اگزما در نوزادان

شهرزاد: اگزما نوعی مشکل پوستی شایع بین نوزادان 2 تا 6 ماهه است که در اثر آن پوست دچار خارش شده و خشک و حساس میشود. اگزما میتواند پوست تمام بدن یا تنها نقاط خاصی را درگیر کند. این بیماری بیشتر روی پوست صورت، قفسه سینه، پوست سر و گردن ظاهر میشود و در پوست نوزادان ممکن است تاول های چرکین ایجاد کند. با وجود این که علت بروز اگزما به درستی مشخص نیست، اما کهیر روی پوست نوزاد میتواند در اثر تماس با آب دهان او، مصرف بعضی غذاهای خاص، حرارت، صابون، مواد شوینده، تغییرات دمایی، تماس با پارچه های پشمی و زبر، گرد و غبار، خاراندن پوست و ... تشدید شود. علت ابتلا به اگزما هر چه که باشد، باید از روش های درمان آن آگاهی داشته باشید.

اگزما در نوزادان

درمان اگزمای نوزادان
اولین کاری که باید انجام دهید این است که از پوشک پارچه ای و لباسهای کتانی استفاده کنید. پوشکهای پارچه ای بسیار راحت بوده وبهترین گزینه برای پوست نوزاد هستند. رختخوابی از جنس کتان بهترین چیزی است که از تشدید اگزما جلوگیری میکند. همچنین مراقب باشید نوزاد عرق نکند. یکی دیگر از درمانهای اصولی اگزما این است که صابون، کرم و پودرهای معطر را از نوزاد دور کنید. در عوض از صابونهای غیرمعطر، پودر تالک، کرمهای گیاهی و مخصوصا شامپوی مخصوص کودکان استفاده کنید. مواد شوینده ای که از آنها برای شست وشوی لباس نوزاد استفاده میکنید،باید ملایم و غیرمعطر باشند. لازم است هر روز به کمک یک کرم مرطوب کننده طبیعی، پوست نوزاد را مرطوب نگه دارید چون اگزما پوست او را خشک میکند. از این کرم حداقل دو بار در روز استفاده کنید. تمیز نگه داشتن پوست نوزاد اهمیت بسزایی دارد، چون هرگونه عفونت باکتریایی میتواند نواحی درگیر را تحت تاثیر قرار دهد و زخم های چرکین ایجاد کند. برای حمام کردن نوزاد از آب داغ استفاده نکنید، در غیر این صورت پوست او خشک میشود.

حمام کردن نوزاد با جوشانده بابونه، روغن زیتون یا نمک دریایی برای درمان اگزمایا و سودمند بوده و پوستش را آرام میکند. موی حیوانات خانگی بسیار محرک است، پس بهتر است این حیوانات را از نوزادتان دور کنید. خاراندن میتواند اگزما را بدتر کند. پس بهتر است ناخنهای نوزاد را کوتاه نگه دارید و قبل از خواب دستکش دست او کنید تا نتواند پوست خود را بخاراند. شیر گاو، تخ ممرغ، مرکبات، گندم، سویا، شکلات، ماهی، بادام زمینی، پنیر و ماست را از برنامه غذایی کودک خارج کنید. میتوانید از لبنیات شیر بز استفاده کنید. برای تقویت سیستم ایمنی نوزاد و سلامت عمومی وی باید او را با شیر خودتان تغذیه کنید. تا جایی که ممکن است منزل را تمیز نگه دارید. رعایت نظافت موجب میشود نوزاد از شر موریانه، گرد و غبار و هر آنچه نسبت به آن حساسیت دارد در امان باشد. لازم است حداقل روزی یک بار نوزادتان را به فضای باز و هوای آزاد ببرید. استفاده از آلوورا نیز گزینه مناسبی برای درمان اگزماست. آلوورا پوست را تسکین میدهد و اگزما را درمان میکند.

شما چه عوامل دیگری را در بهبود این موضوع دخیل می‌دانید؟ در بخش نظرات، تجربیات و راهکارهای خودتان را با سایر والدین در میان بگذارید.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه