جام‌جم آنلاین: میل به بچه‌دار شدن یکی از اساسی‎ترین احساسات انسان‌هاست، اما گاهی این آرزو به واقعیت تبدیل نشده و زوج‌ها به دلایلی به این خواسته خود نمی‌رسند. بنابراین نازایی، مشکلی اساسی و جدی به حساب می آید که ممکن است افراد زیادی را درگیر کرده و مشکلات دیگری نیز برایشان ایجاد کند. از سوی دیگر نازایی به عنوان یکی از علل اصلی طلاق در جامعه شناخته شده و از این رو نیز اهمیت بیشتری پیدا می کند. دکتر الهه ثناگو، جراح و متخصص زنان و زایمان در این باره به جام جم می گوید: «چنانچه زوجی به مدت یک س ...

جام‌جم آنلاین: میل به بچه‌دار شدن یكی از اساسی‎ترین احساسات انسان‌هاست، اما گاهی این آرزو به واقعیت تبدیل نشده و زوج‌ها به دلایلی به این خواسته خود نمی‌رسند.
 
شایع ترین علت های نازایی را بشناسید - تصویر 1
 
بنابراین نازایی، مشكلی اساسی و جدی به حساب می آید كه ممكن است افراد زیادی را درگیر كرده و مشكلات دیگری نیز برایشان ایجاد كند. از سوی دیگر نازایی به عنوان یكی از علل اصلی طلاق در جامعه شناخته شده و از این رو نیز اهمیت بیشتری پیدا می كند.
 
دكتر الهه ثناگو، جراح و متخصص زنان و زایمان در این باره به جام جم می گوید: «چنانچه زوجی به مدت یك سال از هیچ روش جلوگیری از بارداری استفاده نكرده و خانم باردار نشود، به آن نازایی یا به اصطلاح دقیق تر دیرزایی گفته می شود. نازایی ۳ علت مردانه، زنانه و ناشناخته دارد كه ۲۰ تا ۴۰ درصد موارد مردانه، ۴۰ تا ۵۰ درصد زنانه و ۱۰ تا ۲۰ درصد موارد ناشناخته است.»
 
علل مردانه
 
وی با اشاره به علل مردانه نازایی توضیح می دهد: «میان مردان بیماری های عفونی ـ تناسلی قبلی، سابقه تورم بیضه ها به علت اوریون، سابقه ضربه به بیضه ها، پیچ خوردگی بیضه ها، سابقه جراحی تناسلی، پایین نیامدن بیضه ها و واریكوسل كه به معنای تورم عروق اطراف بیضه است می توانند روی كیفیت اسپرم تاثیر بگذارند.»
 
این پزشك متخصص می افزاید: «بعضی از مواد شیمیایی مانند سموم و حشره كش ها، برخی از انواع داروها، سیگار و مواد مخدر نیز می توانند در این زمینه موثر باشند.
 
همچنین مصرف مواد هورمونی در بدنسازی، بیماری های عمومی مانند مشكلات تیروئیدی یا كمبود هورمون های مردانه به علت ژنتیك یا صدمات نخاعی می توانند منجر به نازایی شوند.» به گفته دكتر ثناگو سن میان مردان برخلاف زنان ، عامل مهمی برای نازایی نیست.
 
نازایی به علل زنانه
 
دكتر ثناگو درباره علل زنانه نازایی می گوید: «برای وقوع حاملگی در زن سیستم مغزی، هورمونی، تخمدانی و رحمی وی باید سالم باشند به این معنی كه ترشحات زنانگی باید عادی بوده، رحم سالم، لوله های رحمی باز، تخمدان ها فعال و تخمك گذاری ماهیانه نیز مرتب باشد.
 
البته این شرایط مستلزم همكاری دقیق هورمونی میان قسمت های مختلف مغز شامل هیپوفیز و هیپوتالاموس با یكدیگر و با تخمدان هاست و اختلال در هر كدام از این موارد می تواند منجر به عدم بارداری شود.»
 
وی می افزاید: «استرس، شرایط بد محیطی، رژیم های سخت غذایی و كاهش وزن ناگهانی، لاغری شدید و بعضی تومورهای مغزی، التهاب و عفونت در مغز و پرده های آن و اختلالات تیروئید نیز می توانند باعث بروز مشكل و عدم تخمك گذاری شوند.»
 
دكتر ثناگو با ذكر این نكته كه یائسگی در هر سنی باعث نازایی خانم ها خواهد شد، یادآور می شود: «كاهش ماده ژنتیكی تخمدان ها یا به اصطلاح یائسگی در هر سنی باعث نازایی می شود.»
 
هر نوع جراحی روی رحم یا لوله ها یا تخمدان ها، حاملگی خارج رحمی، جراحی های شكمی، لگنی مثل آپاندیس و به خصوص زمانی كه پاره شده است، عفونت های تناسلی ـ آمیزشی مثل سوزاك و عفونت های مكرر رحمی نیز می توانند باعث انسداد لوله ها و نازایی شوند.»
 
وی ادامه می دهد: «سابقه كورتاژ رحمی و سقط های غیرقانونی هم می توانند در رحم و احیانا لوله ها چسبندگی ایجاد كنند. چاقی نیز از جمله عوامل مستعدكننده نازایی است، بخصوص اگر همراه با رویش موهای اضافه در بدن و اختلالات قاعدگی نیز باشد كه به آن سندرم تخمدان پلی كیستیك یا در اصطلاح عامه تنبلی تخمدان می گویند.»
 
دكتر ثناگو با ذكر این نكته كه سن مهم ترین عامل كاهش باروری در زنان است یادآور می شود: «در جامعه امروزی با توجه به بالا رفتن سن ازدواج و به تعویق انداختن بارداری این عامل بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. بعد از ۳۰ سالگی میزان باروری شروع به كاهش می كند كه این روند كاهش بعد از ۳۵ سالگی سرعت می یابد.
 
بنابراین به همه زوج های جوان توصیه می شود در صورتی كه هر كدام از عوامل خطر ذكر شده را دارند یا در صورت سابقه خانوادگی نازایی، سقط مكرر، بچه های عقب مانده ذهنی یا جسمی یا یائسگی زودرس حتما در مورد بارداری و زمان آن با پزشك خود مشورت كنند.»
 
تشخیص و درمان
 
این متخصص زنان و زایمان در مورد روش های تشخیصی و درمان نازایی توضیح می دهد: «بررسی اسپرم، بررسی زنان از نظر تخمك گذاری و بررسی باز بودن لوله ها از نخستین گام های ارزیابی علت نازایی هستند. نازایی درمان های مختلفی نیز دارد كه شامل درمان های دارویی (خوراكی و تزریقی) و روش های كمك باروری خواهند بود.
 
وی می گوید:« امروزه با توجه به پیشرفت های علمی و تكنولوژی و با استفاده از روش های نوین كمك باروری تقریبا اكثریت موارد نازایی قابل درمان هستند.»
 
دكتر ثناگو در نهایت تاكید می كند: «همه خانم ها هر ماهی كه از روش های جلوگیری استفاده نكنند، به طور طبیعی فقط ۲۵ درصد باردار می شوند و ۷۵ درصد بارداری وجود ندارد. به این معنی كه به طور طبیعی ممكن است ۶ ماه تا یك سال زمان نیاز باشد تا بارداری ایجاد شود.»
 
به گفته دكتر ثناگو اگر زنی سنش بیشتر از ۳۵ سال است و عوامل خطر را هم دارد، باید پس از ۶ ماه به پزشك مراجعه كند. اما اگر زوجی هیچ مشكلی ندارند و هر دو نفر سالم هستند، می توانند حتی تا یك سال هم صبر كنند.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه