مهر: کودک هم‌زمان با افزایش سن در می‌یابد که تکلم وسیله‌ای ضروری برای کسب پذیرش گروه همسالان و همچنین وسیله‌ای ضروری برای ارتباط با بزرگسالان است. کودکان در مسیر رشد درمی‌یابند که شیوه‌های ساده‌تر ارتباط مانند گریه کردن یا استفاده از اشارات و حرکات از نظر اجتماعی قابل قبول نیست و از این طریق نمی‌توانند مورد قبول گروه همسالان قرار گیرند یا به خوبی با بزرگسالان ارتباط برقرار کنند، بنابراین سعی می‌کنند تکلم خود را به سرعت پیشرفت دهند. تکلم کودکان در جنبه‌های مختلف پیشرفت می‌کند:. خزانه لغات: ...

مهر: کودک هم‌زمان با افزایش سن در می‌یابد که تکلم وسیله‌ای ضروری برای کسب پذیرش گروه همسالان و همچنین وسیله‌ای ضروری برای ارتباط با بزرگسالان است. کودکان در مسیر رشد درمی‌یابند که شیوه‌های ساده‌تر ارتباط مانند گریه کردن یا استفاده از اشارات و حرکات از نظر اجتماعی قابل قبول نیست و از این طریق نمی‌توانند مورد قبول گروه همسالان قرار گیرند یا به خوبی با بزرگسالان ارتباط برقرار کنند، بنابراین سعی می‌کنند تکلم خود را به سرعت پیشرفت دهند.

 

تکلم کودکان در جنبه‌های مختلف پیشرفت می‌کند:

 

خزانه لغات: خزانه لغات عمومی کودکان به طور روزانه افزایش پیدا می‌کند. خزانه لغات کودکان از طریق مدرسه، مطالعه، مکالمه با دیگران و استفاده ازتلویزیون افزایش پیدا می‌کند. یک دانش آموز کلاس اول به طور متوسط بین 20 تا 24 هزار کلمه می‌داند. کودک زمانی که به کلاس اول راهنمایی برسد تقریبا حدود 50 هزار لغت را می‌داند.

 

کودکان مدام نه تنها کلمات تازه و جدید را یاد می‌گیرند بلکه برای کلمات قدیم خود نیز معانی جدید پیدا می‌کنند و در نتیجه خزانه لغات آن‌ها رشد بیشتری می‌کند. کودکان دارای خزانه لغات عمومی و خزانه لغات اختصاصی هستند. خزانه لغات عمومی آن دسته از لغات است که به طور عمومی از آن‌ها استفاده می‌شود و منظور از خزانه لغات اختصاصی کلماتی است که معانی ویژه و موارد استفاده محدود دارند. نمونه‌ای از خزانه لغات اختصاصی کودکان عبارتند از لغات مربوط به آداب و معاشرت.

 

البته به طور کلی دختران در مقایسه با پسران خزانه لغات خود را بیشتر گسترش می‌دهند و این گسترش در لغات مربوط به رنگ‌ها افزایش بیشتری دارد زیرا معمولا آن‌ها به لباس‌ها و یا فعالیت‌هایی که مستلزم استفاده از رنگ‌هاست مانند عروسک‌بازی و تزئین و آرایش کردن عروسک علاقه بیشتری دارند در حالی که خزانه لغات پسران در زمینه لغات عامیانه و فحش از دختران افزایش بیشتری دارد.

 

درک و فهم زبان: همان‌طور که علاقه کودک به تعلق و پیوستگی به گروه همسالان افزایش پیدا می‌کند به ارتباط با اعضای گروه نیز علاقه بیشتری پیدا می‌کند. کودکان به زودی در می‌یابند که زبان وسیله مهمی برای ارتباط هر چه بیشتر و معنادارتر با اعضای گروه است، بنابراین برای پیشرفت در فهم و درک زبان تمایل بیشتری نشان می‌دهند.

 

برای آن‌که کودک در درک زبان پیشرفت کند، یکی از شیوه‌های مهم آموزش تمرکز حواس است. کودکان در مسیر رشد در می‌یابند که برای موفقیت در تحصیل و ارتباط با همسالان و بزرگسالان باید توجه کافی به آنچه در پیرامون آن‌ها می‌گذرد، داشته باشند و از حواس خود به خوبی استفاده کنند. تمرکز حواس کودک می‌تواند به وسیله گوش دادن و تماشای تلویزیون افزایش یابد.

 

راه دیگر این‌که کودک از زبان درک بیشتری داشته باشد پاسخ به پرسش‌های کودک است. کودکان در پرسیدن سوالات خود درباره یک لغت یک عبارت یا یک جمله بی‌معنی، تردید و تاملی به خود راه نمی‌دهند و از این طریق درک خود را از زبان گسترش می‌دهند.

 

روش دیگر رشد درک زبان، پیدا شدن «تکلم اجتماعی» به جای «تکلم خود مرکزی» است. تکلم کودک اول بر محور «خود» او دور می‌زد. او تنها درباره خودش صحبت و فکر می‌کند، اما کم‌کم کودک به جای سعی در تکلم و صحبت بیشتر به گفتار دیگران گوش می‌دهد و به عبارت دیگر گفتار آن‌ها بیشتر اجتماعی می‌شود و همین دلیل مهمی برای رشد درک زبان کودک است.

 

پرگویی و زیاد حرف زدن که از خصوصیات تکلم در اوایل کودکی است به تدریج جای خود را به کنترل و انتخاب بیشتر در تکلم می‌دهد. تکلم کودکان همراه با افزایش سن به طور تصاعدی کم و کمتر می‌شود. آن‌ها در ابتدای ورود به مدرسه اغلب پرگویی و زیاد حرف زدن را ادامه می‌دهند ولی به تدریج در می‌یابند که به ویژه در محیط کلاس به آن‌ها اجازه داده نمی‌شود هر زمان که خواستند صحبت کنند.

 

کودکان با قرار گرفتن در بین کودکان همسال خود نیز در می‌یابند که صحبت زیاد همسالان را آزرده خاطر می‌سازد و این باعث سلب پذیرش اجتماعی از آن‌ها خواهد شد. البته دختران در مقایسه با پسران به طور فزاینده‌ای بیشتر صحبت می‌کنند و معمولا خزانه لغات غنی‌تری دارند. شاید علت کم صحبت کردن پسران این باشد که آن‌ها در می‌یابند زیاد صحبت کردن با نقش جنسی آن‌ها همخوانی ندارد.

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه