ایسنا : سیگار کشیدن به صورت فعال یا غیرفعال در دوران بارداری، با کاهش رشد سلول‌های عصبی، اختلالات حسی و حرکتی نوزادان همراه است. متخصصان مرکز CRAMC با تجزیه و تحلیل اثرات استنشاق دود سیگار در دوران بارداری بر روی نوزادان با استفاده از مقیاس ارزیابی علائم رفتاری آنها مشاهده کردند که نوزادانی که در رحم مادر به صورت فعال یا غیرفعال در معرض تماس با دخانیات قرار گرفته‌اند، توسعه وضعیت سیستم عصبی در آنها نسبت به نوزادان دیگر کاهش یافته است. متخصصان افزودند که در مقایسه با مادران غیرسیگاری، کودکان ...


ايسنا  : سيگار كشيدن به صورت فعال يا غيرفعال در دوران بارداري، با كاهش رشد سلول‌هاي عصبي، اختلالات حسي و حركتي نوزادان همراه است.

 متخصصان مركز CRAMC با تجزيه و تحليل اثرات استنشاق دود سيگار در دوران بارداري بر روي نوزادان با استفاده از مقياس ارزيابي علائم رفتاري آنها مشاهده كردند كه نوزاداني كه در رحم مادر به صورت فعال يا غيرفعال در معرض تماس با دخانيات قرار گرفته‌اند، توسعه وضعيت سيستم عصبي در آنها نسبت به نوزادان ديگر كاهش يافته است.

متخصصان افزودند كه در مقايسه با مادران غيرسيگاري، كودكان مادران سيگاري غيرفعال ضعيف‌تر بوده و كودكاني كه مادران آنها به طور فعالانه در معرض دودسيگار بوده‌اند توانايي بسيار كمتري براي تنظيم عملكردهاي رفتاري داشته و مشكلات مختلفي نظير مشكلات يادگيري و اختلال نقص توجه همراه با بيش فعالي و حتي بروز چاقي در آنها شايع‌تر است.

به گفته محققان سيگار كشيدن در دوران بارداري يكي از بزرگترين علل قابل تغيير بروز بيماري و مرگ مادران و نوزادان است كه بين 11 تا 30 درصد زنان باردار سيگار مي‌كشنديا به صورت منفعلانه در معرض دود تنباكو هستند.

در اسپانيا 43.5 درصد زنان 44 – 42 ساله سيگار مي‌كشند كه اين درصد در طول دوران بارداري به 26.6 درصد مي‌رسد اما مهم اين است كه با توجه به اين مطالعه قرار گرفتن در معرض حتي مقادير بسيار كم دود دخانيات براي رشد جنين به شدت مضر است.

نتايج ديگر اين مطالعه مؤيد اين مسئله است كه بهداشت حرفه‌اي بايد مادران آينده و خانواده‌ها را در كاهش و از بين بردن مصرف دخانيات تشويق كند و بايد با دادن اطلاعات بيشتر به مادران از مواجهه غير ارادي آنها با دود سيگار به منظور پيشگيري از آسيب مستقيم به رشد نوزادان جلوگيري كند.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه