نی نی بان: احتمال تولد کودکان دوقلو یا چند قلو چقدر است؟ در سال 2010 در آمریکا از هر 30 زایمان یکی دوقلو بود، یعنی حدود 3. 3% و از 726 زایمان، یکی 3 قلو یا بیشتر بود. بیش از 30 سال قبل، سرعت زایمان دوقلوها تا حدود 76 % افزایش یافت. سرعت زایمان چند قلوها نیز در سال 1980 تا 1998 سه برابر شد اما پس از آن کاهش یافت. چه عواملی موجب بارداری چندقلو می‌شود؟ بخشی از آن مربوط به خواسته خود زنان است که می‌خواهند در سن بالا باردار شوند. زمانی که سن شما بالا می‌رود، تغییراتی در هورمون‌ها به‌وجود می‌آی ...

نی نی بان: احتمال تولد کودکان دوقلو یا چند قلو چقدر است؟ در سال 2010 در آمریکا از هر 30 زایمان یکی دوقلو بود، یعنی حدود 3.3% و از 726 زایمان، یکی 3 قلو یا بیشتر بود.

بیش از 30 سال قبل، سرعت زایمان دوقلوها تا حدود 76 % افزایش یافت. سرعت زایمان چند قلوها نیز در سال 1980 تا 1998 سه برابر شد اما پس از آن کاهش یافت.

 

احتمالات دوقلوزایی، همزمان منتظر چند فرزند باشید - تصویر 1

 

چه عواملی موجب بارداری چندقلو می‌شود؟ بخشی از آن مربوط به خواسته خود زنان است که می‌خواهند در سن بالا باردار شوند. زمانی که سن شما بالا می‌رود، تغییراتی در هورمون‌ها به‌وجود می‌آید که باعث می‌شود بدن  شما هر بار بیش از یک تخمک آزاد کند. و حتما می‌دانید که هر یک تخمک به معنی یک کودک است.

اما بیشتر زایمان‌های چند قلو به دلیل مصرف داروها و محصولات کمک باروری است که به زنان در تخمک‌گذاری کمک می‌کند. این درمان‌ها به شدت احتمال بارداری چند قلو را برای زنان افزایش می‌دهد.

بارداری چند قلو در دهه اخیر کاهش یافته ، که این شاید به دلیل تصفیه شدن داروهای بارداری است.

در حال حاضر احتمال تولد دوقلوهای همسان (زمانی که یک تخمک بارور شده به دو قسمت تقسیم شود) یک از  285 است. این سرعت در دهه اخیر تغییر نکرده و به طور قابل توجه‌ای در جهان ثابت است.

 

با توجه به مصرف داروهای بارداری، احتمال بارداری چند قلو چقدر است؟

بستگی به نوع درمان بارداری دارد. ��اروهای باروری تخمدان شما را تحریک می‌کند و احتمال آزاد شدن چند تخمک را در یک زمان افزایش می‌دهد.

اگر شما از روش لقاح آزمایشگاهی استفاده کرده‌اید، احتمال بارداری چند قلو برای شما 20% تا 40% است.

لقاح داخل رحمی که با استفاده از سرنگ داخل رحم قرار گرفته است، تنها نوع درمان بارداری است که احتمال بارداری چند قلو را افزایش نمی‌دهد. اما بیشتر زنانی که این روش را پیش می‌گیرند از داروهایی استفاده می‌کنند که این احتمال را به‌وجود می‌آورد.

داروهای باروری و درمان‌های دیگر در درجه اول احتمال بارداری دوقلوهای غیر همسان را افزایش می‌دهد. یعنی دو تخمک با دو اسپرم مختلف بارور می‌شوند. اما شواهد نشان می‌دهد زنانی که از درمان‌های باروری خاصی چون لقاح آزمایشگاهی استفاده می‌کنند، احتمال بارداری دوقلوهای همسان آن‌ها بیشتر است.

 

چه احتمال‌های دیگری برای بارداری چند قلو وجود دارد؟

عوامل مختلفی وجود دارد که بر احتمال تولد دوقلوهای ناهمسان تاثیر می‌گذارد:

 

ژنتیک: اگر شما دوقلو هستید یا حتی دوقلویی در خانواده خود دارید، احتمال این‌که دوقلو باردار شوید، زیاد است.

 

سن: هر چه سن شما بیشتر شود، احتمال بارداری دوقلو یا چند قلوهای ناهمسان برای شما بیشتر می‌شود. زنان بالای 35 سال هورمون‌های فولیکول بیشتری از زنان جوان‌تر تولید می‌کنند. از طرف دیگر افزایش سطح این هورمون نشانه‌ای از کاهش باروری است. این هورمون همچنین یک تخمک را بالغ می‌کند تا برای تخمک‌‌گذاری ماهیانه آماده شود و زنانی که این هورمون را بیشتر دارند، به احتمال زیاد بیش از یک تخمک در هر دوره آزاد می‌کنند. اگرچه احتمال بارداری زنان مسن‌ کم است، اما اگر باردار شوند، احتمال بارداری دوقلو برای آن‌ها بیشتر است.

 

سابقه بارداری دوقلو: اگر شما یک بار دوقلوهای ناهمسان به دنیا آورده‌اید، احتمال دوباره آن در آینده نیز وجود دارد.

 

تعداد زایمان: هر چه تعداد بارداری شما بیشتر باشد، احتمال بارداری دوقلوهای شما نیز افزایش خواهد یافت.

 

نژاد: تولد دوقلوها در آمریکای آفریقایی‌تبار رایج و در اسپانیا و آسیا کمتر است.

 

نوع بدن: احتمال بارداری دوقلو در زنان قد بلند و درشت بیشتر از زنان ریزاندام است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه