتما سوابق پزشکیتان را به او بگوید، ناراحتی کلیوی، مغزی، عصبی، قلبی، روماتوئیدی، دیابت و.... اگر قبلا سابقه زایمان داشته اید پزشک معالجتان را مطلع کنید. به خصوص اگر در این باردار یها، بیماری و مشکلات مرتبط با بارداری را متحمل شده اید. داشتن این اطلاعات به متخصص زنان معالج کمک میکند تا با دی�� وسیعتری مراقب شما باشد و اگر نیاز به توجه ویژه ای دارید آن را از شما دریغ نکند. مثلا اگر در بارداری قبلی خود سابقه پریاکلامپسی (فشار خون) یا دیابت داشته اید، متخصص باید بیشتر از یک فرد معمولی مراقب وضعیت سلامت شما و فرزندتان باشد.

معاینات معمول

۱. وزن و قد مادر: در اولین مراحل بارداری متخصص باید وزن و قد شما را اندازه بگیرد تا اگر دچار اضافه وزن یا کمبود وزن هستید، توصیه های لازم را بکند.

ارزیابی رشد جنین: ماما یا متخصص زنانی که مسئولیت شما را در طول دوران بارداری برعهده گرفته با فواصل زمانی 2. مشخص نرخ رشد جنینتان را بررسی می کند تا اگر احیانا تاخیری در آن پیش آمد اقدامات لازم را انجام دهد.

۳. فشار خون: فشار خون مادر در طول بارداری باید به طور معمول اندازه گیری شود تا خطر ابتلای مادر به پر یاکلامپسی به واقعیت تبدیل نشود.

۴. بررسی موقعیت جنین: در صورت امکان بهتر است وضعیت رحم و موقعیت قرار گرفتن جنین در رحم مادر در هر ۳۷ هفته بارداری بررسی شود.

آزمایش ادرار

با آزمایش ادرار می توان از موارد زیر مطلع شد:

۱. نوعی پروتئین در ادرار که نشان دهنده بیماری پر یاکلامپسی است. به این ترتیب می توان بیماری را در مراحل ابتدایی تشخیص داد.

۲. عفونت: در طول بارداری ممکن است به عفونت بدون علامت مبتلا شوید که می تواند شما را گرفتار مشکلات دیگری از جمله زایمان زودرس کند. این عفونتها با انواع به خصوص آنتی بیوتیک قابل درمان هستند.

آزمایش برای تشخیص جفت سرراهی

جفت سر راهی یا پلاسنتا پریویا حالتی است که جفت یا بندناف روی دهانه باز رحم قرار میگیرد که برای زایمان مادر خطرناک است. برای تشخیص این مشکل متخصص زنان از روش سونوگرافی استفاده میکند.

سندرم تریزومی ۱۸ : ناشی از تقسیم سلولی معیوب است و سبب معلولیتهای ذهنی و جسمی زیادی میشود.

نقایص لوله عصبی: در این حالت ستون فقرات، نخاع و مغز درست تکامل نیافته اند و به دنبال آن اندامها حیاتی و حرکتی جنین فلج میشوند. جنین مبتلا به این نقص بعد از تولد زنده نمیماند.

آزمایش خون

آزمایش خون در طول بارداری اطلاعات مفیدی را به متخصص معالج تان میدهد.

۱. کم خونی: اگر در طول بارداری دچار کمخونی شوید متخصص برا یتان مکمل آهن تجویز میکند.

۲. گروه خونی: اگر گروه خونی شما مثبت و گروه خون فرزندتان منفی باشد، پادتن هایی در خون شما ریخته میشود. این پادتن ها در اولین بارداری خطری ندارند اما در بارداری دوم به سلول های خونی جنین حمله میکنند.

۳. آزمایش سرخجه: این آزمایش پادتنهایی را که بدن در مواجهه با ویروس سرخجه ترشح کرده نشان می دهد. اگر آزمایش نشان دهد پادتن های سرخجه در بدن تان وجود دارد یعنی نسبت به این عفونت مصون هستید. در غیر این صورت باید از تماس و معاشرت با بیماری سرخجه خودداری کنید، زیرا ابتلا به بیماری سرخجه در طول بارداری سبب آسیب جدی به مغز در حال شکل گیری جنین میشود. بنابراین بهتر است قبل از اقدام به بارداری وضعیت خونی خود را نسبت به بیماری سرخجه بررسی کنید.

۴. عفونت خاص: برخی عفونت های غیر معمول اما مهم دوران بارداری عبارتند از:

i. ایدز: ممکن است سا لها قبل بدون این که متوجه شوید به این ویروس آلوده شده باشید. اگر قبل از بارداری یک آزمایش تشخیصی نسبت به ویروس ایدز انجام دهید میتوانید با اقدامات کنترلی و سزارین شدن از انتقال این ویروس به فرزندتان پیشگیری کنید.

ii . هپاتیت B: ممکن است ویروس هپاتیت B در بدنتان نهفته باشد اما هنوز علائم بیماری را نشان نداده باشید. این ویروس به کبد آسیب می رساند و با تشخیص وجود آن در ابتدای بیماری می توان از خطرات آن برای نوزاد کاست.

iii . سفلیس: عفونت باکتریایی سفلیس شایع نیست اما اگر شما به آن مبتلا باشید می توانید آن را به فرزندتان منتقل کنید. پس بهتر است قبل از بارداری آزمایش لازم را بدهید.

سونوگرافی:

سونوگرافی یک روش تشخیصی بیدرد و بیخطر است که با تهیه عکس از ساختمان داخلی رحم وضعیت جنین را به شما و پزشک معالجتان نشان میدهد. امواج ممکن است بر ماده ژنتیک سلولهای در حال نمو جنین اثر بگذارند. بنابراین انجام تنها چند عدد سونوگرافی در طول بارداری کافی است:

۱. ابتدای بارداری: برای اطمینان از بارداری

۲. هفته ۱۲ : برای تشخیص شکلگیری صحیح اندامها، تعداد قل، زمان زایمان و تشخیص سلامت جنین

۳. هفته ۲۲: تشخیص ناهنجار یهای فیزیکی احتمالی

۴. هفته ۳۲ : بررسی مغز جنین

e. آزمایش غربالگری برای سندرم داون: سندرم داون ناشی از اختلالات تقسیم سلولی و ایجاد ۴۷ کرومزوم به جای ۴۶ کرومزوم است. همین یک کروموزوم اضافه میتواند تمام عملکرد و رشد بدن را ا ز همان ابتدای تشکیل سلول تخم در بدن مادر تحت تاثیر قرار دهد. نوزادی که با اختلال کروموزومی داون به دنیا بیاید دچار حالات غیر عادی روحی و جسمی است و مراحل رشد روانی و جسمی را با تاخیرهای زیاد طی میکند، مثلا نمیتواند تا سالها راه برود و صحبت کند. برای تشخیص این سندرم در طول بارداری از شما نوعی آزمایش خون وسونوگرافی میگیرند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه