نی نی بان: کودک نوپا یا پیش دبستانی شما می‌تواند چیزهای بسیاری از گوش دادن به موسیقی یاد بگیرد. این کار از یک طرف سرگرم‌کننده است و از طرف دیگر کودک شما را به تحرک تشویق می‌کند که این موضوع برای بچه‌های کوچک که در حال تکمیل مهارت‌های حرکتی‌شان هستند، مهم است. رزالی پرت، استاد طب موسیقی در دانشگاه بریگام یانگ، می‌گوید: «از طریق تحرک است که کودکان یاد می‌گیرند. » «زمانی که شما آن‌ها را در حال بازی می‌بینید، آن‌ها صحبت نمی‌کنند، تنها حرکت می‌کنند. این راهی است برای یادگیری کودکان. ». موسیقی ...

نی نی بان: کودک نوپا یا پیش دبستانی شما می‌تواند چیزهای بسیاری از گوش دادن به موسیقی یاد بگیرد. این کار از یک طرف سرگرم‌کننده است و از طرف دیگر کودک شما را به تحرک تشویق می‌کند که این موضوع برای بچه‌های کوچک که در حال تکمیل مهارت‌های حرکتی‌شان هستند، مهم است. رزالی پرت، استاد طب موسیقی در دانشگاه بریگام یانگ، می‌گوید: «از طریق تحرک است که کودکان یاد می‌گیرند.» «زمانی که شما آن‌ها را در حال بازی می‌بینید، آن‌ها صحبت نمی‌کنند، تنها حرکت می‌کنند. این راهی است برای یادگیری کودکان.»

 

تاثیر موسیقی بر کودکان، بهترین سبک را بشناسید - تصویر 1

 

موسیقی به شما کمک می‌کند تا با فرزندتان همراه شوید. او شما را به تحرک وا می‌دارد یا باعث می‌شود با آن هم آواز شوید حتی بسیار بیشتر از کودک‌تان. به لذتی که از هماهنگ شدن با ریتم آهنگی زیبا می‌برید فکر کنید. چقدر جذاب است وقتی کودک‌تان با آهنگی پر انرژی به همراه شما بالا و پایین می‌پرد. 

 

تعدادی از کارشناسان قدم فراتر می‌گذارند و می‌گویند موسیقی کودکان را باهوش‌تر می‌کند اما یافتن اطلاعاتی که این گفته را ثابت کند سخت است. گردان شا، استاد فیزیک و عصب شناسی که روی موسیقی و پیشرفت مغز در دانشگاه ایروین کالیفرنیا مطالعه می‌کند، می‌گوید: «علم هنوز به مرحله قطعیت در این خصوص نرسیده است.»

 

آیا سبک خاصی از موسیقی برای کودک مناسب است؟

 

پرت می‌گوید به کودک خود اجازه دهید تا به هر چه می‌خواهد گوش دهد. موسیقی دلخواه‌تان یا موسیقی کلاسیک (سبک قدیمی آن را) یا آهنگ‌های آفریقایی و برزیلی را امتحان کنید. هر  نوع موسیقی با آهنگی خوب برای او مناسب خواهد بود اگرچه آهنگ‌های آرام برای خواب و آهنگ‌های تند برای زمان بازی او بهتر است. در صبح برای او موسیقی کلاسیک بگذارید (آهنگی شاد و خوشایند انتخاب کنید مثل کنسرت پیانو «چهار فصل» چوپین و ویوالدی) در این صورت او با حالتی آرام و خوش بیدار خواهد شد.

 

کودکان بزرگ‌تر ممکن است از آهنگی لذت ببرند که روایی است و آن‌ها می‌توانند داستان آن را دنبال کنند. وقتی می‌خواهید برای کودکان‌تان آهنگی پخش کنید، سعی کنید ساده و شاد باشد. بهتر است از آهنگ‌های راک، گرانگ یا رپ خودداری کنید. پرت می‌گوید مطالعات روی حیوانات نشان داده که گوش دادن مداوم به موسیقی بی‌نظم و ناسازگار می‌تواند ساختار مغز را دگرگون کند. او در ادامه می‌گوید که حتی گیاهان نیز از این سبک موسیقی گریزانند. برای مثال پیچک در خانه‌ای که هر روز موسیقی کلاسیک پخش می‌شود بهتر از خانه‌ای که موسیقی راک پخش می‌شود، رشد کرد.

 

انتخاب موسیقی شما همچنین نباید ثابت باشد. آن‌ها را هر چند بار یکبار تغییر دهید. سرودهای کوتاه را با خانواده خود حفظ کنید و آن‌ها را زمانی که در ماشین هستید یا در روزهای کسل‌کننده‌ای که در خانه مانده‌اید، بخوانید.

 

آیا نواختن یک ساز می‌تواند برای کودک من مفید باشد؟

 

اگر کودک حداقل 3 سال دارد بله. این زمانی است که مغز او برای یادگیری موسیقی آماده می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که یادگیری موسیقی می‌تواند قدرت مغز را افزایش دهد. مطالعات یکی از دانشگاه‌های کالیفرنیا در ایروین نشان می‌دهد که کودکان 3 و 4 ساله‌ای که پیانو یاد می‌گیرند در امتحانات استدلال فضایی-زمانی (توانایی فکر کردن در زمان و مکان) از دیگران بهتر عمل کردند.

 

مطالعات گردان شاو نشان می‌دهد که این کودکان مسایل پیچیده ریاضی را زودتر از آن‌هایی که آموزش موسیقی ندیده‌اند، یاد می‌گیرند. پیانو ساز خوبی برای شروع است. او اضافه می‌کند که کودکان مجبور نیستند بر هر سازی مثل گیتار، ویولن یا دیگر سازهای سیمی تسلط پیدا کنند. به علاوه ترتیب خطی کلیدها در پیانو به آن‌ها کمک می‌کند تا مفهوم پیوستگی موسیقی را درک کنند.

 

مطالعات دیگری نشان می‌دهد که موسیقی سرعت مغز را بالا می‌برد البته تنها در کودکان بزرگ‌تر. دانشمندان دانشگاه چینی هنگ کنگ که مقاله آن‌ها در مجله  Nature در سال 1998 چاپ شد می‌گویند کودکان زیر 12 سال که حداقل 6 سال را به یادگیری موسیقی پرداختند، لغات بیشتری را نسبت به آن‌هایی که چنین آموزشی ندیده‌اند، فرا می‌گیرند. محققان لیستی از 16 کلمه را سه بار برای 60 دختر خواندند. آن‌هایی که به مدت 6 سال به آموزش موسیقی پرداخته بودند، کلمات بیشتری را نسبت به دیگران به خاطر آوردند. مارتین گاردینر از مدرسه موسیقی در ایالت جزیره رود آیلند، تاثیرات موسیقی و هنر را روی گروه‌های 5 تا 7 ساله که «زیر خط یادگیری» بودند انجام داد. مطابق گزارش مجله Economist پس از 7 ماه تدریس، امتحانی از آن‌ها در زمینه خواندن، نوشتن و ریاضیات گرفته شد. آن‌ها در خواندن و نوشتن به یک اندازه پیشرفت کردند در حالی که در ریاضیات بهتر بودند.

 

به کودکان خود یاد دهید تا به موسیقی به عنوان جزیی جدا نشدنی از زندگی‌شان نگاه کنند اما این وظیفه شما نیست که یک نابغه موسیقی از او بسازید. کودکان نابغه‌ای چون موتسارت که اولین سمفونی خودش را در سن 8 سالگی نوشت نادرند. اما اگر شما فردی هستید که به کودک‌تان این فرصت را داده‌اید تا با دنیای موسیقی آشنا شود (مخصوصا اگر با انواع مختلف آن در تماس باشد) ممکن است که او در آینده فردی علاقمند به تمامی سبکهای موسیقی شود. او را تشویق کنید تا یک ساز را بنوازد اما مجبورش نکنید. 

 

زمانی که شما کودکتان را با فرهنگ و هنر آشنا می‌کنید ذوقی در زندگی او ایجاد می‌شود که روح‌اش را سیراب می‌کند. موسیقی نیز این کار را انجام می‌دهد. همان‌طور که شکسپیر می‌گوید: «اگر موسیقی غذای عشق است، از آن استفاده کن.»

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه