افزایش اشتها در طول بارداری نتیجه چیست؟

افزایش اشتها در طول بارداری نتیجه چیست؟

شهرزاد:به این فکر می‌کنید که آیا باردار هستید یا خیر؟ به بدنتان بیش‌تر توجه کنید. هورمون‌های بدن شما بسیار زودتر از آن‌که شما فکرش را بکنید، فعال می‌شوند. حتی پیش از آن‌که شما فرصت کنید از آزمایش‌های بارداری خانگی استفاده کنید. از سوی دیگر، برخی از نشانه‌های بارداری مانند بزرگ‌تر شدن سینه‌ها و نفخ شکم، مشابه نشانه‌هایی است که خانم‌ها در روزهای پیش از شروع دوره ماهانه خود مشاهده می‌کنند. این نشانه‌ها معمولا خانم‌ها را مطمئن می‌کند که باردار نیستند؛ اما اگر شما چند نشانه از نشانه‌هایی را که در این مقاله آمده است مشاهده کردید و دوره ماهانه شما هم عقب افتاده، به احتمال زیاد باردار هستید. می‌توانید خودتان را برای داشتن یک دختر یا پسر کوچک آماده کنید.

 

توجه داشته باشید که این مطلب برای زوج‌هایی نوشته شده است که تصمیم به بچه‌دار شدن گرفته‌اند و برای بچه‌دار شدن اقدام نیز کرده‌اند و در واقع منتظر نتیجه هستند.

 

افزایش اشتها در طول بارداری نتیجه چیست؟ - تصویر 1

 

بزرگ شدن سینه‌ها

 

بیش‌تر خانم‌های باردار از بزرگ شدن سینه‌هایشان شکایت می‌کنند. دلیل بزرگ شدن سینه‌ها این است که بافت سینه‌ها به هورمون، بسیار حساس است. وقتی هورمون پروژسترون وارد بدن خانم‌های باردار می‌شود، حجم خون در بدن افزایش می‌یابد و این حجم بالای خون باعث متورم شدن سینه‌ها می‌شود و سینه‌ها سنگین‌تر از حد معمول حس می‌شوند.

 

 

درد‌های شکمی

 

درد شکمی احساس خواهید کرد. این دردها بسیار شبیه دردهایی است که در روزهای قبل از آغاز دوره ماهانه‌تان تجربه می‌کنید، اما فرق این دردها این است که به دلیل نطفه‌گذاری در دیواره رحم ایجاد می‌شود. در واقع نطفه، در حال پیدا کردن جایی برای خود در دیواره رحم مادر است. ممکن است رحم شما نیز کمی بزرگ‌تر شود. در واقع رحم، خود را برای افزایش حجم اصلی در 9 ماه آینده آماده می‌کند.

 

 

ترشح‌های واژینال

 

بسیاری از خانم‌ها وقتی این ترشح‌ها را می‌بینند، گمان می‌کنند دوره ماهانه‌شان شروع شده است، اما در 25 درصد موارد، این ترشح‌ها، نشانه‌های قرار گرفتن نطفه در دیواره رحم است. اگر احساس کردید که زمان دوره ماهانه‌تان، کم‌تر از حد معمول شده است، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که آزمایش بارداری بدهید.

 

 

خستگی

 

اگر در تمام طول روز، احساس خستگی می‌کنید یا فکر می‌کنید بیش از آن خسته هستید که بتوانید به کارهای روزانه خود مانند ورزش کردن یا خرید کردن رسیدگی کنید، شاید شما موجود کوچکی را در درون خود دارید که بدن شما سعی دارد خود را با آن تطبیق دهد و این مسئله باعث می‌شود که همیشه احساس خستگی کنید. بعد از دو هفته، موجود کوچک سعی خواهد کرد از کالری بدن شما استفاده کند و این باعث می‌شود که انرژی ذخیره شده شما، در چشم برهم زدنی، تمام شود.

 

 

تیره شدن نوک سینه‌ها

 

اگر این روزها، متوجه تغییر در شکل ظاهری سینه‌های خود شده‌اید، ممکن است کودکی در راه داشته باشید. هورمون‌های دوره بارداری، بر فعالیت‌های سلول‌های نوک سینه‌ها نیز تأثیر می‌گذارد و موجب می‌شود رنگ آن‌ها تیره‌تر شود. البته آن دسته از خانم‌هایی که نوک سینه‌هایشان تیره‌تر است، ممکن است چندان متوجه این تغییر نشوند و شاید بعد از 10 هفته متوجه شوند.

 

 

حالت تهوع و استفراغ

 

اگرچه بعضی از خانم‌ها، تهوع و استفراغ صبحگاهی را که 85 درصد خانم‌های باردار تجربه می‌کنند، تجربه نمی‌کنند، اما معمولا پس از دو یا سه هفته، این تهوع صبحگاهی، از صبح زود سراغ خانم‌ها می‌آید. این حالت حتی ممکن است زمانی که شما در اتومبیل یا سوار هواپیما هستید، بیش‌تر باشد.

 

 

نفخ یا باد کردن شکم

 

نمی‌توانید زیپ شلوارتان را بالا بکشید؟ دلیلش این است که هورمون‌های پروستروژن، روند هضم غذا را در معده شما کند کرده است و این باعث می‌شود معده شما دچار نفخ شود. البته نفخ شکم در روزهای پیش از آغاز دوره ماهانه نیز سراغ خانم‌ها می‌آید، اما پس از شروع دوره ماهانه، برطرف می‌شود. اگر نفخ شکم شما بر طرف نشد و دوره ماهانه شما هم شروع نشد، بهتر است آزمایش بارداری بدهید.

 

 

افزایش دفعه‌های دفع ادرار

 

افزایش یافتن نوبت‌های دفع ادرار می‌تواند نشانه این باشد که کلیه‌های شما، فعالیت‌های خود را افزایش داده‌اند. کلیه‌ها در دوران بارداری، فعال‌تر می‌شوند. چون باید بدن را از وجود هرگونه مایع اضافی و مضر، پاک کنند. فعالیت کلیه‌ها در دوران پس از بارداری نیز ادامه دارد و پس از مدتی، به حال عادی بازخواهند گشت.

 

 

زیاد شدن اشتها

 

بدن شما ممکن است میل بیش‌تری به خوردن داشته باشد. چون به انرژی بیش‌تری نیاز دارد. بدن شما در این زمان، به کربوهیدرات بیش‌تری نیاز دارد.

 

 

سردرد

 

افزایش حجم خون در رگ‌ها که در دوران بارداری رخ می‌دهد، ممکن است موجب بروز سردرد شود. این سردردها در هفته‌های نخست بارداری رخ می‌دهد، اما به مرور که بدن شما با میزان هورمون وارد شده، هماهنگ می‌شود، این سردردها کاهش می‌یابد.

 

 

یبوست

 

همان هورمون‌هایی که موجب نفخ شکم می‌شوند، موجب می‌شوند که شما دچار یبوست شوید. چون روند هضم غذا در بدن شما کند شده است، ممکن است روند دفع غذا نیز کند شود. متأسفانه این مشکل، حتی تا هفته‌های بعدی نیز همراه شما خواهد بود.

 

 

تغییر خلق‌وخو

 

چون هورمون‌های بدن شما، کمی تغییر کرده‌اند، شما همیشه احساس خستگی زیاد می‌کنید و این خستگی باعث می‌شود خلق‌وخوی شما عوض شود. علاوه بر خستگی، سردرد‌ها، نفخ شکم، درد سینه و یبوست نیز موجب می‌شود خلق‌وخوی‌تان عوض شود. این‌طور فکر نمی‌کنید؟

 

 

افزایش دمای بدن

 

ممکن است صبح‌ها، دمای بدن شما افزایش یابد. معمولا این افزایش دما می‌تواند نشانه این باشد که نطفه در رحم شما در حال جای‌گیری است. بدن شما معمولا یک یا دو درجه، افزایش دما خواهد داشت. البته این افزایش دما در روزهای پیش از آغاز دوره ماهیانه نیز وجود دارد و بعد از آغاز دوره، قطع خواهد شد، اما اگر این افزایش دما در یک یا دو هفته قطع نشد، ممکن است دلیلش این باشد که شما کودکی در راه دارید.

 

بارداری
واژینال
استفراغ
یبوست
سینه
درد
شکم
خستگی
تهوع
اشتها
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه