ایرنا: افسانه زمانی در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: تئاتر کودک و نوجوان در همه جای دنیا تئاتر پایه محسوب می شود و در تمام دنیا آموزش و پرورش، بانی این گونه تئاتر است. وی با بیان این که حداقل باید در مقاطعی بچه ها در مدرسه کلاس تخصصی تئاتر داشته باشند، گفت: درآموزش و پرورش کشور ما اصلا به این امر پرداخته و سرمایه گذاری نمی شود. این کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه معمولا محروم ترین دسته تئاتری ها تئاتر کودک و نوجوان است، افزود: به محض این که اسم تئاتر کودک و نوجوان می آید، کمترین بود ...

ایرنا: افسانه زماني در گفت وگو با خبرنگار فرهنگي ايرنا گفت: تئاتر كودك و نوجوان در همه جاي دنيا تئاتر پايه محسوب مي شود و در تمام دنيا آموزش و پرورش، باني اين گونه تئاتر است.


وي با بيان اين كه حداقل بايد در مقاطعي بچه ها در مدرسه كلاس تخصصي تئاتر داشته باشند، گفت: درآموزش و پرورش كشور ما اصلا به اين امر پرداخته و سرمايه گذاري نمي شود.


اين كارگردان تئاتر با اشاره به اينكه معمولا محروم ترين دسته تئاتري ها تئاتر كودك و نوجوان است، افزود: به محض اين كه اسم تئاتر كودك و نوجوان مي آيد، كمترين بودجه و كمترين هزينه برايش در نظر گرفته مي شود در حالي كه اين گونه تئاترا اساسي ترين و پايه اي ترين بخش در زمينه تئاتر است.


زماني تاكيد كرد: از آنجايي كه مخاطب تئاتر كودك و نوجوان، كودكي است كه تازه با تئاتر آشنا مي شود گفت: پس متخصص ترين نيروها را اين گونه تئاتر طلب مي كند.


وي آسيب اصلي تئاتر كودك ونوجوان را فقدان زمينه هاي تخصصي و آكادميك نام برد و گفت: متاسفانه دانشگاه هايمان به صورت تخصصي به اين رشته نمي پردازند.
زماني افزود: آدمهايي كه دراين حرفه كار مي كنند بر اساس تلاش ها، پيگيري ها و تجربه هاي شخصي خودشان است و در واقع جايي كه به شكل آكادميك و مستمر به اين رشته پرداخته بشود وجود ندارد.


وي با بيان اين كه تنها جايي كه براي ارايه اين آثار وجود دارد، سالي يك بار در جشنواره كودك و نوجوان همدان است گفت: البته اين جشنواره فرصت خوبي براي محك زدن است اما كافي نيست.


اين كارگردان تئاتر در ادامه، برگزاري سمينار هاي تخصصي به صورت مجزا و در كنار بازارهاي تئاتر كودك نوجوانان، به روز كردن اطلاعات و نيز اهميت دادن به ادبيات كودك و نوجوان را ازجمله راه هاي ارتقاي تئاتر كودك و نوجوان بر شمرد.


زماني ادامه داد كه ما اغلب شاهد آثاري هستيم كه به اسم تئاتر كودك و نوجوان مطرح مي شود ولي به غير از بد آموزي هيچ چيزي براي بچه هاي ما ندارد.


وي افزود: متاسفانه حتي برخي اوقات در تلويزيون هم اين موارد را مشاهده مي كنيم كه اسم كار، فعاليتي براي كودك ونوجوان است اما پراز نكات منفي است، نه سرگرم كننده است و نه آموزش مناسبي را براي بچه ها در پي دارد.


اين كارگردان تئاتر در پايان اين گفت و گو بار دي��ر بر برخورد تخصصي، استفاده از كارشناسان و نگاه سختگيرانه در بخش تئاتر كودك و نوجوان تاكيد كرد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه