بازی بر تميز ماندن لباس‌هاي کودک ارجحيت دارد

بازی بر تميز ماندن لباس‌هاي کودک ارجحيت دارد

همدردی: پدري مي‌گويد: «هر وقت که مي‌بينم بند کفش پسرم باز است، مي‌خواهم آب بشوم و به زمين فرو بروم. مي‌خواهم بدانم که آيا بايد او را وادار به بستن بند کفشش کنيم، يا اينکه بگذاريم او همين‌طور با وضع نامرتب بيرون برود. او ممکن است اين‌طور خوشحال باشد، اما آيا اين مي‌تواند دليلي بر اين باشد که ما مسئوليت را به کودک خود ياد ندهيم؟»

 

بازی بر تميز ماندن لباس‌هاي کودک ارجحيت دارد - تصویر 1


بهترين کار اين است که آموزش مسئوليت و بستن بند کفش را دو مورد جدا از هم در نظر بگيريم و آنها را به يکديگر پيوند ندهيم، بهتر است با خريد يک جفت کفش راحتي يا بستن بند کفش کودک، بدون تفسير، از بحث و گفتگو بپرهيزيم.

 

مي‌توان خاطر جمع بود که دير يا زود، کودک خودش بستن بند کفشش را ياد خواهد گرفت.

کودکان وقتي به مدرسه مي‌روند، نبايد مثل اشراف زاده ها لباس‌ پوشيده باشند. آنها نبايد مدام نگران تميز نگهداشتن لباس هايشان باشند. کودک بايد آزاد باشد که بدود، بپرد، توپ‌بازي کند و اين موارد بر تميز ماندن لباس‌هاي او ارجحيت دارد.

 

وقتي کودک با لباسي کثيف از مدرسه باز مي‌گردد، مادر مي‌تواند بگويد:


به نظر مي‌رسد که امروز حسابي سرت شلوغ بود. اگر مي‌خواهي لباسي عوض کني، برو گنجه را باز کن، آنجا لباس تميز هست.» هيچ کمکي نخواهد بود اگر به کودک بگوييم شلخته و در هم و برهم است، کثيف به نظر مي‌رسد، و يا اينکه ما از شستن و اتو زدن لباس‌هاي او جانمان به لب رسيده است.

 

اين گفته‌ها هيچ سودي ندارند. اگر واقع گرايانه برخورد کنيم، نبايد انتظار داشته باشيم که کودک بازي‌گوشي خود را بر پاکيزگي مقدم بشمارد. در عوض ما اين گونه حساب خواهيم کرد که لباس‌هاي کودکان مدت کوتاهي تميز مي‌مانند و خيلي زود کثيف مي‌شوند.

 

به جاي اينکه ده‌ها جور موعظه درباره ي پاکيزگي براي کودک ايراد کنيم، بهتر است که چند دست لباس ارزان‌قيمت و بادوام براي او بخريم تا از اين طريق سلامت روحي‌اش را بيشتر تأمين کرده باشيم.

 

کودک
خانواده
کفش
لباس
توپ بازی
بازیگوشی
پاکیزگی
مدرسه
کثیف
شلخته
اتو
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه