شيردهي سبب بدشكلي سينه‌ می شود؟

شيردهي سبب بدشكلي سينه‌ می شود؟

سميه علیزاده: عقايد درست و غلط بسياري در مورد شيردهي وجود دارد كه مي‌تواند یک مادر را به شير دادن تشويق يا از آن بيزار كند. در اينجا به برخي از اين عقايد اشاره مي‌كنيم.

 

شيردهي سبب بدشكلي سينه‌ می شود؟ - تصویر 1

 

عقاید درست

 

الف – شير مادر احتمال چاقي در كودكان را كاهش مي‌دهد. بررسي‌ها نشان داده، كودكاني كه از شير مادر تغذيه مي‌كنند از آنجا كه شير، ترکیبات خاصي از جمله چربي دارد، 30 درصد كمتر از ساير كودكان چاق مي‌شوند.

 

ب- ترکیبات سيگار و داروها مي‌تواند وارد شير مادر شود حتي اگر مادري دور از فرزندش سيگار مي‌كشد باز هم ترکیبات مضر اين مواد از طريق شير، وارد بدن كودك مي‌شوند. لازم است بدانيد گاهي اين ترکیبات براي بدن و سلامت كودك بسيار مضرند.

 

ج – شير مادر راحت‌تر از شير خشك هضم مي‌شود. دليل آن هم ميزان پروتئين كم است كه ميزان ناراحتي‌هاي گوارشي را به حداقل مي‌رساند. در ضمن كودكاني كه شير مادر مي‌خورند كمتر از كودكاني كه با شيشه شير مي‌خورند هوا مي‌بلعند.

 

د – شيردهي خطر ابتلا به سرطان را در مادران كاهش مي‌دهد. بررسي‌ها نشان داده زناني كه حداقل یک مرتبه براي یک سال در زندگيشان شير داده باشند 30 درصد كمتر به سرطان سينه و زناني كه حداقل 2 ماه شير داده باشند 25 درصد كمتر به سرطان تخمدان مبتلا مي‌شوند.

 

ه - شير مادر را مي‌توان نگهداري كرد. شير مادر را مي‌توان 5 روز در يخچال و 6 ماه در فريزر نگه داشت. براي اين كار بايد شير را در ظرف تميز و دردار نگهداري كرد و براي باز كردن شير از حالت انجماد آن را خارج از يخچال و فريزر گذاشت تا به دماي اتاق برسد يا ظرف حاوي شير را در آب ولرم گذاشت تا گرم شود.

 

عقاید اشتباه

 

الف- شيردهي سبب از بين رفتن و بدشكلي سينه‌ها مي‌شود. اين عقيده اشتباه است. در واقع آنچه سينه‌ها را بدشكل مي‌كند، تغيير اندازه سينه در طول بارداري و بعد از آن است.

 

شيردهي اگر به صورت تدريجي و مداوم باشد مانع از تغيير اندازه ناگهاني سينه و بدشكلي آن مي‌شود. البته لازم است زنان از لباس زير مناسب در اين دوران استفاده كنند.

 

ب- بين هر بار شيردهي، سينه‌ها پر مي‌شود. اين عقيده ��شتباه باعث مي‌شود زنان، فواصلي را براي شيردهي به نوزادشان انتخاب كنند درصورتي كه شيردهي بايد برحسب نياز كودك باشد. حقيقت اين است كه شير در سينه‌ها، هنگامي كه كودك مي‌مكد همان لحظه به وجود مي‌آيد.

 

ج – برخي زنان، کيفيت شير پاييني دارند. اين عقيده اشتباه است. برخي زنان شير روشن‌تري دارند اما شير آنها بي‌کیفيت نيست.

 

کیفيت شير مادران با هم متفاوت است. البته اين موضوع كاملا طبيعي است و قرار نيست شير تمامي زنان از نظر كیفيت یکسان باشد.

شیر
شیردهی
سینه
سرطان
چربی
کیفیت
انجماد
پروتئین
سیگار
بدشکلی
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه