شهرزاد: چرا بچه‌ها تقلب میکنند؟ چرا بعضی از بچه‌ها، آب‌زیرکاه هستند؟ بیایید واقع‌بین باشیم. ما در جامعه‌ای کاملا رقابتی زندگی میکنیم. خیلی از کارهایی که در طول زندگیمان انجام میدهیم، درون‌مایه‌ای رقابتی دارد. بنابراین اصلا تعجب‌آور نیست که بچه‌ها نیز از سن دو سالگی، به اهمیت رقابت واقف باشند. در واقع میتوان گفت که تمایل به پیروزی و دست‌یابی به موفقیت است که موجب میشود بعضی از بچه‌ها، دست به تقلب یا به اصطلاح، جِر زدن بزنند؛ اما سئوال این است که شما چه‌طور میتوانید بچه‌های متقلب را کنترل ...

شهرزاد: چرا بچه‌ها تقلب میکنند؟ چرا بعضی از بچه‌ها، آب‌زیرکاه هستند؟ بیایید واقع‌بین باشیم. ما در جامعه‌ای کاملا رقابتی زندگی میکنیم. خیلی از کارهایی که در طول زندگیمان انجام میدهیم، درون‌مایه‌ای رقابتی دارد. بنابراین اصلا تعجب‌آور نیست که بچه‌ها نیز از سن دو سالگی، به اهمیت رقابت واقف باشند. در واقع میتوان گفت که تمایل به پیروزی و دست‌یابی به موفقیت است که موجب میشود بعضی از بچه‌ها، دست به تقلب یا به اصطلاح، جِر زدن بزنند؛ اما سئوال این است که شما چه‌طور میتوانید بچه‌های متقلب را کنترل کنید و به این عادت آن‌ها پایان دهید؟ ما سعی کرده‌ایم شما را راهنمایی کنیم.

 

برخورد با بچه متقلب، کدام روش موثرتر است؟ - تصویر 1

 

تقلب در بازیها

 

اگر یک بار، بچه‌ها را در حال بازی ماروپله تماشا کرده باشید، دریافته‌اید که آن‌ها تا چه اندازه در بازی، از خود روحیه رقابتی نشان میدهند و حتی گاهی تقلب میکنند یا جر میزنند. بچه‌های زیر پنج سال معمولا در بازیهایشان، ارزش‌های اخلاقی را زیر پا نمیگذارند و جر نمیزنند. آن‌ها فقط بازی میکنند. بچه‌هایی که با آن‌ها بازی میکنند نیز معمولا اهل لجاجت کردن و غر زدن نیستند. بچه‌های پنج سال به بالا معمولا تمایل بیش‌تری به جر زدن و تقلب کردن دارند. مثلا ممکن است هنگام شمارش خانه‌ها در بازی ماروپله، خانه‌ها را کم و زیاد بشمارند.

 

محققان معتقدند هنگامی که بچه‌ها جر میزنند و تقلب میکنند، معمولا میدانند که کارشان اشتباه است، اما به کار اشتباهشان اهمیت نمیدهند. زمانیکه کودک، هشت ساله میشود، هنگام تقلب‌کردن کاملا میداند که کارش اشتباه است. اگر کودکی در این سن، به تقلب کردن ادامه داد، ممکن است دلیلش این باشد که توانایی لازم برای برد را ندارد.

 

 

تقلب در مدرسه

 

وقتی والدین میفهمند که فرزندشان تقلب کرده، معمولا احساس بدبختی و بیچارگی میکنند؛ اما حقیقت این است که مسئله، بیش‌تر از آن‌چه شما فکرش را می‌کنید، معمولی و عادی است. دانشمندان دانشگاه «روتجر» آمریکا در تحقیقی که روی چهار هزار و 500 کودک انجام داده‌اند، دریافته‌اند که 97 درصد شرکت‌کنندگان در این تحقیق، دست‌کم یک بار در مدرسه تقلب کرده‌اند. سئوال این‌جاست که چرا بچه‌ها در مدرسه تقلب میکنند؟

 

بچه‌ها سعی میکنند با تقلب کردن، انتظارهای دیگران را از خود برآورده کنند. بچه‌ها همواره از سوی والدین خود برای این‌که در مدرسه، دانش‌آموز خوبی باشند، زیر فشار هستند. خیلی از بچه‌ها معتقدند که آینده‌شان کاملا به نمره‌هایی که در دوران تحصیل میگیرند، بستگی دارد. اگر والدین و معلم‌های آ‌ن‌ها همیشه توقع داشته باشند که نمره‌های خوبی بگیرند، در این صورت تقلب کردن، به ابزاری برای کودکان تبدیل میشود. کودکانی که بیش‌تر در فشارند، تقلب کردن را تنها راه فرار از این فشار میدانند.

 

 

چگونه با بچه‌های متقلب رفتار کنیم؟

 

1- برای آن‌ها الگوسازی کنید. نگاهی دقیق به زندگی خودتان بیندازید. آیا شده شما یا همسرتان هم، گاهی دروغ بگویید یا حقه بزنید؟ اگر صندوق‌دار فروشگاهی، بقیه پولتان را داد، در حالی که پول، بیش‌تر از مقداری که باید می‌داد، بود، آیا بقیه پول را پس میدهید؟ آیا تا به حال، دروغ‌های کوچک گفته‌اید؟ بدانید که این‌ها، ارزش‌های اخلاقیای است که شما به کودکتان یاد میدهید.

 

2- روی این مسئله تأکید کنید که پیروز شدن، همه‌چیز نیست. از آن‌جا که جامعه تأکید بسیاری بر پیروزی و موفقیت دارد، بنابراین والدین، ناخودآگاه، این مفهوم را وارد خانه میکنند. در این صورت والدین باید آگاه باشند که باید برخورد درستی با این مفهوم رایج در جامعه داشته باشند. والدین باید به فرزندانشان بگویند که آن‌چه بسیار اهمیت دارد، این است که بچه‌ها کارشان را با صداقت و درستی انجام دهند.

 

3- انتظارهایتان را پایین بیاورید. بیش‌تر بچه‌هایی که تقلب میکنند، در واقع سعی میکنند انتظارهای والدینشان را برآورده کنند. فرزندتان را تشویق کنید تا برای صداقت، ارزش قائل شود و بیش‌تر به درست انجام دادن کار، اهمیت بدهد.

 

4- بگذارید بچه‌هایتان، شما را الگوی خود بدانند. بچه‌ها زمانیکه بدانند والدینشان نیز سخت‌کوشند و برای کارشان ارزش قائلند، برای سخت‌کوشی، ارزش قائل میشوند. اگر شما از کار، کم نگذارید، بچه شما هم این موضوع را یاد میگیرد.

 

5- به فرزندتان یاد بدهید که چه‌طور با شکست خوردن، کنار بیاید. بگذارید فرزندتان بداند که شما ایده‌آل‌هایی دارید، اما همیشه نمیتوانید به آن‌ها برسید. بگذارید فرزندتان ببیند که شما هم، گاهی اوقات شکست میخورید. این‌گونه او یاد میگیرد که چه‌طور شکست‌هایش را بپذیرد. ترس از شکست خوردن است که باعث میشود بچه‌ها دست به تقلب و حقه‌بازی بزنند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه