نی نی بان: استعداد بعضی از کودکان برای همه آشکار است اما بعضی دیگر استعدادهای پنهانی دارند که ممکن است به شکل پرحرفی، خیال‌بافی یا انرژی زیاد در آن‌ها ظهور کند. گاهی این نشانه‌ها در چگونگی بازی‌هایی چون معما، چیدن اشیا یا جدا کردن لوازم مکانیکی از هم خود را نشان می‌دهند. در این‌جا کارشناسان استعداد کودکان در مورد چگونگی درک این نشانه‌ها و کمک به شکوفا شدن‌شان به شما مطالبی می‌آموزند. کودک شما از حل کردن معما لذت می‌برد. او از حل انواع مختلف معما- پیچده، معماهای پلیسی، چیستان یا داستان‌های ...

نی نی بان: استعداد بعضی از کودکان برای همه آشکار است اما بعضی دیگر استعدادهای پنهانی دارند که ممکن است به شکل پرحرفی، خیال‌بافی یا انرژی زیاد در آن‌ها ظهور کند. گاهی این نشانه‌ها در چگونگی بازی‌هایی چون معما، چیدن اشیا یا جدا کردن لوازم مکانیکی از هم خود را نشان می‌دهند.

 

در این‌جا کارشناسان استعداد کودکان در مورد چگونگی درک این نشانه‌ها و کمک به شکوفا شدن‌شان به شما مطالبی می‌آموزند.

 

استعداد‌های پنهان کودکتان را کشف کنید (2) - تصویر 1

 

 

کودک شما از حل کردن معما لذت می‌برد

 

او از حل انواع مختلف معما- پیچده، معماهای پلیسی، چیستان یا داستان‌های رمزآلود لذت می‌برد. زمانی که او در حال حل کردن معمایی مشکل است احتمال این‌که اشتباه کند کم و احتمال این‌که هر تکه را در جای خودش یا حتی نزدیک آن بگذارد زیاد است.

 

این به چه معنی است: کودک شما ممکن است یک آموزنده تصویری باشد. او دوست دارد به تصاویر فکر کند و از استعداد خود برای تکمیل آن استفاده کند. او در آینده می‌تواند یک کارآگاه، باستان‌شناس یا دانشمندی محقق شود.

 

چگونه آن را پرورش دهیم: او را با حل معما سرگرم کنید اما فراموش نکنید که او به فعالیت‌های دیگری که احتیاج به راه‌حل‌های چند بعدی دارد، مثل پلکان مارپیچ نیز احتیاج دارد. در کنار آن از جداول متقاطع، بازی با کلمات، جدول معما و داستان‌های پر رمز و راز نیز استفاده کنید. یک کودک با سن بیشتر ممکن است به جستجوی زمین همسایه با نقشه یا قطب‌نما علاقه داشته باشد.

 

کودک شما احساس مسولیت می‌کند

 

کودک شما نسبت به چگونگی انجام کارها نظرات خوبی ارائه می‌دهد. او دوست دارد با سرگرمی‌ها‌، بازی‌های نمایشی و چیز‌های بیشتر دیگری برخورد کند.

 

این به چه معنی است: کودک شما ممکن است به طور طبیعی یک راهنما باشد که آن را در مدرسه، ورزش و دیگر جنبه‌های زندگی به‌کار گیرد. او ممکن است برای دیگران الهام‌بخش باشد، مناظره را از زاویه متفاوتی ببیند و برای گروه بهترین ایده‌ها را مطرح کند. در آینده چه اتفاقی می‌افتد؟ او برای رهبری در تجارت، سیاست، سازماندهی اجتماعی و دلالی ساخته شده است.

 

چگونه آن را پرورش دهیم: تا جایی که می‌توانید به او اجازه رهبری دهید. او شاید از شما بخواهد که رد پای او را در پیاده‌روی دنبال کنید. او را در فعالیت‌های خانگی مثل سفره انداختن شرکت دهید و بگذارید وسایل اتاق‌اش را آن طور که دوست دارد، مرتب کند.

 

تا جایی که امکان دارد گزینه‌های گوناگون را به او نشان دهید و از او بخواهید تا تصمیم بگیرد. بگویید «ما باید به داروخانه، پمپ بنزین و کتابخانه برویم. به نظر تو کدام را اول انتخاب کنیم؟» وقتی به فروشگاه می‌روید، لیستی از لوازم مورد نیاز را تهیه کنید و از او بخواهید آن‌ها را برای شما جمع‌آوری کند. او احتیاج به فرصتی دارد تا به‌طور واقعی در کار‌ها شرکت کند.

 

از او در حل مشکلات خانوادگی کمک بگیرید: «ما همیشه برای شنا دیر می‌رسیم، می‌توانی راهی را برای به موقع رسیدن پیشنهاد کنی؟» در این سن، شما می‌توانید حتی یک جلسه خانوادگی بگذارید و به او اجازه شرکت دهید.

 

او را نسبت به حس رهبری که دارد راضی نگهدارید اما مطمئن شوید که او می‌داند شما مسئولیت امنیت و شرایط سختی که پیش می‌آید را به عهده خواهید گرفت. به او مفهوم نوبت گرفتن، انتخاب و گوش کردن را بیاموزید، در این صورت او کمتر در میان همبازی‌هایش احساس بیگانگی می‌کند.

 

کودک شما قادر به توقف نیست

 

او دوست دارد تمام کارها را پیش ببرد یا حداقل شروع کند. او از هر چیزی لذت می‌برد، البته اگر تحرک در آن وجود داشته باشد.

 

این به چه معنی است: کودک شما را می‌توان آموزنده فیزیکی یا حرکتی- بدنی نامید که به بهترین شکل اطلاعات را دریافت و بیشترین لذت را از فعالیت‌های پر از حرکت و جنبش‌ می‌برد.

 

او امکان دارد در کلاس‌های ورزش، رقص، موسیقی شرکت کند و مهارت‌های بالایی را از خود در این زمینه‌ نشان دهد. او تمایل به شغل‌هایی بدون محدودیت چون معلم و نگهبان پارک دارد یا می تواند از بهترین مهارت‌های دستی‌اش به عنوان یک سرآشپز استفاده کند.

 

چگونه آن را پرورش دهیم: مطمئن شوید در برنامه روزانه او به مقدار کافی فعالیت فیزیکی وجود دارد. افراد پر جنب و جوش به آسانی کسل می‌شوند، بنابراین برنامه‌های او را طوری ترتیب دهید که سرحال بماند. این کودکان ممکن است از کاوش در موسیقی از طریق رقص لذت ببرند. بنابراین به آن‌ها فرصت دهید بخوانند و برقصند. برای کودکانی که دوست دارند با دست‌هایشان کار کنند فعالیت‌هایی چون طراحی، نقاشی، مهره‌سازی و مجسمه‌سازی ترتیب دهید.

 

بعضی از کودکان احساس می‌کنند که بهترین فکرها زمانی به سراغ‌شان می‌آید که در اطراف در حال چرخش‌اند. شما باید به او اجازه دهید که مثلا به روی توپ پلاستیکی کوچک‌اش بنشینید و تکالیف‌اش را انجام دهد. برای این کودک پرجنب و جوش بسیار مهم است که شما محیطی آرام قبل از خواب را برایش فراهم کنید. یک یا دو ساعت قبل از خواب، به او غذاهایی سبک مثل شیر و غلات سبوس‌دار بدهید، سپس او را به دستشویی ببرید و در تخت برایش کتاب بخوانید تا بخوابد. گوش دادن به موسیقی آرام در تاریکی شب نیز می تواند به آرامش کودک شما کمک کند.

 

استعداد کودک‌تان هنوز برای شما پنهان است

 

اگر شما هیچ کدام از این نشانه‌ها را در کودک‌تان مشاهده نکردید، برای یافتن استعداد پنهان‌اش دوباره تلاش کنید. او را با فعالیت‌های مختلفی که فکر می‌کنید برایش جالب است، سرگرم کنید اما از برنامه‌های بیش از حد معمول خودداری کنید. به اندازه کافی به او وقت آزاد برای کتاب خواندن و فکر کردن بدهید. بگذارید ایده‌هایش شکوفا شوند. شما با فرصت‌هایی که به او می‌دهید و با گذشت زمان به استعداد‌های پنهان او پی خواهید برد.

 

از خانواده‌های دیگر در مورد زندگی کودک‌تان نظر بخواهید، این راه به شما بینشی تازه خواهد داد. معلم او ممکن است از علاقه کودک‌تان به پیانو یا در مورد توانایی او در یادگیری اسامی مختلف گیاهان یا گل‌ها آگاه شده باشد.

 

با آگاهی از زمینه‌هایی که او استعدادی طبیعی در آن دارد، می‌توانید به او فرصت دیده شدن، شنیده شدن و فهمیده شدن را بدهید. اما هدف نهایی شما این است که او را همان گونه که هست دوست بدارید و او را در رسیدن به توانایی‌هایش یاری می‌کنید.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه