تقویت کردن گقتار کودک

تبیان: كيفيت و كميت تعامل گفتاري بين والدين و كودكان بر روي زبان و توليد كودكان تأثير مي‌گذارد. والدين بايد تحريك گفتار را زودهنگام و در فاصله كوتاهي پس از تولد كودك آغاز كنند، چراكه برخورداري از كلام روان، هنري است كه آموختن آن از بدو تولد آغاز مي‌شود. با توجه به اين كه كودك ابتدا حروف الفبا را با تكيه بر صداهاي گفتاري فرا مي‌گيرد، مي‌توان گفت كه خواندن و نوشتن هم بر اساس گفتار فراگرفته مي‌شوند.

اگر كودك صداهاي گفتاري را اشتباه تلفظ كند، احتمال اين كه دچار ضعف تحصيلي شود، افزايش مي‌يابد، بنا براين رشد گفتار و زبان كودك را بايد از بدو تولد تا 2 سالگي تقويت كرد. كودكان نياز دارند همراه با صداها و کلمات منفرد، الگوهاي صحبت را نيز ياد بگيرند،بنابراين وقتي كودك، توليد صدايي را از روي قصد و ميل آغاز مي‌کند، والدين برايش حرف بزنند و سپس منتظر بمانند تا او جواب دهد و بدين ترتيب كودك را براي مکالمه تمرين دهند.

تقویت گقتار کودک

ميزان يادگيري تکلم کودکان همانند ساير ابعاد رشدشان تا حدود بسياري با يکديگر متفاوت است و به عواملي مانند طبيعت و رشد جسمي قسمت‌هايي از بدن که در امر تکلم دخالت دارند و نيز توانايي هوشي و يا وجود انگيزه از سوي محيط بستگي دارد.

نکته: اختصاص زماني براي صحبت با كودك آنهم بطور مستقيم بسيار اهميت دارد و قوه تکلم او را تقويت مي‌کند و توصيه مي‌شود حين صحبت به او نگاه کنيد تا حس کند که شما منحصراً به او توجه داريد؛ اين کار به او کمک مي‌کند تا حالت‌هاي صورت را ياد گرفته و با گفتار همراه كند. صحبت کردن با کودک ، مهم ترین گام در آموزش زبان به حساب می آید ؛ هر چند ممکن است برخی تصور کنند که صحبت کردن با کودکی که نمی تواند پاسخ آنان را بدهد فایده ای ندارد . مطالعات انجام شده نشان داده است که مادران به ویژه ، نقش بی نظیری در رشد کلامی فرزندان خود دارند.

متخصصان بر این باورند که در طول مرحله رشد سریع واژگان ، یعنی فاصله ی بین 12تا 18 ماهگی، فعالیت های کلامی در خانه ، می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. فعالیت هایی مثل : خواندن شعر و سرود ، انجام بازی های تصوری ، خواندن کتاب برای طفل ، تعامل چهره به چهره با وی و ... . افراد بزرگسال ، با صحبت کردن شمرده ، بلندتر کردن صدای خود و همراه با مبالغه در ادای زیر و بم ها ، کار شنیدن و بازشناسی الگوهای  کلامی را برای کودک راحت تر می کنند.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه