آزمایشات جالب علمی برای کودکان

نی نی بان: یادگیری می‌تواند سرگرم کننده باشد! کودکان از کشف کردن جهان اطرافشان لذت می‌برند. می‌توانید از مادران این را بپرسید که کودکانشان چگونه در آشپزخانه به کشف مواد غذایی می‌پردازند.

 

شما می‌توانید قدم را کمی فراتر بگذارید و با این آزمایشات رنگی کودکتان را در هر سنی که هست، خشنود کنید. با استفاده از مواد غیر سمی مانند جوش شیرین، روغن سبزیجات و آب، حتی کوچک‌ترین فرد خانوده شما نیز می‌تواند در این آزمایش شرکت کند. در این روش کودکان خود به خود یاد خواهند گرفت و از این یادگیری نیز لذت خواهند برد.

 

فیلتر قهوه رنگی

 

مواد لازم: فیلتر قهوه، دستمال لوله‌ای، قطره چکان و رنگ زرد و آبی (یا رنگ غذا)

 

یک فیلتر قهوه گرد را روی دستمال کاغذی قرار داده و چند قطره از یک رنگ را روی آن بریزید. سپس چند قطره از رنگ دیگر را روی آن بریزید و ببینید چه اتفاقی می‌افتد.

 

قرمز، زرد و آبی رنگ‌های اصلی هستند. با مخلوط کردن آنها می‌توانید رنگ‌های دیگری به دست آورید. به دلیل رنگدانه‌های مرطوبی که روی فیلتر قهوه وجود دارد، رنگ‌ها با هم مخلوط و رنگ‌های جدیدی درست مقابل چشم‌های شما تشکیل می‌شود.

 

آزمایشات جالب علمی برای کودکان - تصویر 1

 

ابرهای رنگارنگ

 

مواد لازم: یک گلدان شیشیه‌ای، کف ریش تراش، رنگ غذا و آب

 

گلدان را تا نیمه از آب پر کنید. کف ریش تراش را روی آن بریزید و چند قطره رنگ به آن اضافه کنید. سپس منتظر بمانید و ببینید.

 

رنگ‌ها در نهایت از کف عبور می‌کنند و از آب مانند رنگین کمان پایین می‌روند.

 

آزمایشات جالب علمی برای کودکان - تصویر 2

 

رنگ‌های حبابی

 

مواد لازم: یک سینی خالی، یک عدد قطره چکان، رنگ غذا، سرکه سفید و چند کاسه

 

مقداری از جوش شیرین را در سینی بریزید. چند قطره از رنگ را به مقداری سرکه اضافه کنید. سپس با استفاده از قطره چکان مخلوط رنگ را روی جوش شیرین بریزید و منتظر بمانید تا حباب‌ها نمایان شوند.

 

 اسید استیک در سرکه با سدیم بی‌کربنات در جوش شیرین برای ایجاد دی اکسید کربن واکنش نشان داده و موجب تشکیل حباب می‌شود.

 

آزمایشات جالب علمی برای کودکان - تصویر 3

 

خمیر مایع

 

مواد لازم: یک کاسه بزرگ، آرد ذرت، آب و رنگ غذا

 

مقدار از آرد ذرت را در کاسه بریزد و به آرامی آب (و چند قطره رنگ) را به آن اضافه کنید و با دستهایتان ورز دهید تا زمانی که قادر باشید مخلوط را مانند یک توپ در آورید. اما به محض این که ورز دادن را متوقف کنید، دوباره به حالت مایع باز می‌گردد.

 

آزمایشات جالب علمی برای کودکان - تصویر 4

 

سنگ‌های زیبا

 

مواد لازم: مداد شمعی، سینی فر، کاغذ پوستی، سنگ‌های تمیز

 

کاغذ پوستی را روی سینی بگذارید و سنگ‌ها را روی آن بچینید طوری که بین‌شان فاصله باشد. مداد شمعی‌ها را خرد کنید و روی سنگ‌ها قرار دهید. سینی را در فر با دمای 200 درجه فارنهایت و به مدت 10 دقیقه بگذارید. (یا تا زمانی که مداد شمعی‌ها آب شوند.) زمانی که سینی را از فر در آوردید و سنگ‌ها به خوبی سرد شدند، می‌توانید سنگ‌های رنگی را با مالش با یک پارچه نرم جلا دهید.

 

آزمایشات جالب علمی برای کودکان - تصویر 5

آزمایش
رنگ
علمی
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه