روزنامه جام‌جم: کودکانی که تازه زبان گشوده اند تشنه یادگیری کلمات و جملات زیادی هستند و والدین می‌توانند با توجه به نکاتی ساده این کار را انجام دهند. کودکان ممکن است فقط تعداد کمی کلمه را یاد گرفته باشند و ممکن است معنای دقیق همین کلمات را هم درک نکنند، اما دوست دارند حرف بزنند. هنگامی که شما با آنها حرف می‌زنید، آنها نه تنها از این موقعیت لذت می‌برند، بلکه مهارت‌های زبانی آنها نیز افزایش می‌یابد. یک لالایی ساده را بارها و بارها برای او بخوانید یا به اشیای اطراف اشاره کنید و اسم آنها را برا ...

روزنامه جام‌جم: کودکانی که تازه زبان گشوده اند تشنه یادگیری کلمات و جملات زیادی هستند و والدین می‌توانند با توجه به نکاتی ساده این کار را انجام دهند.
 

تقويت مهارت‌های كلامی، راه‌هایی ساده برای کودکان - تصویر 1


کودکان ممکن است فقط تعداد کمی کلمه را یاد گرفته باشند و ممکن است معنای دقیق همین کلمات را هم درک نکنند، اما دوست دارند حرف بزنند.

هنگامی که شما با آنها حرف می‌زنید، آنها نه تنها از این موقعیت لذت می‌برند، بلکه مهارت‌های زبانی آنها نیز افزایش می‌یابد.

یک لالایی ساده را بارها و بارها برای او بخوانید یا به اشیای اطراف اشاره کنید و اسم آنها را برایش بگویید. پس از مدتی او هم با شما صحبت خواهد کرد. در این زمان این موارد مفید خواهند بود:

اجازه دهید برایتان قصه یا داستان تعریف کند. اگر بازی خاصی را با او کرده‌اید یا هر داستان دیگری را گفته‌اید و اگر او این داستان را به خاطر سپرده باشد بگذارید خودش را نشان داده و در عین حال مهارت‌های کلامی رو به رشد خود را تمرین کند. خواندن یکی از شعرها یا داستان‌های مورد علاقه‌اش را آغاز کنید، سپس در وسط داستان ناگهان توقف کنید و اجازه دهید که بخشی از داستان را او برایتان بگوید. بار دیگر که این داستان را می‌خوانید، در نقطه دیگری مکث کنید تا او بتواند کلمات جدیدی را تمرین کند.

او را در گفتگوهای خانوادگی‌تان راه بدهید. تصور نکنید که او نمی‌تواند هیچ بخشی از صحبت‌های بزرگ‌تر��ا را بفهمد. او بیشتر از آنچه شما فکر می‌کنید می‌فهمد. مثلا اگر شما و همسرتان درباره رنگ مناسب برای پرده‌های اتاق صحبت می‌کنید، کودک خود را نیز در تصمیم‌گیری وارد کنید و نظرش را بپرسید. ممکن است با نظرش موافق نباشید اما همین قدر که او بتواند نظر خودش را بگوید نیز برایش مفید خواهد بود.

هر وقت به مکان جدیدی مثل خیابان یا مغازه می‌روید به اشیا و چیزهای دور و بر اشاره کنید و نام آنها را بپرسید. برای این‌که کودک ناامید نشود از چیزهایی شروع کنید که مطمئن هستید نام آنها را می‌داند مثلا آب یا توپ. سپس هر چند وقت یکبار، یک کلمه جدید را وارد کنید. اگر او جواب را نمی‌داند، کلمه را در گوش او بگویید و از او بخواهید که آن را با صدای بلند تکرار کند.

از علاقه کودک به تلفن استفاده کنید تا او را به حرف زدن وادارید. وقتی افراد فامیل یا دوستانتان به شما زنگ می‌زنند تا سلام و احوالپرسی کنند، اجازه دهید تا کودک شما هم کمی با تلفن حرف بزند.

به خاطر داشته باشید که دوستان و بستگان از حرف زدن با کودک شما خوششان خواهد آمد، اما شاید همکاران به این کار علاقه نداشته باشند.

در مورد کارهایی که در طول روز انجام داده‌اید، با هم صحبت کنید. هر شب قبل از خواب، کودک خود را تشویق کنید تا وقایع آن روز را مرور کند. اگر هنوز هم کودک شما تنها از جملات یک یا دو کلمه‌ای استفاده می‌کند، می‌توانید با پرسیدن سوالات دقیق‌تر، جزئیات را برای او تکرار کنید.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه