نی نی بان: اگر شما زمان کافی برای سپری کردن وقت‌ با خانواده خود ندارید، این راه‌حل‌های ساده و تاثیرگذار به شما کمک خواهند کرد تا از برنامه‌های پر مشغله‌تان کم کنید و زمان با هم بودن را افزایش دهید. غذا پختن، لباس شستن و کار کردن مهم است اما اغلب این‌ها باعث می‌شود تا پدر و مادرها زمان کمتری را با آن‌هایی که دوست‌شان دارند، بگذرانند. تحقیقات اخیر توسط اداره کار نشان می‌دهد که زنان تنها اندکی بیشتر از مردان کارهای خانه را انجام می‌دهند و نشان‌دهنده این است هر دوی آن‌ها به مسیرهای بسیاری کشید ...

نی نی بان: اگر شما زمان کافی برای سپری کردن وقت‌ با خانواده خود ندارید، این راه‌حل‌های ساده و تاثیرگذار به شما کمک خواهند کرد تا از برنامه‌های پر مشغله‌تان کم کنید و زمان با هم بودن را افزایش دهید.

 

غذا پختن، لباس شستن و کار کردن مهم است اما اغلب این‌ها باعث می‌شود تا پدر و مادرها زمان کمتری را با آن‌هایی که دوست‌شان دارند، بگذرانند. تحقیقات اخیر توسط اداره کار نشان می‌دهد که زنان تنها اندکی بیشتر از مردان کارهای خانه را انجام می‌دهند و نشان‌دهنده این است هر دوی آن‌ها به مسیرهای بسیاری کشیده شده‌اند. هولی تمپل، یکی از نویسندگان کتاب «خوب بودن تکاملی جدید است: به دنبال شادی و موفقیت در زندگی مادران مدرن باشید» می‌گوید: «این راه‌های عملی را دنبال کنید تا زمان را در فعالیت‌های روزانه‌تان ذخیره و وقت بیشتری را با خانواده خود سپری کنید.»

 

ایده هایی برای وقت گذرانی، با هم بودنتان را بیشتر کنید - قسمت اول - تصویر 1

 

1.       فهرستی از بایدها ترتیب دهید

 

فهرست‌تان را به سه قسمت تقسیم کنید: انجام نمی‌دهم، واگذار می‌کنم، انجام می‌دهم. استفان وزاف نویسنده کتاب « انجمن 5 دقیقه‌ای مادران: 105روش برای ساده‌تر کردن زندگی مادران» می‌گوید: «همیشه در فهرست بایدهایتان موردی است که شما آن را انجام نخواهید داد. بنابراین آن را خط بزنید.» «به سراغ هر کدام بروید و از خودتان بپرسید چه اتفاقی می‌افتد اگر این کار را انجام ندهم؟ اگر شما کاری را تنها از روی عادت انجام می‌دهید، آن را به  فهرست انجام نمی‌دهم انتقال دهید.» اگر شخص دیگری می‌تواند موردی را انجام دهد آن را در فهرست واگذار می‌کنم قرار دهید. ببینید آیا همسرتان، پرستار کودک، همکار یا همسایه‌تان می‌تواند کاری را به عهده بگیرد؟ برای کارهایی که در لیست انجام می‌دهم قرار داده‌اید ببینید اگر برای شما پول ساز است، علامت پول و اگر بعدها در ذخیره وقت شما موثر خواهند بود علامت ساعت را کنار آن بکشید. به عقیده وزا: «این نشانه‌ها اهمیت آن را به شما یادآوری می‌کنند.»

 

2.      از چیزهایی که در دست‌تان است استفاده کنید

 

از منابع موجود استفاده کنید. از پرستار کودک‌تان بخواهید تا شام درست کند، اسباب‌بازی‌ها را جمع کند یا پوشک بچه را عوض کند. از خشک‌شویی بپرسید آیا می‌تواند لباس‌ها را از خانه شما ببرند یا سرویس‌های آن با بودجه شما هماهنگ است یا خیر. کارهایتان را با هم هماهنگ کنید تا بتوانید تا جایی که امکان دارد چند مسیولیت را در یک زمان انجام دهید. اگر دوستان یا اعضای خانواده‌ به شما پیشنهاد کمک کردند، آن‌ها را در کارهایتان شریک کنید و از درخواست کمک خجالت نکشید. وظایف خاصی چون تمییز کردن حیاط یا پارکینگ را به دیگران واگذار کنید. به خاطر بسپارید که از مهربانی کسی سواستفاده نکنید و فراموش نکنید که مشوق او باشید. شما می‌توانید از او با دعوت یک شام تشکر کنید یا به او بگویید من به تو مدیون هستم.

 

3.       کودکان را در کارها شرکت دهید

 

قطعا شما سریع‌تر از یک کودک 5 ساله لباس‌هایتان را تا می‌کنید یا میز غذا را می‌چینید اما زمانی که در انجام کارها از  کودکان کمک می‌گیرید، مهارت‌های ارزشمندی را به کودکان می‌آموزید. وزا می‌گوید: «وظیفه مادر این نیست که دستیار شخصی باشد، بلکه باید مفهوم استقلال را به کودک بیاموزد. حتی یک کودک کوچک نیز توانایی این را دارد که اسباب بازی‌هایش را داخل سبد بگذارد. یک بازی خانوادگی برای تمیز کردن خانه اختراع کنید که در آن بزرگ‌ترها و کودکان با هم رقابت کنند و کارها زودتر تمام شود یا آوازی جمعی در حالی که کارهای خانه را انجام می‌دهید بخوانید.»

 

4.      اتلاف وقت را کاهش دهید

 

اگر شما ساعات زیادی را هر ماه برای یافتن اشیا گمشده‌تان صرف می‌کنید، برنامه‌ای منظم ترتیب دهید. در این صورت اشیایی که روزانه با آن‌ها در ارتباط هستید جای مخصوصی خواهند داشت. آویز یا سبد کوچکی نزدیک در ورودی برای کلیدهای خانه درست کنید. به هر شخص (که شامل پدر و مادر نیز می‌شود) سبد یا جعبه‌ای با اسم خودش اختصاص دهید تا برای مثال کت یا چکمه‌هایش را در آن قرار دهد. برای جلوگیری از استرس‌ صبحگاهی، قبل از خواب آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که لباس‌های روز بعد و کفش‌هایتان در جای خودشان‌‌ هستند. اگر مجبورید ایمیل‌های کاری یا شخصی‌تان را چک کنید یا تماس تلفنی داشته باشید، این کار را پیش از بیدار شدن کودکان‌تان یا پس از آن‌که خوابیدند انجام دهید.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه