شهرزاد: هیچ مادری روز اولی را که نی‌نی کوچولو شروع به غذا خوردن می‌کند، فراموش نخواهد کرد. دیدن صورت کوچولویش که بعد از خوردن اولین قاشق غذا غرق در لذت و شگفتی می‌شود، هر مادری را به پختن غذاهای خوشمزه، مقوی و سالم برای بچه‌هایی که تازه غذا خوردن را شروع کرده‌اند، تشویق می‌کند. پختن غذا برای بچه‌ها یکی از دغدغه‌های مادران است. این‌که غذا چطور باید باشد تا کوچولو آسیب نبیند، در چه ظرفی پخته شود و از چه موادی در آن استفاده شود، جزء نگرانی‌های مادران جوان و تازه‌کار است. در این شماره دستور ...

شهرزاد: هیچ مادری روز اولی را که نی‌نی کوچولو شروع به غذا خوردن می‌کند، فراموش نخواهد کرد. دیدن صورت کوچولویش که بعد از خوردن اولین قاشق غذا غرق در لذت و شگفتی می‌شود، هر مادری را به پختن غذاهای خوشمزه، مقوی و سالم برای بچه‌هایی که تازه غذا خوردن را شروع کرده‌اند، تشویق می‌کند. پختن غذا برای بچه‌ها یکی از دغدغه‌های مادران است. این‌که غذا چطور باید باشد تا کوچولو آسیب نبیند، در چه ظرفی پخته شود و از چه موادی در آن استفاده شود، جزء نگرانی‌های مادران جوان و تازه‌کار است. در این شماره دستور درست کردن دو غذایی را که به گفته خیلی از دکترها، فرزند شما به عنوان غذای اول و دوم خود خواهد خورد، خواهید خواند. با کمک این دستورها با نگرانی کمتری غذای فرزندتان را آماده خواهید کرد.

 

 

فرنی با شیر مادر

مواد لازم:

 

آرد برنج: یک قاشق غذاخوری سر صاف

شکر: یک قاشق مرباخوری سر صاف

شیر مادر: یک لیوان

 

اگر شیر مادر در دسترستان نیست می‌توانید از شیر پاستوریزه استفاده کنید. شیر پاستوریزه را 10 دقیقه بجوشانید و بعد بگذارید خنک شود. اگر از شیر مادر استفاده می‌کنید نیاز به جوشاندن آن نیست. آرد برنج را در شیر حل کنید و بعد آن را روی حرارت ملایم قرار دهید. به تدریح همه آرد برنج و شکر ار اضافه کنید و به هم بزنید تا کمی قوام بیاید. سپس شعله را خاموش کنید و بگذارید تا فرنی سرد شود.

 

نکته:

معمولا همه دکترها فرنی را به عنوان غذای اولی که شیرخوار باید در 6 ماهگی بخورد توصیه می‌کنند. فرنی باید با آرد برنج درست شود چون آرد برنج یکی از موادی است که امکان ایجاد حداقل آلرژی را برای کودک دارد. معمولا توصیه می‌شود فرنی را با شیر مادر درست کنید اما شما می‌توانید از شیر پاستوریزه هم برای درست کردن فرنی استفاده کنید.

 

 

سوپ پایه

مواد لازم:

 

گوشت بدون چربی: دو تکه خورشی

برنج: یک قاشق غذاخوری سر صاف

هویج: یک عدد متوسط

 

چربی گوشت را کاملا جدا کنید و بگذارید با کمی آب بپزد. هویج را کاملا بشویید، پوست بکنید، خرد کنید و در نیمه پخت به گوشت اضافه کنید. برنج را هم پاک کنید و بشویید و به سوپ اضافه کنید. وقتی همه مواد خوب پخته و نرم شد، آن‌ها را در غذاساز بریزید تا کاملا صاف و یکدست شود.

 

نکته:

این سوپ به عنوان اولین سوپ کودک تهیه می‌شود و از تمام سوپ‌هایی که در آینده برای فرزندتان درست می‌کنید، سبک‌تر است. معمولا این سوپ برای نیمه دوم 7 ماهگی توصیه می‌شود. دقت کنید موادی که برای درست کردن سوپ در نظر می‌گرید، کاملا شسته و ضدعفونی شده باشند.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه