رادیوگرافی زنان باردار و استفاده از جليقه‌هاي سربي

 ایسنا: دبیرعلمی کنگره 52 انجمن دندانپزشکی ایران با اشاره به برخی از اظهارات و نگرانی‌های مراجعه کنندگان به مراکز رادیوگرافی جهت تهیه تصاویر فک و دندان در دوران بارداری، گفت: در رادیوگرافی‌هایی که از ناحیه فک و دندان تهیه می‌شود حدود یک‏ده هزارم اشعه به محل قرارگیری جنین در زن باردار می‌رسد.

دکتر شهریار شهاب در خصوص این که برخی بانوان در زمان رادیوگرافی ناحیه فک و دندان از بارداری خود بی‌اطلاعند و این موضوع باعث نگرانی آنها بعد از انجام رادیوگرافی می‌شود، اظهار کرد: گرچه علم این موضوع را به درستی ثابت کرده است که جنین و هر بافت سلولی در حال تکثیر به اثرات اشعه حساس است اما بایستی به این نکته اشاره کرد که در رادیوگرافی تشخیصی ناحیه فک و دندان میزان جذب اشعه در ناحیه جنین بسیار ناچیز است با این وجود جهت اطمینان خاطر مادرانی که از بارداری خود مطلع هستند توصیه می‌شود که از جلیقه‌های سربی استفاده کنند.

دبیرعلمی کنگره 52 انجمن دندانپزشکی ایران با اشاره به برخی از مراجعه کنندگان به خصوص قشر تحصیلکرده جامعه به دنبال مطالعه مقاله‌ای یا شنیدن خبری نگرانی خود را از ابتلا به سرطان تیروئید بر اثر گرفتن عکس تشخیصی پانورامیک عنوان می‌کنند، افزود: این مسئله باعث می‌شود که نگرانی فکری برای افرادی که نیازمند تهیه این نوع رادیوگرافی می‌باشند به وجود آید و این افراد عموما اصرار به استفاده از محافظ سربی تیروئید در زمان تهیه رادیوگرافی پانورامیک می‌نمایند.

وی با بیان اینکه اگرچه تیروئید از مناطق حساس در زمان رادیوگرافی از فک و صورت به شمار می‌رود اما در منابع علمی و کتاب­های مرجع رشته رادیولوژی مطالبی دال بر تایید این موضوع درج نشده است، ادامه داد: بست گردنبندهای سربی در زمان تهیه رادیوگرافی پانورامیک سبب بروز سایه سربی روی تصویر فک و بی­ارزش شدن تصویر حاصله می‌شود.

دکتر شهاب اضافه کرد: رادیوگرافی پانورامیک کلیشه‌ای است که در آن تصاویر تمامی دندان­ها و هر دو فک را می‌توان دید و از روش‌های رایج تصویربرداری بیماران دهان و دندان حتی در کشورهای پیشرفته به شمار می‌رود.

دبیرعلمی کنگره 52 انجمن دندانپزشکی ایران افزود: بافت تیروئید در کودکان حساس و نیاز به مراقبت‌های خاصی هنگام تهیه رادیوگرافی­های ناحیه فک و دندان دارد. با توجه به اینکه در کودکان در مواردی نظیر چکاپ دندان‌های شیری و یا بررسی وضعیت رشدی فک و صورت ناگزیر از تهیه رادیوگرافی هستیم انتخاب­های خاصی در دستگاه‌های پانورامیک وجود دارد که بتوان میزان اشعه وارده به غده تیروئید کودکان را به حداقل رسانید.

کنگره 52 انجمن دندانپزشکی ایران (بزرگترین کنگره سالانه دندانپزشکی ایران) 19 تا 22 اردیبهشت در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود. شعار امسال کنگره «آموزش شکست‌ها، راهبری به سوی موفقیت» است.

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه