خبرگزاری فارس: با وجود هشدارهای مداوم کارشناسان سلامت در مورد عوارض بالای سزارین همچنان به علت ترس مادران از درد زایمان و نبود روش های زایمان بدون درد در سراسر کشور، اغلب مادران جوان به سزارین گرایش دارند و البته برای متخصصان زنان و زایمان هم روش خوبی برای کسب درآمد است. به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند زودتر می توانند کارهای عادی خود را انجام دهند. حجم خونی که مادر طی زایمان طبیعی از دست می دهد نصف یک عمل سزارین است و خطر خونریزی و کم خو ...

خبرگزاری فارس: با وجود هشدارهای مداوم كارشناسان سلامت در مورد عوارض بالای سزارین همچنان به علت ترس مادران از درد زایمان و نبود روش های زایمان بدون درد در سراسر كشور، اغلب مادران جوان به سزارین گرایش دارند و البته برای متخصصان زنان و زایمان هم روش خوبی برای كسب درآمد است.
 
سزارین در ایران، ۳ برابر بیشتر از آمارهای جهانی است - تصویر 1
 
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، مادرانی كه زایمان طبیعی داشته اند زودتر می توانند كارهای عادی خود را انجام دهند. حجم خونی كه مادر طی زایمان طبیعی از دست می دهد نصف یك عمل سزارین است و خطر خونریزی و كم خونی، در یك زایمان طبیعی خیلی كمتر از زایمان به طریق سزارین است.
 
مادران در طول ۹ ماه بارداری لحظات شیرین و حتی تلخی را تجربه می كنند اما هر چه به آخر دوران بارداری می رسند، ممكن است ترس و دلهره خاصی پیدا می كنند؛ ترس از اینكه زایمان آنها چگونه خواهد بود و فرزندشان در چه شرایطی به دنیا خواهد آمد.
 
از آن زمان كه سزارین به روش طبیعی زایمان اضافه شد، افكار مادران را نیز كه روزهای بارداری را طی می كردند به خود جلب كرد. آنچه بیش از پیش عمل سزارین را پرمخاطب می سازد، كاهش درد در هنگام زایمان است؛ دردی كه از قدیم سخت ترین دردها عنوان شده است.
 
بسیاری از مادران از زایمان طبیعی می ترسند و اگر از آنها بپرسیم كه چرا از این روش زایمان ترس دارند، ا�� آنها جواب های گوناگونی می شنویم.
 
از ترس و درد زایمان طبیعی كه بگذریم، ترس بسیاری از مادران به این دلیل است كه در اتاق زایمان تنها هستند و فقط اطراف خودشان زنان بارداری می بیند كه ناله كرده و تنها حیغ می كشند. بسیاری از بیمارستان های دولتی اتاق های زایمان بسیار قدیمی با هوای گرفته دارند كه این مسئله موجب بروز حس بد در میان زنان باردار می شود.
 
زایمان طبیعی مزایایی دارد كه می توان به آن اشاره كرد؛ از جمله مدت بستری شدن و توانایی بازگشت به كارهای عادی و روزمره بعد از زایمان طبیعی خیلی كمتر از سزارین است و برای انجام هر چه بهتر زایمان طبیعی، مادران باردار فقط به آموزش، مراقبت و پایش نیاز دارند زیرا زایمان یك فرآیند كاملاً طبیعی و فیزیولوژیك است.
 
مادرانی كه زایمان طبیعی داشته اند زودتر می توانند كارهای عادی خود را انجام دهند و حجم خونی كه مادر طی زایمان طبیعی از دست می دهد نصف یك عمل سزارین است و خطر خونریزی و كم خونی، در یك زایمان طبیعی خیلی كمتر از زایمان به طریق سزارین است.
 
خطرات و ریسك بیهوشی برای زایمان طبیعی وجود ندارد، در حالی كه برای مادرانی كه به روش سزارین زایمان كرده اند، این خطرات بیشتر است.
 
با این وجود هنوز بسیاری از زنان برای كاهش درد و ترس از زایمان طبیعی به انجام سزارین گرایش داند و پیشنهاد زایمان طبیعی بدون درد كه با استفاده از گازها و تزریقات نخاعی بی حس كننده انجام می شود نیز نتوانسته آنان را به زایمان طبیعی تشویق كند البته گرایش برخی متخصصان زنان به سزارین برای درآمد بیشتر آن هم در افزایش سزارین موثر است.
 
سیمین ۲۷ ساله می گوید: دوست دارم زمانی كه باردار شدم زایمان طبیعی انجام دهم ولی برخی می گویند كه زایمان به روش سزارین بهتر است.
 
به گفته وی برخی افراد تفاوت سزارین و زایمان طبیعی را نمی دانند به همین دلیل از زایمان ترس دارند. باید زنان باردار نسبت به انواع زایمان ها آگاهی كافی پیدا كنند تا بتوانند روش مناسب را برای زایمان خود انتخاب كنند.
 
زهرا ۲۸ ساله می گوید: اولین زایمانی كه داشتم طبیعی بود. شناختی از انواع زایمان ها نداشتم و به دلیل اینكه پزشك متخصصم به من گفته بود كه زایمان طبیعی بهتر است آن را انجام دادم اما حالا اگر بخواهم فرزند دومم را زایمان كنم، زایمان طبیعی را قبول ندارم به دلیل اینكه زمانی كه یك زن زایمان طبیعی انجام می دهد به تمام اعضاء بدنش آسیب وارد می شود.
 
به گفته وی برخی از بیمارستان های دولتی زن باردار را مجبور می كنند كه زایمان طبیعی داشته باشد ولی زنان باردار باید توجه داشته باشند كه آیا می توانند از نظر جسمی و روحی زایمان طبیعی داشته باشند پس از آن تصمیم قطعی بگیرند.
 
این زن ۲۸ ساله اضافه می كند: پس از زایمان اولم كه به روش طبیعی انجام شد به انحراف ستون فقرات مبتلا شدم اكنون نمی توانم به مدت طولانی روی پاهای خود بایستم و ۹۰ درصد در زایمان دومم سزارین انجام می دهم.
 
سوسن ۳۸ ساله بیان داشت: اولین زایمانی كه داشتم سزارین بود و به دلیل اینكه به ماده بیهوشی حساسیت داشتم تا دو هفته پس از زایمان نتوانستم لباسی كه برای جمع كردن شكمم به من پیشنهاد داده بودند استفاده كنم.
 
وی اضافه كرد: پس از سزارین بسیار اذیت شدم و تا ۶ ماه پس از آن درد پا و كمر داشتم نظر من این است كه برای فرزند دومم زایمان طبیعی را انتخاب كنم به دلیل اینكه سالمتر است و عوارض كمتری دارد.
 
این زن ۳۸ ساله می افزاید: اگر خدمات در یك بیمارستان به خوبی ارائه شود زن باردار می تواند دوران زایمان را به خوبی سپری كند. البته اولین زایمانم را در یك بیمارستان نیمه خصوصی داشتم كه از كادر پرستاری و كمبود امكانات آن بسیار رنج بردم.
 
شیرین ۲۹ ساله می گوید: ترجیح می دهم كه طبیعی زایمان كنم به دلیل اینكه عوارض سزارین بسیار زیاد است. بیشترین عاملی كه موجب می شود زنان زایمان طبیعی انجام ندهند ترس است كه اگر بتوان ترس را مدیریت كرد می شود زایمان بهتری انجام داد.
 
كتایون ۲۶ ساله می گوید: به نظر من اكثر زنان به دلیل ترس از زایمان طبیعی گریزان هستند در زایمان طبیعی زن درد بیشتری را تحمل می كند اما در سزارین این درد پس از تولد نوزاد آغاز می شود و در حین زایمان زن باردار دردی را احساس نمی كند.
 
به گفته وی در گذشته بسیاری از زنان زایمان طبیعی داشته اند و زمانی كه یك زن به روش سزارین زایمان می كرد آن را مشكلی در خانواده خود می دانستند ولی زنان جامعه امروز بسیار حساس تر از زنان گذشته هستند و توان درد زایمان طبیعی را ندارند.
 
مریم ۴۷ ساله می گوید: دلهره و ترس از زایمان طبیعی موجب كاهش تمایل زنان باردار به این زایمان می شود، من خودم زایمان طبیعی داشتم و هر دو فرزندم را به این روش به دنیا آوردم ولی با وجود درد زایمان طبیعی باز هم به دیگران توصیه می كنم كه این نوع زایمان را برای فرزندان خود انتخاب كنند.
 
ربابه طاهری پناه، متخصص زنان در این رابطه می گوید: یكی از دلایلی كه زنان زایمان سزارین را بیشتر از زایمان طبیعی دوست دارند، ناآگاهی آنها و ترس از زایمان طبیعی است.
 
به گفته وی اگر در اتاق زایمان زن باردار تنها نباشد و یكی از بستگانش همراه او در اتاق باشد زن می تواند درد زایمان را راحت تر تحمل كند.
 
خانواده ها فرزندان خود را از زایمان طبیعی می ترسانند
 
این متخصص زنان و زایمان معتقد است: خانواده ها باید فرزندان خود را نسبت به زایمان طبیعی ترغیب و تشویق كنند، در صورتی خانواده ها بیشتر فرزندان خود را از زایمان طبیعی می ترسانند و به زایمان سزارین ترغیب می كنند.
 
مریم كاشانیان، متخصصان زنان و رئیس بیمارستان شهید اكبرآبادی درباره مزایای زایمان طبیعی می گوید: با توجه به پیشرفت علم پزشكی تلاش می شود تا بیماران كمترین درد و ناراحتی را هنگام بروز بیماری تجربه كنند.
 
وی می گوید: دشواری تحمل درد زایمان بر كسی پوشیده نیست. درد طاقت فرسای زایمان یكی از شدیدترین دردهاست و زنان در طول زندگی خود آن را تجربه می كنند.
 
رئیس بیمارستان شهید اكبرآبادی اضافه می كند: هر چند علم پزشكی برای شمار زیادی از زنان در كشورهای توسعه یافته این فرصت را فراهم كرده تا بر این درد جسمانی كه نوعی فرایند فیزیولوژیك است غلبه كنند، با این وجود هنوز هم ترس از درد زایمان از مهمترین علل امتناع زنان در كشورمان از زایمان طبیعی است.
 
كاشانیان می افزاید: علاوه بر ترس از درد زایمان باورهای نادرست از روند زایمان نیز باعث اصرار زنان باردار به سزارین می شود. آگاهی زنان باردار از شیوه های تسكین درد زایمان بسیار كم بوده و اغلب آنها به عنوان تنها جایگزین، عمل جراحی سزارین را انتخاب می كنند.
 
رئیس بیمارستان شهید اكبرآبادی اضافه می كند: از جمله موفق ترین این روش ها، زایمان در آب است كه به عنوان یك روش غیر تهاجمی، غیردارویی و طبیعی همراه با كاهش بالقوه درد زایمان است. اثر بی وزنی آب باعث به وجود آمدن فشار یكسان بر تمام اعضای بدن می شود.
 
رئیس بیمارستان شهید اكبرآبادی اضافه می كند: در برخی موارد زایمان سیر طبیعی خود را طی نمی كند و برای خارج كردن جنین اقدامات دیگری انجام می شود. مهمترین این مداخلات، جراحی بزرگ سزارین (رستم زایی) است كه به معنای خارج كردن جنین از محل برش جدار شكم و دیواره رحم است.
 
كاشانیان اضافه می كند: هر گاه به دلیل تنگی لگن مادر یا بزرگی بیش ازحد بچه، زایمان طبیعی میسر نباشد، جنین در داخل رحم در وضعیت غیرطبیعی قرار گرفته باشد یا ریتم ضربان قلب جنین تغییر كند باید سزارین انجام شود و تعداد این موارد حداكثر باید ۱۵ درصد كل زایمانها باشد.
 
وی می افزاید: در مواردی كه زایمان طبیعی بیش از زمان مقرر به طول انجامد یا مادر باردار مبتلا به پرفشاری خون یا بیماری قند باشد یا زایمان قبلی او به روش سزارین انجام شده باشد و هر گونه اختلال دیگری در پیشرفت زایمان رخ دهد، انجام جراحی سزارین برای حفظ سلامت مادر و جنین توصیه می شود.
 
سزارین در ایران ۳ برابر بیشتر از آمارهای جهانی است
 
رئیس بیمارستان شهید اكبرآبادی می گوید: طبق آمارهای اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، شیوع سزارین در ایران به طور متوسط، ۳ برابر بیشتر از آمارهای جهانی است.
 
۵۰ درصد زایمان ها در ایران به روش سزارین انجام می شود
 
وی می افزاید: در شهر تهران تقریباً ۵۰ درصد زایمان ها به این روش انجام می شود كه طبق آمار سازمان جهانی بهداشت باید بین۱۰تا ۱۵ درصد باید باشد.
 
كاشانیان معتقد است: در ایران زنان باردار این تصور نادرست را دارند كه با انتخاب سزارین، هیچگونه درد و مشكلی را تحمل نخواهند كرد و این در حالی است كه درد و عارضه پس از انجام سزارین ایجاد خواهد شد.
 
رئیس بیمارستان شهید اكبرآبادی می گوید: از طرفی در كشور ما متخصصان زنان و زایمان بیشتر تمایل به انجام سزارین دارند تا زایمان طبیعی چرا كه هدایت زایمان طبیعی تا مرحله آخر در حدود ۵ برابر بیشتر از جراحی سزارین زمان نیاز دارد.
 
تعرفه دریافتی زایمان طبیعی كمتر از سزارین است
 
وی می افزاید: تعرفه دریافتی زایمان طبیعی كمتر از سزارین است و همین متخصصان زنان را به این سمت متمایل می كند. مسئله قابل توجه دیگر تبدیل شدن سزارین به اقدامی تجملی و لوكس است.
 
كاشانیان اضافه می كند: برخی تصور دارند كه انجام زایمان به روش سزارین برای مادر اعتبار می آورد و متأسفانه زنان كشور ما با چنین دیدی به جراحی سزارین نگاه می كنند و آن را روشی برای تسكین درد زایمان تلقی می كنند كه تصور اشتباهی است و باید اصلاح شود.
 
لیلا هادی پور، كارشناس ارشد مامایی اداره سلامت مادران وزارت بهداشت در این باره می گوید: زایمان به ۲ صورت طبیعی و غیر طبیعی انجام می گیرد كه سزارین روش غیر طبیعی است.
 
به گفته وی زایمان به روش سزارین در صورتی انجام می گیرد كه جان مادر و نوزاد در خطر باشد. سزارین عمل جراحی بزرگی است كه تمام عوارض اعمال جراحی را دارد.
 
كارشناس ارشد مامایی اداره سلامت مادران وزارت بهداشت می افزاید: یك عمل سزارین نیازمند تجهیزات، نیروهای متخصص از قبیل متخصص زنان، بیهوشی و جراح است و این عمل هزینه بسیاری را برای بیمار و بیمارستان در بردارد.
 
هادی پور می گوید: عفونت و خونریزی در زنانی كه زایمان به روش سزارین برای آنها انجام می گیرد، نسبت به كسانی كه به صورت طبیعی زایمان می كنند، بیشتر است. زنانی كه به صورت غیر طبیعی زایمان می كنند تا مدت ها نمی توانند، كارهای خود را انجام دهند.
 
وی می افزاید: در سزارین با اینكه تاریخ دقیق زایمان مشخص می شود، ولی ممكن است، اشتباهی صورت گیرد و بچه نارس به دنیا بیاید. درد در زایمان طبیعی بعد از آن از بین می رود در صورتی كه فاصله شروع زایمان تا پایان آن وجود دارد و بعد از زایمان درد بسیار كم است.
 
كارشناس ارشد مامایی اداره سلامت مادران وزارت بهداشت اضافه می كند: با روش هایی دردهای زایمان طبیعی را می توان كاهش داد كه مهمترین آن را می توان استفاده از ماساژ اشاره كرد.
 
هادی پور می گوید: زایمان باید در محلی انجام شود كه فرد در آن احساس راحتی كند. خلوت مادر رعایت شود اما اجازه ورود یك نفر همراه، در اتاق زایمان داده شود كه با این روش ها درد زایمان كمی كاهش پیدا می كند.
 
كارشناس ارشد مامایی اداره سلامت مادران وزارت بهداشت می افزاید: روش های متفاوتی چون روش های غیردارویی و دارویی برای كاهش درد زایمان در یك زایمان طبیعی به كار می روند.
 
وی اضافه می كند: متداول ترین روش غیردارویی عبارت است از آماده سازی روانی بیمار قبل از زایمان كه در این روش با آموزش صحیح نحوه تنفس و تمركز زیاد، احساس درد كاهش می یابد.
 
هادی پور می گوید: اساس آن بر این واقعیت است كه اضطراب و ناآشنایی با مراحل زایمان، درد را تشدید می كند و از این رو حمایت روانی از بیمار، درد را كاهش خواهد.
 
كارشناس ارشد مامایی اداره سلامت مادران وزارت بهداشت می افزاید: درد زایمان طبیعی به صورت مداوم نیست، ممكن است ۳۰ ثانیه تا ۶۰ ثانیه مادر درد داشته باشد و ۲ دقیقه بدون درد باشد.
 
زایمان های طبیعی بهتر از زایمان های سزارین است
 
وی می گوید: تحقیقات در بیشتر كشورهای پیشرفته بیانگر این است كه زایمان های طبیعی بهتر از زایمان های سزارین است. ۸۵ درصد زایمان ها طبیعی است و ۵ تا ۱۵ درصد به خاطر حفظ جان مادر و نوزاد باید به صورت سزارین انجام شود.
 
میزان خونریزی زنان بعد سزارین ۲ برابر زایمان طبیعی است
 
هادی پور اضافه می كند: میزان خونریزی زنان بعد سزارین ۲ برابر زایمان طبیعی است و احتمال عفونت زنان بعد عمل سزارین بسیار بیشتر از زایمان طبیعی است. برای زایمان سزارین باید مركزی با تمام تجهیزات كامل وجود داشته باشد.
 
كارشناس ارشد مامایی اداره سلامت مادران وزارت بهداشت می گوید: در یك اتاق عمل معمولی نمی توان این كار را انجام داد. اگر مادری به داروی بیهوشی حساس باشد ممكن است عوارضی برای آن به وجود آید و احتمال ایجاد عوارض وابسته به بیهوشی ، در سزارین خیلی بیشتر از زایمان بدون درد است.
 
وی می افزاید: ممكن است كه پس از عمل زایمان عوارض ریوی در مادر به وجود آید و هم آغوشی مادر و نوزاد در عمل سزارین به خوبی برقرار نمی شود.
 
هادی پور می گوید: زنی كه عمل سزارین انجام می دهد ۵ تا ۱۰روز بعد از زایمان قادر به انجام كارهای شخصی خود نیست. طبق آماری كه در سال ۸۶ وجود دارد ۴۰درصد زایمان ها در كشور به صورت سزارین و ۵۹ درصد به صورت طبیعی بوده است.
 
به گزارش فارس مسئولان وزارت بهداشت از سال ها پیش وعده داده بودند كه با افزایش و تجهیز مراكز زایمان بدون درد و آموزش فراگیر آن در جامعه برای فرهنگ سازی این روش های طبیعی و همچنین تغییر تعرفه های زایمان به سمت افزایش تعرفه زایمان طبیعی همراه با پوشش بیمه ای مناسب جلوی افزایش افسار گسیخته سزارین را در كشور بگیرند اما هنوز این وعده قدیمی محقق نشده است و اغلب متخصصان زنان برای كسب درآمدهای میلیونی سزارین، بیماران خود را به سمت سزارین سوق می دهند.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه