روزنامه اطلاعات: یافته‌های علمی و تجارب تحقیقاتی نکاتی را دربارة نقش مؤثر والدین در پیشرفت تحصیلی فرزندان یادآور می‌شود که در زیر به آن اشاره می‌کنیم:. اگر والدین در نزد فرزندان از بیشترین محبوبیت، اعتبار، اهمیت و ارزشمندی برخوردار باشند، به یقین فرزندانشان موفقیت تحصیلی فراوان‌تری خواهند داشت، بدون آنکه نگرانی چندانی نسبت به وضعیت تحصیلی فرزندان در میان باشد. والدین محبوبی که اهل مطالعه یا علاقه‌مند به مباحث علمی و یافته‌های تحقیقاتی هستند، عموما دوست دارند با اهل علم و اصحاب اخلاق برتر حش ...

روزنامه اطلاعات: یافته‌های علمی و تجارب تحقیقاتی نكاتی را دربارة نقش مؤثر والدین در پیشرفت تحصیلی فرزندان یادآور می‌شود كه در زیر به آن اشاره می‌كنیم:
 

رازهای والدین موفق، نکاتی که هر پدر و مادری باید بداند - تصویر 1


اگر والدین در نزد فرزندان از بیشترین محبوبیت، اعتبار، اهمیت و ارزشمندی برخوردار باشند، به یقین فرزندانشان موفقیت تحصیلی فراوان‌تری خواهند داشت، بدون آنكه نگرانی چندانی نسبت به وضعیت تحصیلی فرزندان در میان باشد.

 والدین محبوبی كه اهل مطالعه یا علاقه‌مند به مباحث علمی و یافته‌های تحقیقاتی هستند، عموما دوست دارند با اهل علم و اصحاب اخلاق برتر حشر و نشر داشته باشند و در مهمانی رفتن‌ها و مهمان‌ دعوت كردن‌ها به این نكته اهمیت بیشتری می‌دهند، فرزندانشان این گروه از افراد بیشترین موفقیت تحصیلی و نوآوری‌های فكری را از خود نشان می‌دهند.

والدین محبوبی كه در تكریم شخصیت فرزندان، رفتار محبت‌آمیز با آنان و هدایت و حمایت مستمر آنان از هیچگونه كوششی دریغ نمی‌ورزند، بیش از دیگران شاهد تحصیلات موفقیت‌آمیز فرزندان خود خواهند بود.

 والدین فهیم و بصیر به درستی می‌دانند كه هر قدر فرزندانشان از خود پنداره مثبت‌تر و احساس خود ارزشمندی بیشتری برخوردار باشند، با اشتهای روانی افزون‌تری مطالعه و موفقیت تحصیلی چشمگیرتری كسب می‌كنند. والدین محبوب و مطلوب جهت شكوفایی شایستگی و كمال فرزندشان همواره به نقاط مثبت شخصیت، رفتار فردی، اجتماعی و تحصیلی آنان توجه كرده، به تلاش آنها هر قدر هم كه اندك باشد بها می‌دهند نه به صرف حاصل كارشان در این شرایط است كه زمینه تلاش موفقیت‌آمیز آنان هموار گشته پیشرفت تحصیلی‌شان بیش از پیش نمایان می‌شود.

 والدین اندیشمند به درستی واقفند كه شكل‌گیری نگرش و بازخورد مثبت و پویا در وجود بچه‌ها نسبت به درس و مدرسه و پیشرفت تحصیلی، اساسی‌ترین عامل پدیدآیی انگیزة تلاش هدفمند است و تجارب خوشایند در زندگی خانوادگی و تعامل بین فردی با والدین، زمینه‌ساز تكوین نظام بازخوردها و نگرش‌ها در اندیشة كودكان و نوجوانان است.

والدین محبوب بر این حقیقت آگاهند كه مقایسه‌های بی‌حاصل ثمرة تلاشهای فرزند با هم‌سالانش نمی‌تواند موجب رشد و تحول مطلوب شخصیت و بستر مساعد تلاش و دستیابی به موفقیت تحصیلی باشد. از این رو از مقایسه و چشم و هم‌چشمی‌ها پرهیز كرده، احساس خود ارزشمندی را در فرزندان خود تقویت می‌كنند.

 والدین بصیر و صمیمی با ارزش نهادن به شخصیت فردی و تلاش فرزندان، به آنها می‌آموزند كه همواره با همسالان خود رفیق باشند و با خویشتن رقیب. رفاقت با دوستان و رقابت با خویشتن، مهمترین سرمایة زندگی موفق و سعادتمندانه است. در چنین شرایطی بچه‌ها از تلاش برای كسب موفقیت بیشتر لذت می‌برند.

 والدین دوراندیش كه شخصیتشان آمیزه‌ای از عطوفت، منطق و صبوری است، با اقتدار عاطفی و منطقی و قوت اراده به فرزندان می‌آموزند كه همواره در عقاید و باورهای خود استوار و ثابت‌قدم بوده، در برابر احساسات محرك‌های هیجانی مصونیت لازم را داشته باشند.

والدین توانمند با كلام و رفتار خود به فرزندانشان می‌آموزند كه مدرسه و معلم را از صمیم دل دوست بدارند و در سایة این دوستی است كه رسیدن به قله‌های رفیع علمی مقدور خواهد بود.

 والدین محبوب و موفق آن‌هایی هستند كه در تعاملات كلامی خود با فرزندان دانش‌آموزشان كمتر مسئله درس خواندن و مطالعه و انجام تكالیف درسی را مورد تاكید قرار می‌دهند و رفتار محبت آمیز و منش مطلوب آنان در خانواده و شیوة برخورد با فرزندان است كه مشوق كودكان به مطالعه و تلاش برای پیشرفت علمی و تحصیلی است.

 سرانجام، بچه‌ها زمانی با فراغ خاطر و آرامش دل به مطالعه و تحصیل می‌پردازند و به موفقیت در امر تحصیل دست می‌یابند كه شاهد زیباترین، گرمترین و محبت‌آمیزترین رابطه میان پدر و مادرشان باشند. همدلی و همراهی، هم كلامی و هم گامی، وحدت فكری و عملی والدین در ارتباط با درس و مدرسة فرزندان بیشترین تأثیر را در پیشرفت تحصیلی آنان دارد.

به طور كلی بچه‌هایی كه پدر و مادر محبوب را از صمیم دل دوست می‌دارند و شخصیت والدین در نزد آنان از رفیعترین جایگاه و والاترین ارزشمندی برخوردار است، از انرژی روانی بیشتری برخوردار بوده، نسبت به دیگران، تمایل كمتری به تماشای تلویزیون و یا گذراندن اوقات فراغت از مدرسه در كوچه و خیابان دارند. به خاطر داشته باشیم كه كودكان و نوجوانان امروز بیش از گذشته به روابط محبت‌آمیز، حمایت رفیقانه، هدایت حكیمانه، منطق و صلابت شخصیت، بردباری و صبوری والدین و مصونیت عاطفی نیاز دارند.
 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه