نی نی بان: کودک من 1 ساله است و باور نمی‌کنم آنقدر زود بزرگ شده است. هنگامی که کودکان 1 ساله می‌شوند، راه رفتن، حرف زدن و شخصیت آن‌ها رشد می‌کند. اخیرا با ویژگی جدید کودک‌ام آشنا شده‌ام: بد خلقی. بله! بدخلقی کودکم واقعا من را عصبی می‌کند. اگر چه زمان آن کوتاه است اما گاهی واقعا غیر قابل تحمل می‌شود. برای او کیفیت مهم‌تر از کمیت است. در این جا نکاتی است که می‌توانید از آن در مقابل عصبانیت کودک‌تان استفاده کنید. 1. نگذارید به ترس شما آگاه شود. ممکن است شما در مکان عمومی و آرام باشید مثل ...

نی نی بان: کودک من 1 ساله است و باور نمی‌کنم آنقدر زود بزرگ شده است. هنگامی که کودکان 1 ساله می‌شوند، راه رفتن، حرف زدن و شخصیت آن‌ها رشد می‌کند. اخیرا با ویژگی جدید کودک‌ام آشنا شده‌ام: بد خلقی.

بله! بدخلقی کودکم واقعا من را عصبی  می‌کند. اگر چه زمان آن کوتاه است اما گاهی واقعا غیر قابل تحمل می‌شود. برای او کیفیت مهم‌تر از کمیت است. در این جا نکاتی است که می‌توانید از آن در مقابل عصبانیت کودک‌تان استفاده کنید.

 

بدخلقی کودکان، چه طور مقابله کنیم؟ - تصویر 1

 

1.       نگذارید به ترس شما آگاه شود

 

ممکن است شما در مکان عمومی و آرام باشید مثل کتابخانه، رستوران یا فروشگاهی فانتزی. کسی چه می‌داند؟ مهم نیست کجا باشید، آنچه اهمیت داد این است که شما در مکان آرامی هستید و دیگران از صدای گریه کودک‌تان آزرده می‌شوند. هنگامی که کودک شما شروع به بدخلقی می‌کند، دست‌های شما ناگهان یخ می‌زند، شانه‌های‌تان می‌لرزد اما آرام باشید. نفس عمیقی بکشید و ازخود عکس‌العملی نشان ندهید. این کار بدخلقی او را تشدید می‌کند.

 

2.      به چشم‌های او نگاه نکنید

 

به بیان دیگر بدخلقی‌‌اش را به روی او نیاورید. اگر نفس عمیق شما اثر نکرد و او همچنان به گریه خود ادامه داد، طوری رفتار کنید که انگار هیچ اتفاقی نیافته است. می‌توانید بگویید: «آیا صدای گریه می‌آید؟ چقدر شبیه بچه‌ها گریه می‌کند؟ چرا من تا به حال متوجه آن نشدم.» زمانی که در این شرایط قرار می‌گیرید، به کار خود ادامه دهید، یک نگاه مهربان یا بدتر از آن نگاه عصبی و پشت چشم به او، تنها شرایط را بدتر می‌کند. سعی کنید او را به مکان دیگری ببرید یا حواس او را به چیزهایی دیگر پرت کن��د.

 

3.     به او اهمیت دهید

 

نادیده گرفتن بدخلقی کودکان برای وقتی که شما در رستوران شلوغی نشسته‌اید، مناسب نیست. زیرا با این کار اگر چه در غذا خوردن شما وقفه‌ای نمی‌افتد اما دیگران از این صدا آزرده می‌شوند. بنابراین اگر در این موقعیت قرار گرفتید، کودک خود را به خارج از رستوران ببرید تا زمانی که آرام شود.

 

4.     صبور باشید

 

این رفتار کودکان طبیعی است. بیشتر کودکانی که بین 1 تا 4 سال سن دارند، همین عکس‌العمل را در مواقعی که ناراحتند یا چیزی می‌خواهند از خود نشان می‌دهند. کودکان به سرعت و به خوبی با افراد، اشیا، احساس‌ و عکس‌العمل بدن‌شان آشنا می‌شوند. ناراحتی و بدخلقی بخشی اجتناب‌ناپذیر از زندگی آن‌ها است. بدخلقی باعث می‌شود آن‌ها به احساسات خود آگاه شوند و راه آرام کردن خود را به تدریج بیاموزند.

 

5.     از خواب کافی او مطمئن شوید

 

کودکان زمانی که خسته‌اند، زودتر عصبی و ناراحت می‌شوند، بنابراین کم‌خوابی می‌تواند یکی از دلایل آن باشد.

 

6.      مطیع خواسته‌های او نباشید

 

گاهی کودکان به سادگی برای آن چه نمی‌توانند داشته باشند، گریه می‌کنند. به خواسته‌های غیر منطقی آن‌ها توجه نکنید. این می‌تواند موقتی باشد، به خصوص زمانی که او در مکانی عمومی بدخلق می‌شود و شما مجبورید نگاه غریبه‌ها را روی خودتان تحمل کنید. همان طور که در بالا نیز گفته شد، آن‌ها را به مکانی دیگر ببرید یا اگر در مکانی شلوغ و عمومی هستید، آن جا را ترک کنید.

 

7.     به خودتان استراحت دهید

 

خود را به علت این که کودک‌تان مدام بدخلق می‌شود، سرزنش نکنید. به خاطر بسپارید که بدخلقی بخشی از فرایند رشد کودکان است. بنابراین اشکالی ندارد اگر به خودتان استراحت دهید و زمانی که کودک‌تان بدخلق شد، مسئولیت آرام کردن او را به همسر یا دوست خود بسپارید. شما با این رفتار مادر بدی نخواهید شد.

 

8.     به او توجه کنید

 

اگر دلیل ناراحتی کودک‌تان را تشخیص دهید، می‌توانید جلوی بدخلقی او را بگیرید. آیا او همیشه در یک زمان مشخصی بدخلق می‌شود؟ کسل می‌شود؟ سعی کنید به دنبال دلیل آن بگردید تا از شروع آن خودداری کنید.

 

9.      به کودک‌تان بفهمانید که دوست‌اش دارید

 

زمانی که کودک‌تان دوباره آرام شد، او را در آغوش بگیرید، ببوسید و به او بگویید که دوست‌اش دارید.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه