عفونت گوش، کودکان 6 تا 18 ماهه را بیشتر تهدید می‌کند

تبیان:پس از بروز تورم در شیپور استاش و انسداد ناشی از آن و کاهش هوادهی فضای گوش میانی، رشد باکتری ها افزایش می یابد و به عفونت منجر می انجامد. اوتیت مدیا (عفونت گوش میانی) مخصوصا در کودکانی بروز میکند که به نقص ایمنی و عدم رشد کافی در سیستم ایمنی دچار هستند و در نتیجه التهابهای مکرر شیپور استاش، امکان تخلیه کافی و هوادهی مناسب گوش میانی را از دست می دهد. عفونت در فضای گوش میانی به دو صورت به 2 نوع بروز می کند: حاد و ترشحی. در نوع حاد، علایم به صورت درد، تب و تورم پرده گوش و قرمزی همراه با آن دیده می شود اما نوع ترشحی، زمانی رخ می*دهد که گوش میانی به قدر کافی تخلیه شده و مایع پشت پرده گوش تجمع می کند. در این حالت، نوزاد یا کودک احساس درد ندارد و هر 2 گونه بیماری گاهی بدون درمان دارویی سیر بهبودی خواهند داشت.

باید آگاهی داشت که در بسیاری از نوزادان، علایم به صورت عمومی و کلی است و امکان تشخیص یا حدس بروز بیماری توسط والدین آنها وجود ندارد؛ به خصوص در نوزادان زیر 2 ماه باید نسبت به علایم عمومی حساسیت بیشتری داشت.

عفونت گوش، کودکان 6 تا 18 ماهه را بیشتر تهدید می‌کند

بسیاری از والدین از ابتلای فرزندان خود به عفونت گوش اظهار نگرانی می کنند و از متخصصان، خواستار راهنمایی برای کاهش ابتلا هستند. موارد زیر می توانند بسیاری از موارد ابتلا را کاهش دهند:

• نوزادتان را به مهدکودک ها بسپارید؛ مگر اینکه مجبور باشید. در آن صورت نیز حتما باید او را در محلی که کمتر از 5 کودک در یک کلاس نگهداری می شود، بگذارید؛ چون در مراکزی که بیش از 5 کودک در هر کلاس وجود دارد، میزان بروز 5 تا 6 برابر بیشتر از نگهداری در خانه است.

• تغذیه با شیر مادر همانند یک تقویت*کننده ایمن باعث مقاومت بیشتر نوزاد در برابر بروز عفونت*های گوش است چون نحوه نوشیدن شیر مادر در کاهش ورود شیر به شیپور استاش و التهاب آن ناحیه بسیار موثر است. لازم است بدانید، به هیچ وجه هنگام درازکش به نوزاد خود از طریق شیشه شیر ندهید چون در این حالت شیر به داخل شیپور استاش وارد و منجر به التهاب گوش میانی می شود.

• تحت هیچ شرایطی نوزادتان را در معرض دود سیگار قرار ندهید. حداکثر بروز گوش درد در اطفال بین 6 تا 18 ماه است چون بعد از این سن آناتومی و نحوه استقرار شیپور استاش همانند بزرگسالان می شود و سیستم ایمنی بهبود می*یابد. ولی مشکلات کودکان می تواند تا 3 سالگی ادامه یابد.

• استفاده از آنتی بیوتیک در موارد مقاوم به درمان یا بسیار حاد که با علایم مرکزی همراه است با دستور پزشک معالج توصیه می شود و در حال حاضر استفاده از واکسن های فصلی برای جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا و کاهش التهاب گوش توصیه می شود.
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه