طب سوزنی، به کمک زنان نازا می شتابد

طب سوزنی، به کمک زنان نازا می شتابد
همشهری: شیرین ترین لحظه زندگی برای هر خانواده ای به دنیا آمدن فرزندان آن خانواده بوده و هست و بیشتر خانواده ها زیباترین لحظات زندگی خود را روز تولد فرزند خود می دانند. اما متاسفانه بسیارند كسانی كه از این زیباترین لحظه زندگی و داشتن فرزند محروم هستند.
 
طب سوزنی، به کمک زنان نازا می شتابد - تصویر 1
 
پژوهشگران در سال های اخیر به یك پیشرفت شگرف دست یافته اند كه تا حدودی در درمان نازایی مؤثر بوده است. IVF شیوه ای برای كمك به تولید مثل است كه در آن اسپرم مرد و تخمك زن در ظروف آزمایشگاهی با هم تركیب شده و در نهایت لقاح صورت می گیرد. كه این یك لقاح مصنوعی است.
 
محققین استرالیایی معتقدند: استفاده از طب سوزنی در این گونه بانوان می تواند شانس باردار شدن آنها را افزایش دهد. طب سوزنی روش درمانی چینی است كه سابقه آن به هزاران سال پیش باز می گردد. در این روش جدید متخصصین سوزن هایی را در نقاطی خاص از پوست وارد می نمایند تا اثرات درمانی ایجاد كنند.
 
در پژوهش دانشگاه آدلاید استرالیا حدود یك هزار زن شركت نمودند. نیمی از آنها تحت درمان با روش طب سوزنی قرار گرفتند و بر روی پانصد نفر دیگر پیش و پس از كاشت جنین روش درمانی دیگری انجام شد.
 
پروفسور راب نورمن عضو هیأت رئیسه دانشگاه آدلاید در همین زمینه می گوید: برای زنانی كه در نقطه ای صحیح طب سوزنی را دریافت نموده بودند احتمال لقاح دو برابر شد.
 
پروفسور نورمن می افزاید: احتمالاً دلیل مسأله این است كه طب سوزنی بر روی غشای داخلی رحم اثرات مثبتی را باعث می شود. طب سوزنی ممكن است جریان خون رحم را افزایش دهد و همچنین این امكان وجود دارد كه مواد شیمیایی را كه در پروسه كاشته شدن جنین شركت دارند تحت تأثیر خود قرار دهد. اما هر چه كه باشد، این روش اثر بخش است.
 
متخصصین بخش بارداری در مركز پژوهش های دانشگاه آدلاید معتقدند: بانوانی كه در سنین بالاتر و همچنین بانوانی كه با IVF مشكل داشته اند، بیشترین سود را از طب سوزنی برده اند.
 
با این حال بسیار مهم است كه این امر تحت نظر متخصصین پزشكی انجام شود. هزینه متوسط یك عمل IVF در ایالات متحده چیزی بیش از دوازده هزار دلار، ولی درصد موفقیت آن پایین است و به همین دلیل انتظار آن می رود كه تركیبی از IVF و طب سوزنی بتواند امیدهای تازه ای را به زوج های نابارور اعطا كند.
 
اما سؤالی كه در این بین پدید می آید، این است كه نقش طب سوزنی در این میان چه می تواند باشد؟
 
براساس آماری كه پژوهشگران دانشگاه آدلاید اعلام كرده اند، انجام همزمان هر دو روش طب سوزنی و IVF درصد موفقیت IVF را از ۲۶ تا ۳۱ درصد قبلی به بالای ۴۳ درصد افزایش می دهد. به علاوه انجام همزمان این دو روش توانسته هم تولدها را افزایش دهد و هم این كه سقط و حاملگی های خارج از رحم را كاهش دهد.
 
نقشی كه طب سوزنی دارد جالب توجه است چرا كه زدن سوزن در نقاط مختلف بدن می تواند اثراتی را بر روی رحم داشته باشد. طب سوزنی عملكرد تخمدان را بهبود می بخشد و باعث تولید تخمك های بهتر می شود، بر روی رحم اثرات مثبت ایجاد می كند و باعث افزایش ضخامت لایه داخلی آن می گردد و دیگر این كه موجب جریان بهتر خون به آن منطقه می شود و استرس مادر را بسیار كم می كند.
 
در نهایت تمامی این عوامل دست به دست یكدیگر داده تا میزان باروری بیشتر و در نقطه تقابل آن درصد نازایی كمتر شود. در ایران هم روش IVF و هم طب سوزنی در حال حاضر انجام می شود، اما تركیب این دو روش هنوز در ایران انجام نشده كه امیدواریم این مطلب سرآغازی برانجام این شیوه جدید درمان نازایی باشد.
نازایی
ناباروری
IVF
لقاح
آزمایشگاه
تخمک
طب سوزنی
استرالیا
بارداری
اسپرم
جنین
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه