آسیب‌های احتمالی زایمان طبیعی را بشناسید

آسیب‌های احتمالی زایمان طبیعی را بشناسید
جام جم آنلاین: انتخاب روش زایمان یكی از مهم‌ترین دغدغه‌های مادران است. ترس از زایمان طبیعی و تفكر اشتباه مادران، آنها را به سمت سزارین سوق می‌دهد؛ به همین دلیل نیز آمار سزارین در كشور افزایش یافته است.
 
آسیب‌های احتمالی زایمان طبیعی را بشناسید - تصویر 1
 
اما انتخاب روش زایمان نه تنها مادر، بلكه نوزاد را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.
 
دكتر ثریا عالمی، جراح و متخصص بیماری های زنان و زایمان در این باره به «جام جم» می گوید: «بسیاری از مادران تصور می كنند نوزادی كه به روش سزارین به دنیا بیاید، باهوش تر از سایر بچه هاست. آنها عقیده دارند عدم وجود درد و فشارهایی كه در زایمان طبیعی وجود دارد باعث باهوش تر شدن نوزاد می شود. در حالی كه هیچ تحقیقی تاكنون نتوانسته این موضوع را ثابت كند.»
 
وی بر این اساس تاكید می كند باهوش تر شدن بچه ها دلیل مناسبی برای انتخاب روش زایمان نیست.
 
آسیب های زایمان
 
این پزشك متخصص به آسیب هایی كه ممكن است حین زایمان به بچه وارد شود، اشاره كرده و می گوید: «در زایمان طبیعی ممكن است آسیب هایی مانند شكستگی استخوان كتف، شكستگی بازو، فلج بازو، دررفتگی لگن یا آسیب به سر نوزاد و خونریزی های سر بچه به وجود آید. ولی در اصل خیلی از این عوارض و مشكلات مادرزادی هستند.
 
به این معنی كه نوزاد دررفتگی لگن را به صورت مادرزادی داشته و به صورت اتفاقی با زایمان طبیعی همراه شده و تصور می شود این مشكل ناشی از زایمان است.»
 
دكتر عالمی یادآور می شود: «آسیب به بازو و شبكه عصبی بازو در زایمان طبیعی بیشتر مشاهده می شود. این مشكلات نیز به دلایل خاصی مانند درشت بودن جنین پیش می آید.»
 
وی با ذكر این نكته كه گاهی برخی از عوارض را به اشتباه به زایمان طبیعی یا سزارین نسبت می دهند، توضیح می دهد: «تحقیقات نشان داده است در بسیاری از مواقع فلج مغزی هیچ ربطی به نوع زایمان ندارد.
 
شاید حتی بچه این مشكل را به صورت مادرزادی داشته باشد یا حتی قبل از شروع دردهای زایمانی به دلیلی خاص خون رسانی به جنین كاهش یافته و اكسیژن به او نرسد و در نتیجه چنین مشكلی ایجاد شود.
 
در چنین شرایطی مشكل اینجاست كه نمی توان براحتی اثبات كرد د��یل اصلی بروز این مساله چیست.»
 
به گفته وی شكستگی كتف یا همان استخوان ترقوه نیز مشكل دیگری است كه می تواند قبل از زایمان ایجاد شده باشد.
 
ممكن است استخوان داخل شكم مادر جوش نخورده باشند و پس از تولد، آن را به زایمان طبیعی نسبت دهند.
 
دكتر عالمی می گوید: «البته در برخی موارد نیز دیر رسیدن پزشك، حاضر نبودن بالای سر مادر و عدم كنترل مداوم توسط پزشك، می تواند دلیلی برای بروز چنین مشكلاتی باشد.»
 
وی می افزاید: «آسیب به سربچه، به دلیل فشارهایی كه حین زایمان به او وارد می شود به شكل خونریزی داخل مغز یا زیر پوست نیز در زایمان طبیعی و بخصوص زایمان های سخت شایع تر است.»
 
سلامت نوزاد در سزارین
 
دكتر عالمی به خطرات و عوارض روش سزارین هم اشاره كرده و می گوید: «در زایمان به روش سزارین ممكن است تیغی كه جراح برای بریدن رحم استفاده می كند، باعث آسیب به كودك شود.
 
البته مواردی مانند فلج بازو یا شكستگی بازو در سزارین هم دیده می شود.
 
اما همان طور كه گفته شد ممكن است بچه این مشكلات را از قبل داشته باشد و هیچ كدام از این مشكلات دلیلی بر دخالت مادر در تصمیم پزشك برای تعیین نوع و روش زایمان نیست.»
 
این پزشك متخصص زنان تاكید می كند: «این پزشك است كه می تواند با بررسی همه جوانب مشخص كند زایمان طبیعی برای مادر و كودك مناسب است یا سزارین؛ بنابراین دخالت در تصمیم پزشك و واداشتن او برای روش مورد علاقه مادر، ممكن است عواقب جبران ناپذیری برای هر دو در پی داشته باشد.»
 
این نكته را هم باید در نظر داشت كه تمام مقالات علمی زایمان طبیعی را توصیه می كنند؛ مگر در مواردی خاص كه پزشك متخصص احتمال بروز مشكلاتی را در اثر زایمان طبیعی می دهد.
 
در حقیقت خانم بارداری كه می خواهد زایمان كند، در صورتی كه هیچ مشكلی وجود نداشته باشد باید تنها به زایمان طبیعی فكر كند.
 
به این معنا كه سزارین تنها در مواقعی كاربرد دارد كه زایمان طبیعی خطراتی را برای مادر و جنین ایجاد می كند.
زایمان
سزارین
بارداری
مادر
آسیب
سر
لگن
فلج
نوزاد
تیغ
آلودگی
زایمان طبیعی
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه