رشد: میزان خودآگاهی کودکان بسیار اندک است. آنها ممکن است یک کار لذت بخش را با تمرکز زیاد تا مدتها ادامه دهند تا اینکه بالاخره خسته شوند. (مانند بازیهای رایانه‌ای) فعالیت طولانی بدون استراحت کافی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای سیستم تطابقی چشم و در نتیجه آزردگی آن گردد. مشکلات تطابقی ممکن است بصورت ثابت باقی ماندن توانایی واضح کنندگی چشم در یک فاصله معین و روی یک شی خاص روی دهد در این صورت ممکن است حتی پس از گذشت مدتی از کار اولیه، چشم قادر به تغییر توانایی تطابق خود به راحتی و سهولت و ب ...

رشد: میزان خودآگاهی کودکان بسیار اندک است. آنها ممکن است یک کار لذت بخش را با تمرکز زیاد تا مدتها ادامه دهند تا اینکه بالاخره خسته شوند. (مانند بازیهای رایانه‌ای) فعالیت طولانی بدون استراحت کافی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای سیستم تطابقی چشم و در نتیجه آزردگی آن گردد.

 

استفاده از رایانه و تاثیر آن بر بینایی کودک - تصویر 1

 

 

مشکلات تطابقی ممکن است بصورت ثابت باقی ماندن توانایی واضح کنندگی چشم در یک فاصله معین و روی یک شی خاص روی دهد در این صورت ممکن است حتی پس از گذشت مدتی از کار اولیه، چشم قادر به تغییر توانایی تطابق خود به راحتی و سهولت و برای همه فواصل لازم نباشد علاوه بر این بدلیل عدم جریان کافی اشک بر روی چشم که ناشی از کاهش پلک زدن در هنگام کار با رایانه است چشم دچار آزردگی و ناراحتی می شود . بالا قرار گرفتن نمایشگر رایانه نیز باعث تشدید این مشکل می گردد بازماندن بیش از حد چشم ها در این حالت باعث تبخیر بیشتر اشک و خشکی و ناراحتی چشم می شود.

 

بچه ها خیلی انعطاف پذیر هستند و این امکان وجود دارد که به مشکلاتی که در اثر استفاده از رایانه برای آنها ممکن است ایجاد گردد عادت نمایند برای مثال کودکی که صفحه نمایشگر رایانه اش بیش از حد روشن است ممکن است هیچگاه به تغییر تنظیمات نمایشگر یا نور محیط برای بدست آوردن شرایط بینایی بهتر فکر نکند در حالیکه این وضعیت(نور زیاد صفحه نمایشگر) می تواند باعث خشکی شدید چشم شود. به همین ترتیب کودکی که دچار تاری دید ناشی از نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم است مم��ن است تصور کند که همه همانطوری می بینند که او می بیند.

 

 

محیط کار بچه ها در خانه یا مدرسه اغلب فاقد نور مناسب می باشد. روشنایی لازم برای استفاده مناسب از رایانه نصف میزان نوری است که در یک کلاس موجود می باشد نور بیش از حد می تواند باعث اذیت شدید چشم ها گردد.


برای کودکی که مایل به استفاده از رایانه است به نکات زیر توجه فرمایید:

 

 

1. چشمان کودک را در فواصل معین مورد معاینه بینایی سنجی قرار دهید در صورت نیاز به عینک ، لنز تماسی یا هر درمان دیگر استفاده مداوم از آن را به کودک توصیه نمایید .

 

2. زمان استفاده از رایانه را برای کودک محدود نمایید برای هر یک ساعت استفاده پیوسته از رایانه حداقل ده دقیقه استراحت لازم است .

 

3. ارتفاع و سایر تنظیمات رایانه را به دقت کنترل نمایید. اندازه و قد کودک جایگاه نمایشگر و صفحه کلید را مشخص می نماید. در بسیاری موارد نمایشگر خیلی بالا قرار دارد ، صندلی خیلی کوتاه است و یا میز خیلی بلندتر از حد مورد نیاز برای کودک می باشد چاره بسیاری از مشکلات این چنینی استفاده از صندلی های دارای قابلیت تنظیم ارتفاع می باشد زیرا تغییر جایگاه نمایشگر همیشه امکانپذیر نیست.

 

4. میزان درخشندگی صفحه نمایشگر را بخوبی تنظیم نمایید.

 

 

5. میزان نور اتاق را کاهش دهید تاهم اندازه روشنایی صفحه نمایشگر رایانه گردد. برای کار راحت با رایانه ، کودکان به شرایطی متفاوت از بزرگسالان نیاز دارند. با کمی تلاش می توان از مطلوب بودن شرایط برای استفاده کودکان از رایانه اطمینان حاصل نمود و عادات خوب بینایی را در آنان تقویت نمود.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه