استعداد‌های پنهان کودکتان را کشف کنید (1)

استعداد‌های پنهان کودکتان را کشف کنید (1)

نی نی بان: استعداد بعضی از کودکان برای همه آشکار است اما بعضی دیگر استعدادهای پنهانی دارند که ممکن است به شکل پرحرفی، خیال‌بافی یا انرژی زیاد در آن‌ها ظهور کند. گاهی این نشانه‌ها در چگونگی بازی‌هایی چون معما، چیدن اشیا یا جدا کردن لوازم مکانیکی از هم خود را نشان می‌دهند.

 

در این‌جا کارشناسان استعداد کودکان در مورد چگونگی درک این نشانه‌ها و کمک به شکوفا شدن‌شان به شما مطالبی می‌آموزند.

 

استعداد‌های پنهان کودکتان را کشف کنید (1) - تصویر 1

 

کودک شما به چیدن اشیا علاقه دارد

 

 او جوراب‌هایش را جفت می‌‌کند، ماشین‌‌های اسباب بازی‌اش را در یک ردیف می‌چیند یا اشیا را بر اساس رنگ، اندازه یا شکل‌شان دسته‌بندی می‌کند. او همچنین به اشیا منظم و سازمان‌یافته علاقه نشان می‌دهد.

 

این به چه معنی است: لیندا پاور لویتن، کارشناس پرورش استعداد می‌گوید: کودک شما ممکن است یک آموزنده شنیداری ترتیبی باشد، یعنی که او یک متفکر تحلیلی و سازمان‌یافته است که به جزییات توجه می‌کند. او به دنبال الگوها می‌گردد که این اغلب نشانه‌ای زودهنگام از استعداد او در ریاضیات و علوم است.

 

چگونه آن را پرورش دهیم: به دنبال برنامه و بازی‌هایی باشید که شامل الگو و تطبیق‌سازی است، مثل مهره ساختن یا کارت‌های بازی یا به او یاد دهید که آمار ورزشی را دنبال کند. کودکی که از چیدن و دسته‌بندی اشیا لذت می‌برد ممکن است به بازدید از موزه‌های تاریخ طبیعی یا حفاری‌های باستان‌شناسی نیز علاقه نشان دهد.

 

مسئولیت چیدن ظروف نقره یا شمع‌های روی قفسه را به او دهید و از او بخواهید جای کوزه را تغییر دهد و سکه‌ها را دسته‌بندی کند.

 

کودک شما بیوقفه حرف میزند

 

جودی گالبرایت، نویسنده کتاب شما می‌دانید کودک شما با استعداد است می‌گوید ممکن است کودک پر حرف شما لغات سخت را بلد باشد، داستان بسازد و اشتباهات تلفظی و گرامری اندکی داشته باشد... او شاید خیلی تند حرف بزند و اغلب آن‌قدر پرحرفی کند تا به خواب رود یا این‌که بخواهد در بحث‌ها آخرین نفر باشد که سخن می‌گوید.

 

این به چه معنی است: مهارت گفتاری می‌تواند نشانه‌ای زودرس از کودک با استعداد شما باشد. او همچنین نشانه‌ای از موفقیت او در مدرسه و دیگر ابعاد زندگی است. کودک‌هایی با این مهارت‌ها ممکن است روزی حرفه‌هایی چون حقوق و روزنامه‌نگاری انتخاب کنند.

 

چگونه آن را پرورش دهیم: از کودک خود بخواهید داستان‌ها را برایتان بخواند. زمانی که خودش شروع به نوشتن کرد، به او پیشنهاد دهید که آن‌ها را به روی کاغذ بنویسد. شما می‌توانید آنچه را که او شرح داده است، به کتاب تبدیل کنید. با او حرف بزنید و افکارش را به روی نوار یا ویدئو ضبط کنید. کودکان در این سن بازتاب خوبی از خود نشان خواهند داد. (از کودک‌تان بخواهید آنچه در ذهن خود دارد را بنویسد یا طراحی کند، این راه نیز می‌تواند به شما کمک کند).

 

در راستای آموزش گفتاری و نوشتاری، به او یاد دهید که شنونده خوبی نیز باشد.

 

اغلب به کتابخانه‌ها بروید و کتاب‌هایی را انتخاب کنید که کودک‌تان را به رقابت وا می‌دارد. او ممکن است نسبت به دیگر کودکان کتاب‌هایی با لغات بیشتر و تصاویر کمتری را ترجیح دهد.

 

او را تشویق کنید تا به آنچه می‌خواهد بگوید، فکر کند. به تفکر و بحث‌هایش گوش دهید اما اگر او سخنگویی خستگی‌ناپذیر است، برای او محدودیت زمانی قائل شوید.

 

به خاطر دیگران، زمانی در روز را به سکوت اختصاص دهید.

 

کودک شما با هرچیزی خود را سرگرم می‌کند

 

او می‌خواهد بفهمد که اشیا چگونه کار می‌کنند. او دوست دارد با دکمه‌ها و کلید‌ها سرگرم  شود یا ممکن است اشیا را جدا و سپس سعی کند آن‌ها را دوباره به هم متصل کند. در این صورت کودک شما به ماشین‌‌آلات علاقمند است.

 

این به چه معنی است: کودک شما شاید یک آموزنده تصویری است. کودکی که از تعمیر کردن لذت می‌برد ممکن است در آینده مکانیک، مهندس، مخترع یا دانشمند شود. او ممکن است هر چیزی را از تله موش گرفته تا لپ تاپ طراحی کند.

 

چگونه آن را پرورش دهیم: برای سازنده خود اسباب‌بازی‌هایی فراهم کنید تا بتواند طرح خود را خلق، آن را از هم جدا، یا که آن را دوباره بسازد. همچنین او را تشویق کنید تا با قرقره‌های نخی، جعبه‌های خالی یا هر چیزی که اطراف خانه می‌یابد، چیز‌هایی نو بسازد.

 

از زمین‌ها و مراکز بازی که آزمایش‌هایی قابل استفاده برای کودکان دارند، دیدن کنید. به او لوازم ایمنی دهید تا با آن‌ها بازی کند مثل قفل و کلید، ساعت زنگی قدیمی یا سرخ‌کن قدیمی (البته از برق کشیده باشد) در این صورت کودک شما با کشف این‌که آن‌ها چگونه کار می‌کنند خشنود خواهد شد. زمانی که بیرون از خانه هستید به او دیگر لوازم مکانیکی مثل چراغ راهنما را نشان دهید.

 

مراقب کودک‌تان باشید زیرا این‌ها کودکانی هستند که می‌خواهند به ابزار‌های برقی نزدیک شوند و با فرو بردن چاقویی در کلید برق از چگونگی کارکرد آن آگاه شوند.

 

کودک شما خیال‌باف است

 

او در جهان خودش فرو می‌رود و با موجودات خیالی ارتباط برقرار می‌کند. از نقاشی کردن و نقش بازی کردن در اوقات فراغت لذت می‌برد یا ایده‌های زیادی برای تقسیم کردن دارد. او از اشیا به روشی جدید و غیرعادی استفاده می‌کند. (مثل با کفش بیل زدن یا در آن چیز‌هایی را مخفی کردن). ایده‌های کودکانه او را بپذیرید و به روشی خلاقانه برای حل مشکلات‌اش بیاندیشید. امکان دارد که او سوال‌های بی‌پایانی مطرح کند مثل این‌که «آسمان چرا آبی است؟»

 

این به چه معنی است: ممکن است کودک خیال‌باف شما به نظر حواس‌پرت بیاید اما شاید او در حال خیال‌بافی ایده‌هایی بزرگ است. این عمل خلاقیت یا استعداد او را نشان می‌دهد. اگر زندگی روزمره برای این دسته از کودکان کسل‌کننده به نظر آید، در این صورت آن‌ها به دنیای خیالی خود سفر کرده و زمانی سخت را به جدا کردن جهان واقعی از جهان غیر واقعی اختصاص می‌دهند.

 

کودک شما در مسیر خود ممکن است کار‌هایش را همچون یک هنرمند، بازیگر، نویسنده، فیلمنامه‌نویس یا طراح مد و دکوراسیون داخلی انجام دهد یا که از خیال و مهارت‌های حل مشکلات‌اش به روشی نو در هنر و علم استفاده کند.

 

چگونه آن را پرورش دهیم: از خلاقیت کودک‌تان، به هر شکلی که هست، تعریف کنید. برای هنرمند کوچک خود لوازم بسیاری فراهم کنید تا تخیل‌اش را پرورش دهد. برایش موسیقی پخش کنید، آواز بخوانید و با او پروژه‌های علمی را آزمایش کنید.

 

او را به نمایش و کنسرت‌ها ببرید، با او به قصه‌های افسانه‌ای گوش دهید و برای او لوازم لازم (و یک تماشاگر) جهت اجرایش فراهم کنید.

 

کودک شما ممکن است از کتاب‌های علمی- تخیلی لذت ببرد؛ در این صورت از یک کتابدار برای تهیه کتابی متناسب با سن او کمک بگیرید.

 

اگر برایتان سخت است به تمام سوال‌های کودک‌تان پاسخ دهید، نگران نباشید. شما می‌توایند به آسانی یک پروژه برای یافتن راه حل در کنار او ترتیب دهید.

استعداد
خلاقیت
پرورش
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه