افزایش روش های زایمان بدون درد و کاهش سزارین

جام جم:رییس جمعیت مامایی استان خراسان رضوی یکی از علل مهم ترویج سزارین در کشور را ترس مادران از زایمان دانست و گفت: افزایش آگاهی مردم و همچنین نهادینه کردن روش‌های زایمان بدون درد از راهکارهای مهم کاهش سزارین و ترویج زایمان طبیعی است.
 
افزایش روش های زایمان بدون درد و کاهش سزارین - تصویر 1
 
به منظور کاهش درد زنان و ترویج روش‌های زایمان بدون درد، از این پس مردان ایرانی شاهد تولد فرزندانشان در شماری از بیمارستانهای کشور خواهند بود. این مطلب در همایش "روشهای زایمان بدون درد با حضور همسر "در تالار ابن سینای مشهد اعلام شد که در آن حدود ۴۰۰ نفر از زوجین و علاقمندان حضور داشتند. نایب رییس جمعیت مامایی خراسان رضوی در همایش یادشده گفت: در کشورهای غربی حضور همسر در انجام زایمان از مدتها پیش در حال انجام است زیرا این امر هم باعث آرامش مادر در حین وضع حمل شده و هم اثرات روانی مطلوبی در نقش پدر شدن مرد دارد.
 
وی افزود: طی سالهای اخیر در راستای ترویج روشهای زایمان بدون درد در ایران قدمهایی برداشته شده، به طوریکه هم اکنون زایمان با حضور همسر ، زایمان در آب و یا استفاده از گاز انتونکس در برخی بیمارستانهای کشور به صورت آزمایشی در حال انجام است. وی جزییات بیشتری از اجرای این طرح و محل اجرای آن را بیان نکرد. وی، نهادینه کردن راههای زایمان بدون درد را از راهکارهای مهم کاهش شیوع سزارین در جامعه خواند و تصریح کرد: تمرینات ریلکسیشن (انجام حرکات عضلانی و تنفسی خاص) صوت درمانی، عطردرمانی، هیپنوتیزم، استفاده از گاز "انتونکس"، زایمان در آب، انواع ماساژها و حضور همسر در حین زایمان از شناخته ترین روشهای زایمان بدون درد است. او درباره استفاده از گاز انتونکس گفت که این ماده، مخلوطی از گاز اکسیژن و ?N۲o است، در این روش یک عدد ماسک که به کپسول متصل است به بیمار داده می شود و بیمار قبل از درد شروع به تنفس می کند. وی استفاده از این روش را راحت، بی خطر، بدون عارض و قابل گسترش و با کمترین هزینه دانست و گفت: طبق ارزیابی انجام شده، این گاز هیچگونه عارضه ای نداشته و حتی باعث اکسیژن رسانی بهتر به جنین و مادر می شود.
 
نیمی از زنان ایرانی با سزارین زایمان می کنند
رییس جمعیت مامایی استان خراسان رضوی هم در همایش روشهای زایمان بدون درد گفت: هم اکنون آمار سزارین در جامعه سیر صعودی داشته و حتی این رقم در بیمارستانهای دولتی بین ۴۰ تا ۵۰ درصد گزارش می شود. این در حالی است که این رقم طبق استانداردهای سازمان بهداشت جهانی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد است. وی با اشاره به تبعات و عوارض بسیار سزارین نسبت به زایم��ن طبیعی ، احتمال عفونت، خونریزی، تاخیر در بهبودی، لکه بینی و اثرات جراحت را از عوارض آن دانست. ایشان یکی از علل مهم ترویج سزارین در کشور را ترس مادران از زایمان دانست و گفت:افزایش آگاهی مردم و همچنین نهادینه کردن روشهای زایمان بدون درد از راهکارهای مهم کاهش سزارین و ترویج زایمان طبیعی است. به عقیده وی، همچنین باید امور مربوط به زایمان به ماماها سپرده شود و همانند کشورهای پیشرفته از طریق سیستم ارجاع پس از مشاوره یک ماما، جراح نسبت به سزارین اقدام کند.
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه